Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc

Bodo „obnovljivi recepti“ skrajšali čakalne vrste?

Sociala | 26.10.2011, 17:13

Četrtina vseh pregledov pri splošnem zdravniškem pregledu je administrativne narave, kar je eden od razlogov za čakalne vrste pred ambulantami. Predvsem za stabilne kronične bolnike, ki pogosto obiskujejo zdravnika, je dobrodošla novost obnovljiv recept, s katerim bolniku ne bo treba več k zdravniku, pač pa le v izbrano lekarno.

1. julija se je začelo postopno uvajanje izdaje zdravil na obnovljive recepte za kronične terapevtske skupine zdravil. Zdravnik tovrsten recept predpiše stabilnemu kroničnemu bolniku, ki se predvidoma vsake tri mesece vrača v ambulanto po recept za zdravljenje neke kronične bolezni. „Obnovljiv recept velja eno leto in po prvem dvigu zdravil, ki ga pacient opravi v izbrani lekarni, ta recept tam ostane in pacient se lahko vrača. Zdravilo lahko v enaki količini prevzame še trikrat,“ nam je pojasnila direktorica Lekarn Ptuj, mag. Darja Potočnik Benčič.

Lekarniška zbornica je predstavila priporočila za paciente, da bi bilo pri prehodu na izdajo zdravil na obnovljive recepte čim manj težav. Če se pacient vedno obrača na isto lekarno, ima njegov farmacevt pregled nad vsemi zdravili, ki jih posameznik uporablja. Izdajanje zdravil na obnovljiv recept traja nekoliko dlje kot izdaja zdravil na naveden recept, predvsem zaradi ročnega vnašanja podatkov v sistem. „Seveda pa moramo farmacevti tudi preveriti, ali se pacient s temi zdravili še vedno dobro počuti. Če njegovo zdravstveno stanje ni stabilno, ga predčasno napotimo nazaj k zdravniku. Vse to je izvedljivo, če pacient prihaja v isto lekarno.“

V lekarnah opozarjajo na možne zaplete ob spremembi terapije pri zdravilih, ki jih ima bolnik na obnovljiv recept, saj projekt e-zdravje še ni vzpostavljen: "Lekarne nimajo vpogleda v to, ali ima bolnik morda v kakšni lekarni že odprte izdaje zdravil na obnovljiv recept. Če v času veljavnosti obnovljivega recepta zdravnik bolniku zamenja zdravilo, bi moral novo zdravilo dvigniti v isti lekarni, kjer ima odprt obnovljiv recept. S tem novim receptom hkrati lekarniškemu farmacevtu sporoči, naj se odprt obnovljiv recept predčasno zaključi, saj se je spremenila terapija," je razložila Potočnik Benčičeva.

Zdravnik bo imel več časa za pacienta

Pacientom lekarnarji svetujejo, da ne glede na elektronsko vodenje zdravil hranijo tudi svoj osebni seznam zdravil. Na ta način lahko pacientu v nujnih stanjih bistveno bolj učinkovito pomagajo. Prednosti obnovljivega recepta bodo še bolj očitne, ko bo uvedeno e-zdravje in elektronski recept.

Zdravnica Nena Kopčavar Guček iz Zdravstvenega doma Ljubljana izpostavlja, da obnovljiv recept zdravnikom prinaša predvsem več časa za pregled in svetovanje bolnikom: "Splošni zdravniki smo naredili raziskavo, ki je pokazala, da je kar četrtina vseh pregledov pri splošnem pregledu administrativne narave. Torej tistih bolnikih, ki imajo svoje bolezni pod nadzorom in k zdravniku pridejo le po recept za zdravila ali izdajo drugih listin. Za vse te je obnovljiv recept zagotovo dobrodošla novost, saj konec koncev čakanje za recept v čakalnici tudi za bolnike pomeni tveganje, da se nalezejo kakšne bolezni."

Zdravnik bo imel več časa za bolnika, nekoliko bolj pa bodo zaradi kadrovskega pomanjkanja obremenjeni farmacevti. S postopnim uvajanjem omenjenih receptov ter partnerskim sodelovanjem med bolnikom, zdravnikom in lekarnarjem pa upajo, da bodo začetne težave uspešno razrešili.

Sociala
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...