Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Alen SalihovićAlen Salihović
Ljubljanski pomožni škof Anton Jamnik pri maši za pravnike (foto: Urška Hrast)
Ljubljanski pomožni škof Anton Jamnik pri maši za pravnike

Pravniki so se priporočili svetemu Duhu

Cerkev na Slovenskem | 13.10.2011, 10:08

Ob začetku sodnega obdobja in akademskega leta je bila v ljubljanski stolnici „rdeča maša“ za pravnike in študente prava. Bogoslužje, pri katerem so prosili Svetega Duha za pomoč in razsvetljenje pri delu in študiju, je daroval ljubljanski pomožni škof Anton Jamnik. Slednji je poudaril, da smo kot kristjani poklicani, da premagujemo pasivnost, zagledanost vase, individualizem, kar so „nevarne bolezni sodobnega časa.“ Zato je povabil k priprošnji Svetemu Duhu za razsvetljenje, pogum in moč, da bi spoštovali različne poglede v moderni pluralni družbi.

Akademsko društvo pravnik (ADP) je k bogoslužju ob začetku študijskega in sodnega leta povabilo že šesto leto zapored, kar po besedah kanclerja društva Marka Borisa Andrijaniča potrjuje njihovo zavezanost vrednotam slovenske državnosti in krščanskega humanizma. „Rdeča maša predstavlja krono društvenega koledarja in priložnost, da se obrnemo na sv. Duha v zahvalo za izkazano milost in prošnjo za pomoč ter razsvetljenje pri našem delu tudi v prihodnje.“

Temeljno sporočilo rdeče maše je vsako leto predvsem povabilo k temu, da bi vsi, ki delajo na pravnem področju, odvetniki, sodniki in tudi študentje, bili zares odprti svetemu Duhu. „Da ob črki postave, pravu, ne bi nikoli pozabili na etiko,“ je za Radio Ognjišče povedal ljubljanski pomožni škof Anton Jamnik. „Da bi zares ohranjali ta etični humus, iz katerega pravo raste in da se tu ohranja dostojanstvo človeka, skrb za človekove pravice, pravno državo, civilno družbo in skupno dobro. To so temeljni principi, načela vsake družbe, v kateri živimo. Zato se tudi priporočimo v svoji človeški krhkosti, nemoči, iskanju, da bi zares bili razsvetljeni s svetim Duhom, ki nas poučuje v vsej resnici.“ Pri bogoslužju sta somaševala tudi profesorja cerkvenega prava Borut Košir in Andrej Saje. Nenapovedano je bil navzoč tudi ljubljanski nadškof metropolit Anton Stres, ki je s svojo prisotnostjodal posebno težo dogodku in priznanje ADP-ju za njegovo delovanje.

„Odgovorni smo za sooblikovanje te družbe in države“

Ljubljanski pomožni škof je v nagovoru zbranim pravnikom spregovoril o treh „boleznih sodobnega časa“: o problemu individualizma in s tem izgubi smisla, vedno bolj naraščajočem pragmatizmu in izredni pasivnosti, ki izvira iz izgube notranje svobode bivanja. „Temna stran individualizma je pretirana osredotočenost na sebe, pomeni, da človek gleda najprej nase. Vendar pa je človek bitje odnosov, odgovornosti za skupno dobro in doživlja bogastvo svojega bivanja, ko je z drugimi in za druge.“ Druga nevarnost je po njegovem pragmatizem. „To pomeni neko grobo preračunljivost, zagledanost nase, pozabljanje na družbo, solidarnost, na to, da bi odprli oči za tistega, ki je v najtežjem socialnem položaju. In tega je v Evropi in svetu vse več. To stanje nas mora spodbuditi k solidarnosti, da bomo uresničevali temeljno evangeljsko sporočilo ljubezni,“ je dejal škof Anton Jamnik. Opozoril je na nevarnost moderne oblike mehke tiranije, ki nastane ob pomanjkanju dejavne politične kulture, v kateri se ceni sodelovanje posameznika tako na različnih nivojih vlade, kakor tudi v različnih civilnih združenjih. 

Ljubljanski pomožni škof je zato pozval, da kristjani ob tem ne smemo ostati pasivni in se prepustiti malodušju ter raznim manipulacijam. Zato so zbrani udeleženci rdeče maše posebej prosili Svetega Duha, da jih razsvetli, opogumi, jim da moči, da bi spoštovali različne poglede v moderni pluralni družbi.

„To pa bomo zmogli samo takrat, če bomo sami živeli krščanstvo svobode, miru, poguma in ne neko apologetsko, ogroženo, dogamtično ali moralistično krščanstvo. Čim bolj bomo živeli v veri, da nas ob naših človeških iskanjih »Sveti Duh poučuje o vsej resnici«, tembolj bomo v sebi svobodni, ustvarjalni in zares priče krščanstva, ki prinaša radost bivanja, ter nas iz pasivnosti kliče, k odgovornosti za bližnjega, skrbi za skupno dobro, solidarnosti in varstvu človekovega dostojanstva,“ je svoj nagovor sklenil ljubljanski pomožni škof.

Foto: Urška Hrast
Foto: Urška Hrast © Urška Hrast

Zakaj ravno „rdeča“ maša?

Ime maše izhaja iz dolge zgodovinske tradicije zahodnih demokracij, kjer se sodno leto začne z molitvijo k sv. Duhu. K sveti maši pridejo ustavni sodniki - tudi najvišjih sodišč v Ameriki - v rdečih oblačilih. „Tu se uresničuje to, kar je Jezus zelo preprosto povedal, ko so ga vprašali, če je treba postavo odpraviti. Prava ni potrebno odpraviti, ampak ga dopolniti. Postavo je treba dopolniti z zapovedjo ljubezni, in to je vsebina rdeče maše. Svetemu Duhu se je vedno znova treba priporočati, da nas razsvetli, vodi, da bi se znali modro odločati, ne samo po črki postave, ampak vedno v dobro človeka,“ je še pojasnil škof Jamnik za naš radio.

Člani Akademskega društva pravnik so rdečo mašo pripravili že šesto leto zapored. Tokrat so z branjem Božje besede, prošnjami in zahvalo sodelovali člani društva Miha Skubic, Marija Lovšin in Mark Boris Andrijanič.

V stolnici sv. Nikolaja v Ljubljani je bil navzoč tudi nekdanji ustavni sodnik in pravosodni minister, dr. Lovro Šturm, prvi ljubljanski župan po osamosvojitvi Jože Strgar ter nekateri sodniki in odvetniki.

Omenjeno svečano večerno bogoslužje je v sredo, 12. oktobra, s svojim petjem obogatil pevski zbor študentov Pravne fakultete v Ljubljani Pegius pod vodstvom Ane Leban.

Cerkev na Slovenskem
Shod upokojencev, ki sta ga pripravila ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije in Institut 1. oktober. (photo: Bor Slana/STA) Shod upokojencev, ki sta ga pripravila ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije in Institut 1. oktober. (photo: Bor Slana/STA)

20. decembra bodo ohromili promet

Pavle Rupar v imenu Glasa upokojencev in inštituta 1. oktober 20. decembra napoveduje shode v vseh večjih slovenskih mestih, vse dokler upokojencem ne bo izplačana božičnica v višini letnega ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...