Predsednik indonezijskih škofov: naša Cerkev je živa kljub fundamentalistom
Cerkev po svetu | 30.09.2011, 12:51 Marta Jerebič
Papež Benedikt XVI. je danes v Castel Gandolfu sprejel predsednika indonezijske škofovske konference, ki se z drugimi indonezijskimi škofi mudi na obisku ad limina apostolorum.
Indonezija je država z najgosteje naseljenim muslimanskim prebivalstvom. Vseh prebivalcev je 237 milijonov, od tega je 86 muslimanov. Katoličani, ki jih je približno 3 odstotke, se zato pogosto soočajo z napadi skrajnih islamskih skupin.
Kot je v pogovoru za Radio Vatikan dejal predsednik indonezijske škofovske konference, msgr. Martinus Dogma Situmorang, je katoliška Cerkev v Indoneziji živa in raste. Kot povsod drugje pa se sooča z raznimi izzivi, med njimi sekularizacijo med mladimi.
Izziv predstavlja tudi sobivanje s pripadniki drugih ver. Ker so manjšina, laike posebej spodbujajo k dejavni udeležbi v političnem in gospodarskem življenju. Problem pa predstavljajo fundamentalistične skupine, ki jih večinska muslimanska skupnost dopušča ne zaradi simpatije, ampak ker je nesposobna, da bi se jim zoperstavila.
„Tudi za civilne oblasti se zdi, da se niso sposobne pravično soočiti s temi razmerami in kaznovati dejanja, ki rušijo miroljubno sožitje ljudi, ustavo države in njeno prihodnost,“ je dejal msgr. Situmorang in dodal, da sicer vzdržujejo redni dialog z voditelji drugih ver: muslimani, protestanti, hindujci, budisti in konfucijani. Indonezijska ustava poleg rimokratoliške namreč priznava le omenjene religije.