Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Helena KrižnikHelena Križnik

Benedikt XVI. v Nemčiji: Freiburg

Papež in Sveti sedež | 25.09.2011, 11:30 Marta Jerebič

Večji del sobote in v nedeljo se papež Benedikt XVI. mudi v Freiburgu. Srečal se je z nekdanjim zveznim kanclerjem Helmutom Kohlom; predstavniki pravoslavne Cerkve; bogoslovci; predsedstvom in nekaterimi člani osrednjega odbora nemških katoličanov. Zvečer je bilo molitveno bdenje z mladimi. Nedeljska sklepna maša je bila na freiburškem turističnem letališču. Popoldne bo sledilo še srečanje s sodniki zveznega ustavnega sodišča in katoličani, ki so dejavni v Cerkvi in družbi.

14:00 Obisk freiburške katedrale in pozdrav meščanom

Papež Benedikt XVI. je zgodaj popoldne prispel v Freiburg. Po obisku katedrale in molitvi Angelovega čaščenja je pozdravil meščane, ki so se zbrali na trgu pred svetiščem in se jim zahvalil za prisrčen sprejem.

Po čudovitih srečanjih, ki sem jih imel v Berlinu in Erfurtu sem srečen, da sem zdaj z vami v Freiburgu, je dejal papež. Nekaj besed je namenil krajevnemu nadškofu Robertu Zollitschu in zatem spomnil na geslo svojega pastoralnega obiska „Kjer je Bog, tam je prihodnost“. Kot naslednik apostola Petra, ki mu je Gospod dal nalogo, naj utrdi svoje brate, sem z veseljem prišel tudi k vam, da bi skupaj z vami molil, oznanjal Božjo besedo in obhajal evharistijo, je dejal papež. Zbrane je prosil za molitveno podporo, da bi dnevi njegovega obiska obrodili bogate sadove, da bi Bog poglobil njihovo vero, utrdil upanje in okrepil njihovo ljubezen. Zatem je zaželel, da bi se v teh dneh nova spomnili, kako nas Bog ljubi in kako dober je; da bi sebe, svoje bližnje in vse svoje skrbi položili v njegove roke. V njem bo naša prihodnost varna. On daje smisel našemu življenju in nam pomaga, da ga lahko v polnosti uresničimo. Ob koncu nagovora je papež dejal: Gospodov mir naj bo z vami in naj vas napravi za prinašalce veselega oznanila.

16:50 Srečanje s Helmutom Kohlom

Benedikt XVI. in Helmut Kohl
Benedikt XVI. in Helmut Kohl © Radio Vatikan
Papež Benedikt XVI. se je v soboto popoldne srečal z nekdanjim nemškim zveznim kanclerjem Helmutom Kohlom. Srečanja si je želel papež Benedikt XVI., z njim pa je želel dati priznanje starosti CDU za nemško in evropsko združevanje. Kohl, ki ga je spremljala njegova druga žena Maike Kohl-Richter, je zaradi bolezni na srečanje prišel na vozičku. Dvajset minut pogovora je minilo v zelo 'osebnem in prisrčnem ozračju', kot je zatem dejal vatikanski tiskovni predstavnik pater Federico Lombardi. Podrobnosti pogovora pa zaenkrat še niso znane. Benedikt XVI. in Kohl se poznata že od prejšnjih srečanj in papež ceni politično življenjsko delo častnega predsednika Evrope.

17:15 Srečanje s predstavniki pravoslavne Cerkve

V Nemčiji živi približno 1,600.000 pravoslavnih kristjanov. Sveti oče se je že takoj na začetku srečanja z zastopniki pravoslavnih Cerkva vsem toplo zahvalil za dano priložnost in navedel dejstvo, da je med krščanskimi skupnostmi pravoslavna v teološkem pogledu najbližja katoliški. Obe imata isto prvobitno cerkveno strukturo. Prepričan je, da ni predaleč dan, ko bomo smeli znova skupaj obhajati evharistično daritev.

