Maja MorelaMaja Morela
Miha MočnikMiha Močnik
Petra StoparPetra Stopar
Turška zastava (foto: Wikipedia)
Turška zastava | (foto: Wikipedia)

Turčija bo vračala leta 1936 zaplenjene nepremičnine

Cerkev po svetu | 09.09.2011, 08:00 Marta Jerebič

Turški premier Erdogan je konec avgusta napovedal, da bo vlada vrnila na stotine nepremičnin, ki so jih zaplenili nemuslimanskim skupinam, ali plačala odškodnino za prodane nepremičnine. To je po besedah nuncija v Turčiji nadškofa Antonia Lucibella zgodovinska odločitev. Odlok se sicer ne nanaša na katoliško Cerkev latinskega obreda, a po njegovih besedah je to pomemben korak, ki bo v prid Turčiji.

Turški premier Recep Erdogan je 28. avgusta napovedal, da bo njegova vlada vrnila na stotine posesti, med njimi šole, sirotišnice in bolnišnice, ki jih je zaplenila leta 1936. Pripadale so uradno priznanim verskim manjšinam: judom, pravoslavnim grškega, sirskega in armenskega obreda ter katoličanom armenskega, sirskega in kaldejskega obreda.

Čeprav so papež Benedikt XVI., podporniki človekovih pravic in Evropska unija pritisnili na Turčijo, da bi priznala vsa verstva, katoliška Cerkev latinskega obreda in protestantske skupnosti v Turčiji še vedno nimajo uradnega zakonitega položaja. Katoliške župnije, škofije in redovi latinskega obreda sicer 'imajo posest, vendar ni jasno, ali bo to lastništvo priznano.

Nekaj katoliških posesti pa je v lasti tujih vlad. Tako na primer katoliške župnije delujejo na posesti, ki je last italijanskega in francoskega veleposlaništva v Ankari in francoskega konzulata v Carigradu. Stolnica latinskega obreda v Izmirju je na ozemlju pod zaščito Francije.

Najnovejša odločitev od vlade zahteva, naj verskim skupnostim poravna odškodnino za posesti, ki jih je razprodala. To bo turško državo stalo približno 700 milijonov evrov.

Turška ustava Turčijo razglaša za laično državo, vendar pa se sekularizem kaže v absolutnem nadzoru nad vero, tudi nad islamom. Vlada gradi in podpira mošeje in zaposluje muslimanske voditelje molitve. Kot omenjeno, pa poln zakonski status daje le ustanovam nekaterih manjšinskih verskih skupin, med njimi judovski skupnosti in grkopravoslavnim.

 

Cerkev po svetu
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje) Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje)

Z davkom na pse kaznujemo napačno publiko

V preteklih dneh je razburila napoved kmetijskega ministrstva, da naj bi z zakonom o zaščiti živali uvedli novo dajatev za lastnike psov. Včeraj so na ministrstvu pojasnili, da brez soglasja občin ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.