Papež Benedikt XVI. v Kalabriji
Cerkev po svetu | 10.10.2011, 09:59
Papež Benedikt XVI. je bil v nedeljo, 9. oktobra na obisku v južnoitalijanski škofiji Lamezia Terme v Kalabriji. Tamkajšnje prebivalce je povabil, naj se v priprošnjah še posebej zatekajo k Devici Mariji. Obiskal je tudi menihe v kartuziji Serra San Bruno.
Sveti oče je v homiliji pri dopoldanski sveti maši navzočim vernikom iz Kalabrije dejal: „Dragi bratje in sestre, prišel sem, da bi z vami delil vaše upanje, napore, prizadevanja, pa tudi stiske. Vem, da ste se na moj obisk zelo globoko duhovno pripravili pod geslom V imenu Jezusa Kristusa Nazarečana: Hodi! Vem tudi, da imate v Kalabriji veliko težav, da je to potresno področje, brezposelnost je visoka, veliko je kriminala in nevarnosti za podleganje tem pritiskom. Poklicani ste, da z izredno sposobnostjo na vse to odgovorite kot kristjani. Prepričan sem, da boste te težave znali preseči in se odpreti Gospodu. Nikoli ne podlegajte skušnjavam črnogledosti, sklicujte se na moč in vir vaše vere, predvsem pa pomagajte drug drugemu."
Sveti oče je ob koncu slovesne evharistične daritve povabil še k pobožnosti do Device Marije, ki jo v mesecu oktobru častimo zlasti kot Kraljico rožnega venca. V Kalabriji je namreč mnogo cerkva posvečenih Mariji in živo prisotna je tam tudi še ljudska pobožnost. Papež Benedikt XVI. je spodbudil, naj to pobožnost še naprej gojijo in sicer v luči nauka II. vatikanskega Cerkvenega zbora in učiteljstva Cerkve. Mariji je izročil celotno njihovo škofijo, da bi hodila enotna v veri, upanju in ljubezni. Marija, ki je Mati Cerkve, naj jih podpira v ljubezni do cerkvenega občestva in do misijonske zavzetosti. Naj bo v oporo duhovnikom v njihovem služenju, staršem in učiteljem naj pomaga pri njihovi vzgojni nalogi, tolaži naj bolne in trpeče, v mladih pa naj ohranja čisto in velikodušno srce.
Sveti oče je kalabrijske vernike še spodbudil, naj Marijini priprošnji zaupajo tudi najtežje socialne probleme celotne svoje pokrajine, zlasti vprašanje dela, mladih in zaščite prizadetih, ki so potrebni večje pozornosti s strani vseh, zlasti institucij.
Skupaj s škofiji je papež Benedikt XVI. povabil zlasti verne laike, naj vlagajo svoj delež strokovnosti in odgovornosti v graditev skupnega dobrega.
Opoldanski nagovor je zaključil s spominom na svetega Bruna, ki je v Kalabrijo prišel pred 9. stoletji in je v njej, z močjo svoje vere, pustil globoko sled. Vera svetnikov namreč prenavlja svet. Z isto vero naj tudi danes prenavljamo svojo deželo, je spodbudil sveti oče.
Papež v kartuziji Serra San Bruno: Lepota vsake poklicanosti je dati čas Bogu, da deluje s svojim Duhom
Svetega očeta je v kartuziji Serra San Bruno po poročanju slovenskega uredništva Radia Vatikan sprejel prior Jacques Dupont. Papež je v njihovi cerkvi nato vodil obred večernic. V homiliji med večernicami je zbranim spregovoril o vezeh med Svetim sedežem in kartuzijanskim redom v zadnjem stoletju. Spomnil je na odobritev revidiranih redovnih statutov; pismo blaženega Janeza Pavla II. ob 900. obletnici ustanovitve prve kartuzije; in njegov obisk tukajšnje, kalabrijske, kartuzije. Z današnjim obiskom, je dejal papež Benedikt XVI., je želel poudariti to globoko vez med Petrom in Brunom. Kajti cerkvena skupnost potrebuje notranjo moč. Pastirji iz kontemplativnih skupnosti črpajo življenjski sok, ki prihaja od Boga.
