Kapljica vode
Pitna voda ni samoumevna
| 16.09.2011, 10:30
V kratkem času smo bili priča več primerom oporečne pitne vode: najprej v Loški dolini, sledila sta Tržič in Cerklje ob Krki. O nevarnosti zastrupitve z oporečno pitno vodo in preventivnih ukrepih smo govorili s specialistom za higieno Alešem Petrovičem z Inštituta za varovanje zdravja.
"V vodi lahko najdemo številne mikroorganizme: viruse, bakterije in ciste parazitov. Če z zaužitjem pridejo v naše telo, lahko zbolimo," je povedal Petrovič. Kot je dodal, mnogo hidričnih izbruhov sploh ne zaznamo, saj se velikokrat zgodi, da zboli le posameznik, zato tega ne povezujemo s pitno vodo. "Gre za vrh ledene gore, opazimo ga, ko nenadoma zboli veliko število ljudi," je dodal.
Za preventivne ukrepe je po Petrovičevih besedah odgovorna družba, poudarja Petrovič. "Družba mora vsakemu posamezniku na vsakem mestu v vsakem trenutku zagotavljati zadostne količine zdrave pitne vode," poudarja. Kaj lahko storimo sami? Kot pravi Petrovič, se moramo redno seznanjati s kakovostjo pitne vode. "Mislim, da smo ljudje premalo agresivni v pridobivanju informacij. Navajeni smo, da vodo spremljamo zelo pasivno … Odpremo pipo, voda priteče, zdi se nam, da je vse normalno, a pogosto ni tako," opozarja.
Običajno so bolezenski znaki naslednji: slabo počutje, povišana telesna temperatura, bruhanje in driska. "Najbolje je obiskati zdravnika," svetuje Petrovič. Ob tem omenja še počitek, prav tako je treba zaužiti dovolj tekočine.