Grški premier George Papandreu govori predstavnikom nemškega industrijskega združenja v Berlinu
Grški premier: Izposojeno bomo vrnili
Svet | 27.09.2011, 15:11 Petra Stopar
Za močno zadolženo Grčijo je ta teden prelomen, saj bo država prejela oceno mednarodnih strokovnjakov o njenih financah. Za poravnanje svojih obveznosti bodo Atene potrebovale osem milijard evrov in bolj kot ne verjamejo, da bodo novo posojilo območja evra tudi dobile. Grški premier George Papandreu se medtem mudi na obisku v Nemčiji, kjer je obljubil, da bodo državam evra vrnili izposojeni denar.
Papandreu je bil še pred nastopom na konferenci nemškega industrijskega združenja v Berlinu deležen dolgega aplavza. Po besedah prvega moža združenja Hansa-Petra Keitela je bil to znak zahvale in spoštovanja za premierjevo delo. Papandreu je poudaril, kako zelo se Grki trudijo pri udejanjanju zastavljenih reform, da bi se izognili bankrotu. Kot je dejal, svet, Evropa in Grčija živijo v težkih kriznih razmerah. Dodal je, da ga toliko ljudi v Grčiji sprašuje, ali je vredno, ali jim lahko uspe, on pa jim z besedami, ki jih je uporabil tudi ameriški predsednik Obama, odgovori: „Da, lahko nam uspe. Grčija in Evropa imata ta potencial in z mednarodnim sodelovanjem lahko vsi skupaj to krizo obrnemo v priložnost za pravo in potrebno spremembo.“
Prepričan je, da si bodo Grki izborili pot nazaj k rasti in blaginji in obljubil, da bo država vztrajala pri svojih zavezah. „Nismo revna država, je pa ta država bila slabo upravljana. Zato sta naši prednostni nalogi popolna transparentnost in odgovorno vodenje.“ Ob tem je zatrdil, da si izposojajo zato, da bodo tudi vrnili.
Da bo Nemčija podprla Grčijo na vse mogoče načine, pa je v nagovoru predstavnikom nemške industrije poudarila kanclerka Angela Merkel. Ta teden bi lahko sicer Atene naznanile več privatizacijskih dogovorov, nekateri namigujejo tudi na nove varčevalne ukrepe, saj naj bi že danes grški parlament odločal o nižanju pokojnin in plač javnih uslužbencev.
K čim prejšnji in odločni rešitvi dolžniške krize pa sta evropske države pozvala ameriški predsednik Barack Obama in finančni minister Timothy Geithner. Obama celo meni, da Evropa z neuspešnim reševanjem grških javnih financ straši svet. Njegov komentar je prišel zatem, ko so nemški voditelji zavrnili možnost krepitve začasnega mehanizma za stabilnost evra.
Evropska kriza je bila tudi v središču pozornosti letnega zasedanja Mednarodnega denarnega sklada in Svetovne banke. Tam so evropski voditelji zagotavljali, da je reševanje dolga pod nadzorom.