Pričakovanja Palestincev pred vložitvijo prošnje za priznanje države
Svet | 17.09.2011, 07:00 Marta Jerebič
Palestinski predsednik Mahmud Abas naj bi v prihodnjem tednu, predvidoma 23. septembra, vložil prošnjo za uradno priznanje palestinske države v Organizaciji Združenih narodov.
Evropa je glede tega razdeljena, ZDA priznanju nasprotuje, več kot dve tretjini od 193-ih držav, ki so zastopane v Stekleni palači v New Yorku, pa so palestinski državi naklonjene. Ob tem pa se pojavlja vprašanje, kaj bi se konkretno spremenilo, če bi do priznanja države prišlo.
Katoličan Bernard Sabella, docent sociologije na betlehemski univerzi in član Sveta Cerkva Bližnjega vzhoda meni, da se dejansko ne bo spremenilo nič, razen sama podoba Palestine, ki bo uradno priznana v številnih ustanovah OZN.
„Na vsakdanji ravni pa bodo ostala vsa vprašanja, o katerih se bo še vedno treba pogajati, kot na primer zasedba ozemelj, vrnitev beguncev, vodni viri, meje, varnost, vprašanje Jeruzalema. Tudi če bomo članica OZN, se bomo morali še vedno pogajati o teh zadevah,“ je povedal v pogovoru za frančiškanski multimedijski center FMC.
Sabella poudarja, da imajo vzpostavljena vsa ministrstva, zato imajo vse urejeno, da postanejo sodobna moderna država.
„Prošnja Palestine, da postane članica OZN, je pravica in ne zločin. Če nekateri Izraelci na našo zahtevo gledajo kot na dejanje proti Izraelu, to lahko ustvari fundamentalizem. Vendar tu ne gre za korak proti Izraelu, ampak gre za 'krik' Palestincev.“
Ne glede na to, kaj se bo zgodilo v OZN, bo v Sveti deželi še naprej nezamenljiva vloga kristjanov, ki živijo na obeh straneh.
„Kristjan, ki živi v Palestini ali v Izraelu ima dolžnost, da deluje za mir,“ je še dejal docent sociologije na betlehemski univerzi, katoličan Bernard Sabella.