Utrinki iz življenja vesoljne Cerkve, od 22. - 27. 8. 2011
Cerkev po svetu | 28.08.2011, 07:00 Marta Jerebič
Nemška kanclerka Angela Merkel od papeževega obiska pričakuje močno spodbudo za ekumenizem. Aretacije kitajskih katoličanov. Tretja obletnica pogroma nad kristjani v indijski zvezni državi Orissa. Potres v ZDA poškodoval tudi več katoliških cerkva in stavb.
Angela Merkel od papeževega obiska pričakuje močan signal za ekumenizem
Sveti oče se bo v Berlinu srečal tudi z nemškim predsednikom Christianom Wulffom in kanclerko Angelo Merkel. Slednja je izjavila, da si od papeževega obiska želi predvsem močan in spodbuden signal za ekumenizem. „Potovanje Benedikta XVI. je lahko pomembna točka usmeritve v kriznih časih,“ je zapisala v novi publikaciji ustanove Konrada Adenauerja, ki so jo v torek predstavili v Berlinu. V času, v katerem temeljem naših kulturnih vrednot in izročil grozi pozaba, je potrebno novo skupno preverjanje. Pri tem je lahko papežev obisk v Nemčiji spodbuda, da bodo še naprej krepili duha skupnosti v verskem ter tudi političnem in družbenem življenju.
Aretacije kitajskih katoličanov
Kitajska policija je minuli konec tedna aretirala več duhovnikov in laikov, ker se niso hoteli udeležiti škofovskega posvečenja, ki ga je za mesto Tianshui predlagala domoljubna Cerkev, ni pa dobil papeževega privoljenja. Kot poroča agencija Asianews, je med priprtimi tudi upravnik škofije in nekdanji škof. Zaprti so v različnih krajih, vsak dan pa se 4 ure pod prisilo udeležujejo politične prevzgoje. Vatikan je že pred časom objavil, da škofom, ki se udeležijo takega posvečenja, grozi izobčenje, razen če lahko dokažejo, da so se ga bili prisiljeni udeležiti proti svoji volji. Oblasti so v minulih mesecih aretirale tudi dva druga duhovnika – možna kandidata za škofovsko službo, ki pa ostajata zvesta Cerkvi v Rimu.
News.va tudi v španskem jezikuVatikan je ob koncu svetovnega dneva mladih v Madridu svojo novo spletno stran news.va odprl tudi v španščini. Spomnimo, da je spletno stran 29. junija odprl papež, že v prvih 24-urah pa jo je obiskalo 300 tisoč uporabnikov. Španska različica se tako pridružuje angleški in italijanski. Po podatkih Svetega sedeža je španščina materni jezik 42-ih odstotkov krščanske skupnosti po vsem svetu.
Nekdanji škof v Cloynu ponavlja opravičilo in se želi srečati z žrtvamiPol leta po tem, ko je vladno poročilo razkrilo, da irska škofija Cloyne ni izvajala smernic irske hierarhije za zaščito otrok in je prikrivala prijave o spolnem zlorabljanju otrok, se je upokojeni škof v Cloynu John Magee znova opravičil in izrazil pripravljenost, da se sreča z žrtvami. Prav tako se je opravičil vsem duhovnikom, saj je s svojim neukrepanjem otežil njihovo delo, opravičiti pa se želi tudi ljudem v škofiji.
Tretja obletnica pogroma nad kristjani v indijski zvezni državi OrissaMineva tri leta od izbruha množičnega nasilja proti kristjanom v indijski državi Orissa. Hindujski skrajneži so avgusta in septembra leta 2008 tam pobili več kot 100 ljudi, v strahu pred smrtjo pa je s svojih domov pobegnilo skoraj 50 tisoč ljudi. Napadenih je bilo več kot 170 cerkva. Nadškof ene od nadškofij v indijski zvezni državi Orissa, John Barwa, je v pogovoru za agencijo Fides povedal, da so v zadnjih treh letih veliko naredili v smeri miru in pravičnosti, vendar je treba še veliko storiti. Številne krajevne skupine hindujskih skrajnežev namreč še naprej povzročajo težave. Vmešavajo se v zidavo krščanskih domov in cerkva tako, da zavirajo dobavljanje gradbenega materiala. Večkrat so ovira tudi nižji uradniki, ki kršijo njihove pravice, višji pa imajo usta le polna lepih besed, ne naredijo pa nič. A kljub temu jim je uspelo na novo sezidati več kot 3.700 v nasilju požganih hiš. Do konca leta naj bi se ta številka povzpela na 4.000. Pri tem jim veliko pomaga organizacija Pomoč Cerkvi v stiski. V Kandhamalu so obnovili ali pozidali tudi večino glavnih župnijskih cerkva, medtem ko cerkve in kapele v manjših vaseh na to še čakajo.
Potres v ZDA poškodoval washingtonsko narodno katedraloPotres, ki je v torek stresel vzhod ZDA, je poškodoval več kulturnih in verskih spomenikov, med njimi tudi washingtonsko narodno katedralo, na kateri so se odlomile tri konice na osrednjem stolpu. Ta gotska katedrala je od leta 1912 narodno svetišče, kjer med drugim potekajo državni pogrebi in predsedniške spominske slovesnosti. Upravlja jo protestantska episkopalna Cerkev. Potres je poškodoval tudi več katoliških cerkva in stavb. Mnoge bodo zaradi varnosti zaprte vsaj en mesec oziroma do popravila.
Sveto pismo v pogovorni japonščini
Na Japonskem so prvič objavili prevod celotnega Svetega pisma v pogovorni japonščini. Prevod in opombe so pripravili na tokijskem oddelku Frančiškanskega Bibličnega inštituta, ki so ga prav s tem namenom na Japonskem ustanovili leta 1956.
Prva katoliška univerza v BangladešuV južnoazijski državi Bangladeš bodo kmalu odprli prvo katoliško univerzo. Predsednik Narodnega sveta za katoliško izobraževanje, nadškof Patrick D'Rosario, je dejal, da je ustanovitev katoliške univerze »revolucionaren korak, ki kaže na zrelost tamkajšnje Cerkve« in hkrati odpira nova obzorja za pastoralne dejavnosti. Cerkvi v Bangladešu sicer pripada približno 400 tisoč vernikov, ki prebivajo v večinsko muslimanski družbi.