Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Helena KrižnikHelena Križnik

Utrinki iz življenja vesoljne Cerkve, od 12. -16. 9. 2011

Cerkev po svetu | 18.09.2011, 07:00 Marta Jerebič

Razstava papeževih knjig. Indonezijski študentje papeža povabili na obisk. Nuncij Janosz na obisku na Kosovu. Avstrijske srednje šole že osmič prejele medverski šolski koledar. Angleški škofje opozorili na versko diskriminacijo na delovnem mestu.

Papež novoimenovanim škofom o bogastvu karizem

Papež Benedikt XVI. je v četrtek v Castel Gandolfu sprejel škofe, ki so bili imenovani v preteklem letu. Gre za srečanje, ki poteka vsako leto že skoraj deset let, ko novi škofje skupaj poromajo na grob sv. Petra v Rimu. Tokrat se jih je zbralo okoli 120. Gre za škofe, ki so se udeležili tudi tečaja v organizaciji Kongregacije za škofe, namenjenega premisleku o njihovem poslanstvu. Benedikt XVI. je v nagovoru poudaril pomen sprejemanja karizem, ki jih Sveti Duh razvname za gradnjo Cerkve. Po papeževih besedah sta se na nedavnem Svetovnem dnevu mladih v Madridu znova pokazali rodovitnost in bogastvo cerkvenih karizem. Po njegovih besedah predstavljajo življenjsko silo, ki krepi delo evangelizacije in prisotnost Cerkve v svetu.

Razstava papeževih knjig

Ob papeževem obisku v Nemčiji je nemška založniška hiša Herder skupaj z vatikansko založbo pripravila razstavo vseh knjig Josepha Ratzingerja - papeža Benedikta XVI. in njihovih številnih prevodov. Zbirka tako obsega okrog 600 knjig iz 25-ih držav. Razstavo so v četrtek za papeža postavili v njegovi letni rezidenci Castelgandolfo. Sedaj je na ogled v Teutonicu v Vatikanu, 24. septembra pa se bo preselila v Herderjevo založniško hišo v Freiburgu.

Indonezijski študentje papeža povabili na obisk

Vodstvo največje, najstarejše in najvplivnejše študentske organizacije v Indoneziji se je minuli teden sestalo s predsednikom Papeškega sveta za medverski dialog ter mu izročilo povabilo papežu Benediktu XVI., naj prihodnje leto obišče to največjo muslimansko deželo na svetu. Združenje namreč za konec leta 2012 pripravlja svetovno konferenco mladih v Baliju.

Nuncij Janosz na obisku na Kosovu

Apostolski nuncij v Sloveniji Juliusz Janosz se je kot apostolski delegat za Kosovo prejšnji teden mudil na svojem prvem obisku v tej državi. Na praznik blažene Matere Terezije iz Kalkute je v Prištini daroval sveto mašo. V homiliji je dejal, da Kosovo ni nikogaršnja zemlja, da ni narod brez korenin, brez tradicije in brez vrednot. Dodal je, da je bila kosovska zemlja zaznamovana tudi s krščanstvom, ki je vzdržalo vse zgodovinske dogodke; tudi leta komunizma in vojne. Cerkev na Kosovu ima namreč svoje začetke v prvih stoletjih krščanstva, je zatrdil monsinjor Janosz. Dodal je, da civilna družba od katoliške Cerkve pričakuje pričevanje vere in ljubezni, tudi v obliki soudeleženosti v procesu demokratizacije, izobraževanja ter družbenega in gospodarskega razvoja.

Avstrijske srednje šole že osmič prejele medverski šolski koledar

Več kot 130 tisoč avstrijskih dijakov in dijakinj je ob začetku šolskega leta prejelo medverski šolski koledar. Pobudo vseh krščanskih cerkva skupaj z judovsko in islamsko skupnostjo so letos izvedli že osmič. Enkratni projekt v Evropi 'lahko opišemo kot rezultat obstoječih glavnih projektov na področju ekumenskih odnosov, česar si po drugih deželah ne morejo niti misliti,' je za avstrijsko katoliško agencijo Kathpress povedala predsednica urada za vzgojo pri dunajski nadškofiji Christine Mann. Koledar so dijaki dobili za spodbujanje medsebojnega razumevanja in strpnosti. Pobudo podpira tudi ministrica za šolstvo Claudia Schmid, ki je napisala predstavitev knjižice in opozorila, da je to znamenje skladnega večkulturnega sožitja.

Angleški škofje opozorili na versko diskriminacijo na delovnem mestu

Škofje v Angliji in Wellsu so opozorili na posredno versko diskriminacijo na delovnem mestu. Sodišče je v štirih primerih po njihovem mnenju kršilo temeljne človekove pravice. Razlog za odpustitev z delovnega mesta je bil med drugim nošenje križa. Navajajo tudi odpustitev uradnice, ki je zavrnila, da bi na matičnem uradu poročila istospolna partnerja. O domnevnih kršitvah verske svobode bo zdaj odločalo evropsko sodišče za človekove pravice. Škofje se sklicujejo na 9. člen evropske konvencije o človekovih pravicah, po katerem ima vsak človek pravico do svoje vere ali svetovnega nazora. To svoboščino se po besedah škofov lahko omejuje le za varovanje javnega reda.

Maronitski patriarh za še eno možnost sirksemu predsedniku

Novi maronitski patriarh v Libanonu Béchara Rai meni, da bi bilo sirskemu predsedniku Bascharju al Assadu morda treba dati še eno možnost. Če bi v Siriji prišlo do državljanske vojne, obstaja nevarnost, da v Damasku na oblast pridejo fundamentalisti. V tem primeru bi kristjani iz dežel pobegnili ali bili prisiljeni k odhodu, kot se to že dogaja v Iraku, je patriarh dejal ob obisku v Parizu. Njegova stališča so v razcepljeni javnosti v Libanonu vodila v burne razprave.

Van Rompey sprejel dva iraška nadškofa

Predsednik Evropskega sveta Hermann van Rompuy je v sredo sprejel dva katoliška nadškofa iz Iraka. Oba sta na srečanju v Bruslju spomnila na pomanjkanje verske svobode v Iraku. Izrazila sta željo, da bi pomagali kristjanom graditi šole. Prek vlaganja v vzgojo in izobraževanje je mogoče graditi novo kulturo z versko svobodo, pravita nadškofa. Pogovor je bil del programa obiska, za katerega je dala pobudo katoliška organizacija Pomoč Cerkvi v stiski. Sprejem pri predsedniku sveta van Rompuyju je znamenje rastočega zanimanja evropskih ustanov za položaj kristjanov na Bližnjem vzhodu.

Nadškof Tettamanzi Milanu podaril svojo celotno zasebno knjižnico

Upokojeni milanski nadškof kardinal Dionigi Tettamanzi je svojo celotno zasebno knjižnico z več kot 9 tisoč knjigami podaril temu severnoitalijanskemu mestu. Po arhiviranju in katalogizaciji bodo dela dostopna za javnost v osrednji mestni knjižnici. Večinoma gre za teološko literaturo. 77-letni Tettamanzi, ki je vodil milansko nadškofijo od leta 2002, je prejšnji četrtek predal vodenje nadškofije svojemu nasledniku, dosedanjemu beneškemu patriarhu kardinalu Angelu Scoli.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje) Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje)

Z davkom na pse kaznujemo napačno publiko

V preteklih dneh je razburila napoved kmetijskega ministrstva, da naj bi z zakonom o zaščiti živali uvedli novo dajatev za lastnike psov. Včeraj so na ministrstvu pojasnili, da brez soglasja občin ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...