Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik

Papež poslal denarno pomoč na Afriški rog

Svet | 13.08.2011, 15:31 Marta Jerebič

Papež Benedikt XVI. je na Afriški rog znova poslal denarno pomoč. Gre za »znamenje posebne pozornosti, s katero spremlja dramatične razmere na področju, in njegove skrbi za trpeče prebivalstvo«. Tako je dejanje svetega očeta v pogovoru za vatikanski časopis Osservatore Romano opredelil msgr. Giampietro Dal Toso, tajnik Papeškega sveta 'Cor Unum'.

Pomoč na Afriškem rogu je potrebna takoj, je dejal. Ljudje namreč umirajo zaradi lakote, rešitve trenutnega položaja pa še ni videti. Po eni strani je problem suša, ki je povzročila pomanjkanje. Po drugi pa je prisoten tudi problem sporov v Somaliji, ki je množice ljudi potisnil v beg. Govorimo lahko o nekaj milijonih oseb v Somaliji, Etiopiji, Keniji in Džibutiju, ki nujno potrebujejo pomoč, je zatrdil msgr. Dal Toso. Mednarodna skupnost je v teh državah trenutno prisotna. Toda treba bo ostati buden tudi, ko bo najhujša kriza minila, je opozoril v nadaljevanju. Te države namreč že več let trpijo zaradi humanitarne in politične krize. Da ljudje v tretjem tisočletju umirajo zaradi lakote, pa je nedopustno.

»Papež je bil med prvimi, ki je med Angelovim čaščenjem 17. julija opozoril na resnost položaja. Poudaril je nujnost posredovanja, da bi zaščitili in podprli preizkušano prebivalstvo.« Že takrat je preko Papeškega sveta 'Cor Unum' Somaliji poslal denarno pomoč. Tokratna pomoč pa je bila poslana petim škofijam v Keniji in šestim v Etiopiji.

Cerkvene ustanove na tokratno krizo odgovarjajo na različnih nivojih, je še razložil msgr. Dal Toso. Najbolj neposredna pomoč je sprejemanje trpečih na škofijah in lokalnih skupnostih. Čeprav tudi sama živi v skromnih razmerah, je Cerkev v Afriki odgovorila takoj in velikodušno. Caritas Internationalis odgovarja z večjo vsoto denarne pomoči, in sicer v sodelovanju s svojimi lokalnimi ustanovami. V manjšem obsegu so se odzvale tudi številne druge katoliške organizacije. Mnoge izmed njih so prisotne na krajih najtežjih razmer. Dal Toso je spomnil še na posameznike, ki ne pomagajo le denarno, ampak tudi s svojimi molitvami.

Ker je Cerkev med ljudmi prisotna stalno, ji prebivalstvo zaupa. Svoje programe pa običajno izvaja tudi v sodelovanju z lokalnimi civilnimi oblastmi. Največkrat sicer deluje na socialnem področju, trenutno pa je osredotočena predvsem na osnovne potrebe: hrano, vodo in zdravila. Kdaj se bodo razmere izboljšale, ni mogoče predvideti, je zaključil msgr. Dal Toso. Lahko le upamo, da bo trenutno prizadevanje mnogih pripomoglo k olajšanju trpljenja. Cerkev bo kot vedno še naprej aktivna: »Smo v Gospodovih rokah.«

 

Svet, Papež in Sveti sedež
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«