Papež Benedikt XVI. je o pravoslavnih vernikih zatrdil, da s svojo navzočnostjo v Evropi poživljajo krščansko kulturo in vero. Izrazil je veselje nad dejstvom, da so se podobno kot katoliške, tudi pravoslavne škofije začele povezovati v Konference, v čemer odkriva znamenje rasti v medsebojni edinosti. To je tudi opora prizadevanjem za prvi koncil vseh pravoslavnih Cerkva.

Ob spominu na svoje nekdanje vodenje muenchenske in freiburške nadškofije je papež omenil takrat nastalo mešano komisijo predstavnikov nemške škofovske konference in pravoslavne Cerkve. Vse od takrat omenjena komisija proučuje pastoralna in praktična vprašanja in s tem pospešuje medsebojno razumevanje ter utrjuje katoliško-pravoslavne stike.

Podobno je po papeževem prepričanju velikega pomena nadaljnje proučevanje teoloških razlik. Premostitev le-teh je nujno potrebna za vnovično polno edinost, ki si jo zelo želimo in zanjo molimo. Tu gre zlasti za vprašanje pravilnega razumevanja Petrovega primata. Nujno je ob tem priti do pravilnega razločevanja med bistvom primata in obliko njegovega izvajanja, kot je o tem razmišljal že blaženi Janez Pavel II.

Ob koncu nagovora zastopnikom pravoslavnih Cerkva je papež Benedikt XVI. spomnil, kako lahko v svetu, ki se hoče znebiti misli na Boga, kristjani o njem pričujemo. Zlasti je pomembno oznanilo osrednjega čudeža zgodovine, ki je Božje učlovečenje. Na tem čudežu temelji dostojanstvo vsakega človeka od spočetja do naravne smrti. V veri v Boga Stvarnika odkriva svoj temelj zakonska zveza med moškim in žensko ter vrednota družine. Tako katoličani kot pravoslavni se združujemo v skupnem krščanskem zavzemanju za spoštovanje človeške osebe.

Svoj nagovor je sklenil s povabilom, naj se zazremo v Božjo Mater Marijo, ki je vodnica na poti k Bogu. Izročajmo ji svoje prošnje za vedno polnejšo medsebojno edinost.

18:15 Srečanje s člani osrednjega odbora nemških katoličanov (ZdK)

Odbor daje pobude za apostolsko delovanje Cerkve in katoličanov v družbi. Papež je v nagovoru poudaril, da mora biti za strukturami tudi ustrezna duhovna moč.

Benedikt XVI. z odborom nemških katoličanov
Benedikt XVI. z odborom nemških katoličanov © Radio Vatikan
„Živimo v času, ki ga zaznamuje prikrit relativizem, ki prežema vsa področja življenja. Marsikdaj je ta relativizem bojevit, kadar se obrne proti ljudem, ki trdijo, da vedo, kje je mogoče najti resnico ali smisel življenja. In opažamo, kako ima ta relativizem vedno večji vpliv na človeške odnose in na družbo. To prihaja do izraza tudi v nestanovitnosti toliko ljudi in v čezmernem individualizmu. Zdi se, da se marsikdo sploh ne zna ničemur ne odreči ali vzeti nase žrtev za druge. Pojema tudi nesebično zavzemanje za skupno dobro, na socialnem in kulturnem področju ali za potrebne. Drugi se sploh ne zmorejo več neomejeno vezati z enim partnerjem. Komajda še kdo najde pogum za obljubo, da bo zvest vse življenje; vzeti si k srcu in reči, popolnoma ti pripadam, ali odločno jamčiti za zvestobo in resničnost ter iskreno iskati rešitev problemov.“

„Vidimo, da v našem bogatem zahodnem svetu vlada pomanjkanje. Veliko ljudem manjka izkušnja Božje dobrote. Z ustaljenimi Cerkvami z njihovimi tradicionalnimi strukturami ne najdejo stika. Zakaj pravzaprav ne? Mislim, da je to vprašanje, o katerem moramo resno razmisliti. To je glavno vprašanje Papeškega sveta za novo evangelizacijo. Seveda pa zadeva vse nas. Dovolite, da načnem tukaj točko posebnega položaja v Nemčiji. V Nemčiji je Cerkev kar najbolje organizirana. Pa je za strukturami tudi ustrezna duhovna moč – moč vere v živega Boga? Če smo odkriti, moramo reči, da je pri nas preobilica struktur nasproti Duhu. K temu dodajam: prav kriza Cerkve v zahodnem svetu je kriza vere. Če ne bomo našli poti k resnični prenovi vere, bo vsa reforma struktur ostala brez učinka.“

