Patria
Je v Patrio vpletena stranka SD?
| 15.09.2011, 14:52
Sodna obravnava v zadevi Patria je včeraj minila predvsem v luči zahteve obrambe po izločitvi sodnice Barbare Klajnšek in po izločitvi nekaterih dokazov. Sodnica o tem še ni odločala. Sojenje je zato prestavila na 3. oktober. Veliko pozornosti pa je pritegnil namig predsednika SDS in enega izmed peterice obtoženih Janeza Janše, da naj bi sum korupcije v zadevi Patria prijavila stranka Socialnih demokratov.
Vprašljiv proces
O zahtevi obrambe po izločitvi dokazov, ki so bili na finskem in Avstriji pridobljeni na način, ki ni skladen s slovensko ustavo in slovenskimi standardi varovanja človekovih pravic, smo za mnenje povprašali nekdanjega pravosodnega ministra in predsednika ustavnega sodišča Lovra Šturma. Ta je za naš radio povedal, da slovenska ustava zagotavlja varstvo človekovih pravic in spomnil, da je nedavno na pomanjkljivo varstvo teh pravic opozoril tudi predsednik države Danilo Türk. "Gotovo je treba to spoštovati in vsi morebitni dokazi, ki bi bili pridobljeni na takšen način, v Sloveniji niso dovoljeni." Zato po njegovem tudi ne morejo biti uporabljeni v postopku. Šturm ob tem dodaja, da tako v obtožnem predlogu ostajajo slovenski dokazi. Ponovil je tudi stališče, da "če je to vse, potem poleg drugih pomislekov – da se sodi za dejanje, ki v obtožnem predlogu sploh ni opredeljeno kot kaznivo – ti kažejo na to, da je ta postopek skrajno vprašljiv."
Sumljive povezave?
Kot že omenjeno, pa je včerajšnjo obravnavo zaznamovala tudi domnevna vpletenost stranke SD v zadevo Patria. Janšev zagovornik Franci Matoz je namreč povedal, da je sum korupcije pri poslu s finsko Patrio takratnemu predsedniku protikorupcijske komisije Dragu Kosu poleg Sistemske tehnike prijavila tudi politična stranka z območja, kjer posla niso dobili. To je Kos povedal na zaslišanju. Janša pa je dodal, da so po njihovem vedenju to Socialni demokrati. Komisija za preprečevanje korupcije je te navedbe že zanikala. Niso pa želeli povedati, za katero stranko gre, saj so dolžni varovati identiteto prijaviteljev. A ob tem velja ponovno spomniti na nekatera dejstva: posel s Patrio je sklenila takratna vlada Antona Ropa. V tem času je bil nekdanji poslanec SD in eden izmed vidnejših akterjev v aferi Patria Milan M. Cvikl vidni član stranke LDS. Vidni član LDS-a je tudi prvi mož Sistemske tehnike, ki je posle z oklepniki izgubila, Zdenko Pavček. Pri tej družbi je bila zaposlena tudi Cviklova žena. Kot je znano, se je obrambni minister v Janševi vladi, Karel Erjavec, kasneje odločil, da v posel stopi preko javnega razpisa. Posledično je Sistemska tehnika posel izgubila, Pavček pa je takrat Erjavcu grozil, da bo zaradi tega šel skozi Kalvarijo.