Sveti oče je spomnil na izrek svetega Bruna, ki govori o zapuščanju minljive resničnosti in poskušanju oklepanja večnosti. Te njegove besede izražajo globoko željo, da bi dosegel združenost z Bogom, zapustil vse drugo, kar onemogoča to skupnost, in se prepustil prevzeti neskončni ljubezni Boga. Želel je živeti iz te ljubezni. Sveti Bruno in njegovi duhovni sinovi so tako našli skrit zaklad, ko so radikalno odgovorili na Jezusov klic. Vsak samostan, je razložil papež, je "oaza, v kateri se z molitvijo in meditacijo neprestano izkopava globok vodnjak, iz katerega lahko zajemamo 'živo vodo' za našo najglobljo žejo."
Kartuzija pa je še prav posebna oaza, v kateri se neguje tišino in samoto. Njeno poslanstvo je po papeževih besedah v današnjem svetu bolj kot kdajkoli prej aktualno in pomenljivo. Tehnični napredek je prinesel udobje, hkrati z njim pa tudi določeno vznemirjenost, na primer hrup v mestih in virtualni svet, ki počasi nadvladuje stvarnost. Nekateri ljudje niti niso več sposobni dalj časa ostati v tišini ali samoti. Te družbene in kulturne okoliščine kažejo, kako je značilna karizma kartuzije "dragocen dar za Cerkev in ves svet, dar, ki vsebuje globoko sporočilo za naše življenje in celotno človeštvo."
To sporočilo kartuzije je papež Benedikt XVI. ponazoril z besedami, da umik v tišino in samoto za človeka pomeni, da se izpostavi dozdevni praznini. A v njej lahko izkusi Polnost, navzočnost Boga in Resničnost, ki je onstran razsežnosti čutnega sveta. Stvarnik je temelj vsega. Zato ga je mogoče zaznati v vsem: v zraku, ki ga dihamo; v luči, ki jo vidimo in nas ogreje; v travi; v kamnih. Menih, ki zapusti vse, torej živi le iz bistvenega. In prav v tem je globoko povezan s svojimi brati in vsako osebo.
Sveti oče je ob tem opozoril, da vendarle ni dovolj le priti v kartuzijo. Kot pri vsaki poklicanosti gre za "pot, iskanje, ki traja celo življenje." Tako kot za zakonsko življenje ne zadostuje le zakrament, da bi dva dejansko postala eno samo telo, ampak je potrebno pustiti Božji milosti, da deluje vsakodnevno, tako tudi menihi potrebujejo čas, vajo, potrpežljivost. V tem je lepota vsake poklicanosti v Cerkvi, je dejal papež: "dati čas Bogu, da deluje s svojim Duhom, in dati čas svoji človečnosti, da se oblikuje in raste po merilih Kristusove popolnosti."
Papež je homilijo sklenil s spodbudnimi besedami, namenjenimi članom skupnosti kartuzije Serra San Bruno. Cerkev jih potrebuje, je dejal. Njihovo mesto ni obrobno. Vsak član Božjega ljudstva je pomemben in ima isto dostojanstvo. Je neločljiv od celote, zato tudi oni potrebujejo Cerkev. So v njenem srcu. Geslo kartuzijanov Križ stoji, svet se pa vrti priča, da je življenje v kartuziji deležno trdnosti križa, torej trdnosti Boga in njegove zveste ljubezni. Ko kartuzijani ostajajo tako čvrsto združeni s Kristusom, je zaključil papež, sodelujejo v njegovem poslanstvu odrešenja.
Po večernicah se je sveti oče še osebno srečal s skupnostjo kartuzijanov, se podpisal v knjigo častnih gostov in obiskal samostansko celico ter ambulanto, nato se je vrnil v Vatikan.