Papež je v nadaljevanju poudaril, da smo poklicani, da iščemo nove poti evangelizacije. Takšna pot so lahko mala občestva, v katerih živi prijateljstvo in se poglablja v rednem skupnem čaščenje Boga. To so ljudje, ki na svojem delovnem mestu in v spajanju družin in kroga znancev pripovedujejo o teh majhnih verskih izkušnjah in tako pričajo za novo bližino Cerkve do družbe.

19.00 Mini nemški svetovni dan mladih

Freiburg, papeževa vigilija z mladimi
Freiburg, papeževa vigilija z mladimi © Radio Vatikan
Večernega molitvenega bdenja s papežem v Freiburgu se je po podatkih Radia Vatikan udeležilo 35.000 mladih iz Nemčije, pa tudi iz bližnje Švice in Alzacije. Podobno kot pri velikonočni vigiliji so drug drugemu prižgali sveče in so sejmišče v Freiburgu spremenili v večerno morje luči. Benedikta XVI. so navdušeno sprejeli, ko se je popeljal med njimi v papamobilu. V svojem nagovoru je papež mlade posvaril pred preveliko zaverovanostjo v tehniko in lažnimi ideologijami. Ne smemo „molčati o tem, da zlo obstaja“, je dejal papež. „Vedno znova so pozorni sodobniki opozarjali na to: Cerkvi ne prizadenejo škode njeni nasprotniki, ampak mlačni kristjani,“ je dejal Benedikt XVI. in mlade pozval, naj bodo plameni luči, ki ne ostanejo skriti.

Papež je mladim naročil, naj se ne bojijo priznati stisk v svojem življenju. Prosil jih je, naj se ne vdajajo skušnjavam lenobe ali obotavljanja, ki bodo prišle, kadar bodo nameravali narediti dobro delo. „Dragi prijatelji! Kristusa ne zanima toliko to, kako pogosto se v svojem življenju spotaknete in padete, kot to, kako pogosto se znova poberete. Ne zahteva bleščečih dosežkov, ampak hoče, da v vas sije njegova luč.“

Mlade je spodbudil, naj bodo resnične priče vere s svojimi močmi in služenjem v Cerkvi.

„Imejte pogum, da zastavite svoje talente in darove za Božje kraljestvo in se razdajate kakor vosek sveče, da bo mogel Gospod prek vas razsvetljevati temo.“ Papež je zatem mlade povabil, naj skušajo živeti življenje svetosti. Nato je pristavil, da ni svetnika, ki ne bi grešil.

„Upajte si biti žareči svetniki, v katerih očeh in srcih sije Kristusova ljubezen in ki tako prinašajo svetu luč. Prepričan sem, da ste vi in veliko drugih mladih tukaj v Nemčiji svetilke upanja, ki ne ostajajo skrite. Vi ste luč sveta.“

VIDEO: Molitveno bdenje z mladimi v Freiburgu

NEDELJA, 23 september 2011

10:00 Maša na freiburškem turističnem letališču

Benedikt XVI. v Freiburgu
Benedikt XVI. v Freiburgu © Radio Vatikan
Papež Benedikt XVI. je v pridigi omenil številne socialne in karitativne ustanove, ki delujejo v okviru Cerkve v Nemčiji. Izrazil je hvaležnost vsem, ki delajo na teh področjih. Ob tem pa je poudaril, da bo Cerkev v Nemčiji premagala velike izzive sedanjosti in prihodnosti ter ostala kvas družbe, če bodo duhovniki, posvečene osebe in laiki v zvestobi vsak svoji posebni poklicanosti sodelovali v enotnosti; če se bodo župnije, skupnosti in gibanja vzajemno podpirali in bogatili; če bodo krščenci in birmanci v edinosti s škofom ohranili plamen nepokvarjene vere in pustili, da bo ta razsvetlila njihove bogate sposobnosti in znanja. „Cerkev v Nemčiji bo še naprej blagoslov za svetovno katoliško skupnost, če bo ostala zvesto zedinjena z nasledniki sv. Petra in apostolov, če bo na različne načine gojila sodelovanje z misijonskimi deželami in se pustila 'okužiti' z radostjo vere mladih Cerkva, je dejal papež in dodal „Prenova Cerkve se konec koncev lahko uresniči samo prek razpoložljivosti za spreobrnjenje in prek prenovljene vere.“

