Utrinki iz življenja vesoljne Cerkve, od 26. 9. - 1. 10. 2011
Cerkev po svetu | 02.10.2011, 07:00 Marta Jerebič
Zollitsch zadovoljen s papeževim obiskom v Nemčiji. Benedikt XVI. končal bivanje v Castel Gandolfu. Nove zadolžitve Rimske rote. Bagnasco: italijanska politika potrebuje svež veter. Kardinal Dziwisz papeža povabil na Poljsko.
Zollitsch zadovoljen s papeževim obiskom
Predsednik nemške škofovske konference nadškof Robert Zollitsch je zadovoljen s papeževim obiskom v Nemčiji. Papež se je ob prisrčnem sprejemu resnično razživel in ljudem je veselje sijalo z lic, je dejal Zollitsch ob sklepni tiskovni konferenci v Freiburgu. Po njegovih besedah bo ta dogodek prinesel sadove v prihodnosti, saj je pomenil potrditev v veri.
Papež končal bivanje v Castel Gandolfu
Papež Benedikt XVI. je včeraj končal poletno bivanje v Castel Gandolfu in se vrnil v apostolsko palačo v Vatikanu. Od zaposlenih v Castel Gandolfu se je poslovil v sredo. V kratkem nagovoru je poudaril, da se na tem kraju živi v nenehnem stiku z naravo in v duhovnem ozračju tišine. Dodal je, da je v poletnih mesecih preživel mirne trenutke študija, molitve in počitka. V četrtek se je poslovil še od lokalne skupnosti v Castel Gandolfu.
Nove zadolžitve Rimske rote
Stalno sodišče Svetega sedeža tako imenovana Rimska rota, je na pobudo papeža Benedikta XVI. dobilo nove zadolžitve. Od 1. oktobra naprej bo reševalo tudi primere, ki se nanašajo na spregled trdnega in neizvršenega zakona in na ničnost svetega reda. Doslej so te primere obravnavali in reševali na Kongregaciji za bogoslužje in za zakramente. Papež je svojo odločitev v pismu, s katerim je določil to spremembo, pojasnil s tem, da se bo Kongregacija poslej posvečala predvsem prenovi in spodbujanju bogoslužja, kakor ga je začrtal drugi vatikanski koncil. S tem je Rimska rota dobila nazaj del pristojnosti, ki jih je v zgodovini že imela, a so jih v zadnjih stoletjih prevzele nekatere kongregacije.
Zasedanje Sveta evropskih škofovskih konferenc
V Tirani se danes končuje redno letno plenarno zasedanje Sveta evropskih škofovskih konferenc. Slovensko škofovsko konferenco kot njen predsednik zastopa ljubljanski nadškof metropolit Anton Stres. Prvi del srečanja je bil namenjen osrednji temi 13-tega splošnega rednega zasedanja škofovske sinode na temo nova evangelizacija. Sklical jo je papež Benedik XVI., od 7. do 28. oktobra 2012 pa jo bo gostil Rim. Evropske škofovske konference so prejele vprašalnik, s pomočjo katerega so zbrali mnenja in predloge na temo nove evangelizacije. Na zasedanju v Tirani so govorili tudi o novi evangelizaciji v evropskih prestolnicah, ki bo potekala v obliki t. i. mestnih misijonov.
Bagnasco: italijanska politika potrebuje svež veter
Predsednik italijanske škofovske konference, kardinal Angelo Bagnasco, meni, da italijanska politika potrebuje svež veter. Italijanski narod je pretresen zaradi obnašanja prenekaterega politika, je dejal in dodal, da je ugled Italije v tujini nizek. Kdor deluje politično, se mora temu primerno obnašati neoporečno. Kardinal Bagnasco je spomnil, da je imel papež Benedikt XVI. na svojem potovanju v Nemčijo med pozdravnimi telegrami za voditelje držav, nad katerimi je letel, posebno sporočilo za Italijo. V pismu italijanskemu predsedniku je papež deželi zaželel 'moralno prenovo', Italijanom pa, da bi našli moč za graditev in solidarnejše družbe. Kardinal Bagnasco se temu pridružuje: „Prav kar zadeva sedanji položaj, je treba reči, da je socialna pravičnost nujno potrebna dobrina. Prihodnosti ni mogoče graditi na račun revežev. Korupcija je nenasitna pošast. Prav politika mora dajati dober zgled in se borit proti tej kugi,“ je še dejal predsednik italijanske škofovske konference.
Kardinal Dziwisz papeža povabil na Poljsko
Krakovski kardinal Stanislav Dziwisz je pred prvim godom blaženega Janeza Pavla II., ki ga bomo obhajali 22. oktobra povedal, da je papeža Benedikta XVI. povabil na Poljsko, kjer bi posvetil svetišče v čast blaženega papeža Janeza Pavla II., ki ga gradijo v Krakovu. Kardinal Dziwisz je izrazil tudi upanje, da bo svetovni dan mladih po Riu de Jeneiru znova v Krakovu. Kot je dejal, je bil tam v nekem smislu zamišljen, zato bi bilo lepo, če bi se vrnil na Poljsko.
Apostolski kongres usmiljenja
Na Poljskem se je včeraj začel 2. svetovni apostolski kongres usmiljenja. Dogodek je odprl krakovski kardinal Stanislaw Dziwisz. Srečanja v Krakovu se udeležujejo kardinali in škofi iz Evrope in Združenih držav Amerike. Na programu je tudi molitev za mir in usmiljenje v nekdanjem koncentracijskem taborišču Auschwitz-Birkenau in v rojstnem mestu Janeza Pavla II. Wadowice. Na predavanjih bo govorila tudi redovnica sestra Marie Simon-Pierre, ki je ozdravela na priprošnjo Janeza Pavla II.
Kip Janeza Pavla II. v Rusiji
Papež Janez Pavel II. pa bo dobil svoj kip v Rusiji. V notranjem dvorišču ugledne državne knjižnice za tujo književnost bodo 14. oktobra odkrili kip v naravni velikosti, je poročal katoliški stolni urad v Moskvi. Gre za novo neobičajno potezo ruske države, je za poljske medije povedal župnik Jozef Zaniewski. Janez Pavel II. bi rad obiskal Rusijo. S kipom bo ta za časa življenja neizpolnjena želja vendarle upoštevana. Kip bosta po navajanju knjižnice financirali poljska vlada in neka poljska ustanova.
Zastava s Porta Pie vrnjena Vatikanu
Po 141 letih je Vatikan dobil nazaj zastavo cerkvene države, ki je nekdaj plapolala na Porta Pia. 29. septembra so zgodovinski predmet izročili državnemu tajniku kardinalu Tarcisiu Bertoneju. Od zavzetja Rima 20. septembra 1870 s strani čet kraljevine Italije je bila zastava v posesti italijanske plemiške družine Ruspoli. Italijanski vojaki so prodrli v mesto v bližini Porta Pia na vzhodu Rima. Zastavo so vrnili ob praznovanju zavetnika papeževe žandarmerije.
Oktober mesec spoštovanja življenja v ZDA
Ameriški katoličani mesec oktober obhajajo kot tako imenovani 'mesec spoštovanja življenja', letos pod geslom Prinašam življenje – in to v izobilju. Nadškof škofije Galveston-Houston, kardinal Daniel DiNardo, je v sporočilu za javnost ob tem spregovoril o nevarnostih za življenje in verski svobodi. V ZDA oktober kot mesec za spoštovanje življenja obeležujejo že od leta 1972.