Maja MorelaMaja Morela
Miha MočnikMiha Močnik
Petra StoparPetra Stopar

Utrinki iz življenja vesoljne Cerkve, od 5. - 11. 9. 2011

Cerkev po svetu | 11.09.2011, 07:00 Marta Jerebič

Benedikt XVI. bo sklenil italijanski narodni evharistični kongres v Anconi, pogreb kardinala Deskurja. Vzpostavljanje diplomatskih odnosov med Vatikanom in Vietnamom. Lichtensteinski princ Alois proti splavu.

Benedikt XVI. bo sklenil italijanski narodni evharistični kongres v Anconi

Papež Benedikt XVI. se bo danes mudil v Anconi, kjer bo s slovesno sveto mašo sklenil italijanski narodni evharistični kongres. Ta se je začel že v ponedeljek, potekal pa je pod geslom »Gospod, h komu naj gremo?« Sveti oče ima poleg maše na programu še kosilo z brezposelnimi delavci in revnimi, srečanje z družinami in duhovniki ter srečanje z mladoporočenci.

Pogreb kardinala Deskurja

V vatikanski baziliki je bila v torek pogrebna slovesnost za poljskega kardinala Adrzeja Marie Deskurja, ki je umrl 3. septembra v starosti 87 let. Leta 1973 je postal predsednik Papeškega sveta za sredstva družbenega obveščanja. Že od let v bogoslovju pa je bil prijatelj Janeza Pavla II. Kardinalski zbor sedaj šteje 193 kardinalov, od teh je 114 volilcev v primeru konklava.

Vzpostavljanje diplomatskih odnosov med Vatikanom in Vietnamom

Vatikan in Vietnam nimata vzpostavljenih diplomatskih odnosov. Stike vzdržujeta le z obiskom delegacij na vsaki dve leti. Vatikanski diplomat nadškof Leopoldo Girelli bo tokrat že tretjič obiskal to deželo. Do 18. septembra bo obiskal različne katoliške ustanove. Girelli si za Vietnam želi več duhovniških poklicev in spravo med ljudmi ter tesnejše sodelovanje med cerkvami in oblastmi.

Lichtensteinski princ Alois proti splavu

Edine evropske države, v katerih zakonodaja neposredno brani pravice nerojenih, so Irska, Malta, Poljska in Liechtenstein. Junija je liechtensteinski parlament zavrnil zakon, ki bi ženam dovoljeval splav do 12. tedna nosečnosti. Skupine, ki podpirajo splav, menijo, da izid glasovanja v parlamentu ne odseva mnenja splošne javnosti. Referendum o tem vprašanju zahtevajo prav te skupine. Vendar liechtensteinski princ Alois pravi, da ne podpira splava, zlasti ne prizadetih otrok. Zato je napovedal, da bo vložil veto, če bi bil zakon sprejet.

Lichtenstein šteje 27.000 prebivalcev. 85 odstotkov je kristjanov, 6 odstotkov muslimanov, 4 odstotke je agnostikov, 4,6 odstotka pripada drugim veram.

Srečanje redovnic, ki delujejo na področju boja proti trgovini z ljudmi

Na Poljskem je ta teden potekalo srečanje redovnic iz Evrope, ki delujejo na področju boja proti trgovini z ljudmi in izkoriščanju. Zasedanja se je udeležilo 72 redovnic iz 19-ih evropskih držav, med njimi so bile tudi 3 redovnice iz Slovenije. Dogodek je pripravila mreža RENATE, ki je zaživela leta 2009 na pobudo evropske zveze višjih redovnih predstojnic. Vsako leto je več kot dva milijona oseb žrtev trgovine z ljudmi, od tega je 80% žensk. Udeleženke so se v delavnicah seznanile s sedanjo zakonodajo v različnih državah, s posledicami legalizacije prostitucije, o možnostih vplivanja na obstoječo zakonodajo in o načinih osveščanja javnosti, predvsem mladih deklet. Zaslužek te trgovine je na tretjem mestu, takoj za trgovino z drogami in orožjem, in se vsako leto povečuje.

Nasilje nad kristjani v Indiji

V pokrajini Kerala v južni Indiji je bila pred dnevi opustošena katoliška cerkev. Tamkajšnji škof je v pogovoru za agencijo Fides opozoril, da so kristjani vse bolj izpostavljeni naraščajočim tokovom skrajnežev. Ogrožajo jih v glavnem hindujci, izvor pa je islamski. Kerala beleži 55 odstotkov hindujcev in 25 odstotkov muslimanov, kristjanov pa je 20 odstotkov. Doslej je bilo sožitje različnih verskih skupnosti v glavnem mirno.

Romanje Marije iz Kobre na Kubi

Po besedah havanskega nadškofa Jaima Ortege, Cerkev na Kubi doživlja pomlad vere. V nedeljo so v havansko provinco namreč prinesli kip kubanske zavetnice, Marije iz Cobre, ki že vse leto roma po različnih kubanskih krajih. Cerkev na Kubi bo leta 2012 praznovala 400-letnico odkritja tega majhnega Marijinega kipca v kraju Caridad del Cobre. Romanje je zgodovinski dogodek, ki so ga zadnjikrat izvedli leta 1952, 7 let pred kubansko revolucijo.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje) Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje)

Z davkom na pse kaznujemo napačno publiko

V preteklih dneh je razburila napoved kmetijskega ministrstva, da naj bi z zakonom o zaščiti živali uvedli novo dajatev za lastnike psov. Včeraj so na ministrstvu pojasnili, da brez soglasja občin ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.