17:00 Srečanje s katoličani, ki so dejavni v Cerkvi in družbi

„Da bi Cerkev resnično uresničila svojo nalogo, se mora vedno znova truditi, da se oddalji od posvetnosti tega sveta, je dejal sveti oče in dodal, da je zgodovina v različnih obdobjih preko sekularizacije pomagala Cerkvi, da se je notranje prečistila in prenovila.

Po papeževih besedah ne gre za to, da najdemo novo strategijo, kako bi znova uveljavili Cerkev, ampak da bomo v polnosti uresničevali vero tako, da jo bomo trezno živeli in odstranili iz nje vse, kar je samo navidezno vera, v resnici pa so prepričanja in navade.

18:45 Slovo

Sveti oče se je ob odhodu zahvalil vsem, ki so omogočili, da je njegov obisk potekal gladko. Cerkev v Nemčiji je spodbudil, naj z zaupanjem nadaljuje po poti vere, ki ljudi vodi k njihovim koreninam.

„Nič lepšega ni kot to, da spoznamo Kristusa in drugim posredujemo prijateljstvo z njim' (CD 125 str. 25). Iz te izkušnje nazadnje raste gotovost: 'Kjer je Bog, tam je prihodnost.' Kjer je Bog prisoten, je upanje in tam se odprejo nova obzorja, ki so pogosto nepričakovana in segajo preko današnjega trenutka in minljivih stvari. V tem smislu v mislih in molitvah še naprej spremljam pot Cerkve v Nemčiji.“

VIDEO: ODHOD

PROGRAM OBISKA V FREIBURGU

SOBOTA, 24. september 2011

Lahr

  • 12:50 - Prihod na letališče Lahr, pozdrav premierja Baden-Württemberga in nadaljevanje potovanja v Freiburg
  • 14:00 – Obisk freiburške katedrale
  • 14:15 – Pozdrav meščanov pred trgom freiburške katedrale
  • 16:50 – Srečanje z nekdanjim zveznim kanclerjem Helmutom Kohlom v freiburškem bogoslovju
  • 17:15 – Srečanje s predstavniki pravoslavne Cerkve v Nemčiji v freiburškem bogoslovju - govor
  • 17:45 – Srečanje z bogoslovci v kapeli v bogoslovju - pozdrav
  • 18:15 – Srečanje s predsedstvom in nekaterimi člani osrednjega odbora nemških katoličanov (ZdK) v freiburškem bogoslovju - govor
  • 19:00 – Molitveno bdenje z mladimi na sejmišču v Freiburgu

 

NEDELJA, 25. september 2011

  • 10:00 – Sveta maša ob sklepu apostolskega potovanja papeža Benedikta XVI. v Nemčiji na freiburškem turističnem letališču – homilija, angelus
  • 12:45 – Kosilo s člani nemške škofovske konference v freiburškem bogoslovju
  • 16:20 – Srečanje s sodniki zveznega ustavnega sodišča v bogoslovju v Freiburgu
  • 17:00 – Srečanje s katoličani, ki so dejavni v Cerkvi in družbi v koncertni hiši v Freiburgu – govor
  • 18:45 – Slovo na letališču Lahr - govor
  • 19:15 – Polet z Lahra proti rimskemu letališču Ciampino

 

Rim

  • 20:45 – Prihod na rimsko letališče Ciampino

 

Papež in Sveti sedež
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje) Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje)

Z davkom na pse kaznujemo napačno publiko

V preteklih dneh je razburila napoved kmetijskega ministrstva, da naj bi z zakonom o zaščiti živali uvedli novo dajatev za lastnike psov. Včeraj so na ministrstvu pojasnili, da brez soglasja občin ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.