Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Marjana DebevecMarjana Debevec
Izgredniki v Londonu (foto: Wikimedia Commons)
Izgredniki v Londonu

Izgredov v Angliji še ni konec

Svet | 10.08.2011, 13:47 Petra Stopar

Po ulicah Londona je po več dneh izgredov in plenjenj dokaj mirno, tudi zato, ker za varnost skrbi trojno število policistov kot ponavadi. Je pa zato kaotično drugod po Angliji, v noči na sredo je bilo tako še posebej v tretjem največjem britanskem mestu Manchestru. Najhujše izgrede v zadnjih desetletjih na Otoku sta obsodila premier David Cameron in angleški primas Vincent Nichols. Ob tem se pojavlja vse več razlag o vzrokih za objestno obnašanje mladih.

Kot je v sredo zjutraj povedal pomočnik direktorja policije v Manchestru Garry Shewan, se v svoji karieri še ni srečal s takšno stopnjo kriminalitete, kot ji je bil priča v eni sami noči: „Številni ljudje so po ulicah Manchestra in Salforda brez kakršnegakoli razloga divje plenili in kradli lastnino. Naredili so sramoto ljudem, ki morajo zdaj na svojo žalost za njimi pobirati črepinje. Smo odločno zavezani k temu, da kriminalce pripeljemo pred roko pravice.“

Aretacije izvajajo tudi na podlagi posnetkov nadzornih kamer. Sporočilo policije za stotine storilcev je zelo preprosto, pravi Shewan: „Vaše obraze in dejanja imamo na posnetkih. Poiskali vas bomo in ne glede na karkoli, zaprli vse, ki ste odgovorni.“

Policija varuje londonske ulice
Policija varuje londonske ulice © Wikimedia Commons

Drugod, med drugim v mestih West Bromwich in Wolverhampton v osrednji Angliji, so zamaskirani izgredniki zažigali zgradbe, v bližini Nottinghama pa so z zažigalnimi bombami obmetavali policijsko postajo. Kakih 200 nasilnežev je v Liverpoolu v spopadu s policisti uporabilo pirotehnična sredstva. V Birminghamu pa je avto do smrti povozil tri moške, ki so se po navedbah lokalnih prebivalcev skušali postaviti izgrednikom po robu. Policija 32-letnega voznika že zaslišuje zaradi suma umora. V Londonu po drugi strani ponoči izgredov ni bilo, so pa lastniki iz strahu pred nasiljem predčasno zaprli svoje trgovine.

Mladi pri plenjenju po Londonu
Mladi pri plenjenju po Londonu © Wikimedia Commons

O dogajanju smo se po telefonu pogovarjali z vodjo slovenske katoliške misije v Londonu Stanislavom Cikanekom, ki upravlja Dom v četrti Lambeth, ki neposredno sicer ni prizadeta, vendarle pa Cikanek pripoveduje: „Začelo se je v Tottenhamu, četrti, ki je danes še bolj mešana v narodnosti, kot včasih.“ Spomnimo, da je policija minuli teden v Tottenhamu ubila 29-letnega moškega, ki kljub prvotnim navedbam ni uporabil orožja v svojo obrambo, nato pa so se mirni protesti sprevrgli v izgrede.

Večina objestnežev je predvsem mladih, ki naj bi izhajali s socialnega roba družbe, saj kot poroča TV Slovenija, so v Angliji kraji, kjer že po tri generacije niso delale in živijo na socialnih prejemkih. Cikanek na to dodaja: „To je tudi malo objestnosti, so pa verjetno tudi socialni problemi, ker vlada velika brezposelnost, ampak to so otroci, stari od 10 do 14 let, ki še nimajo niti pravice do dela. Že razumljivo, če se spravijo na državne ali vladne stavbe, ampak oni se spravijo na te uboge ljudi, male trgovce, ki so si s svojimi žulji ustvarili nekaj, s čimer lahko preživijo.“ Tako se nekateri lastniki in prebivalci soseske odločajo tudi, da bodo svoje imetje branili, še dodaja župnik za Slovence v Veliki Britaniji. „So pa po različnih predelih Londona (izgredniki) med seboj povezani,“ navaja Cikanek. „To je malo čudno.“

Čiščenje londonskih ulic po štirih nočeh nemirov
Čiščenje londonskih ulic po štirih nočeh nemirov © Wikimedia Commons

Je pa tudi župnik v četrti Croydon Joseph Collins za katoliško agencijo CNA dejal, da so ti otroci premladi, da bi vedeli, kaj recesija sploh je. Prepričan je, da je ključni dejavnik, ki je toliko mladih, zlasti fantov, privedel do kulture tolp in nasilja, razpad družine. „Žal je za nekatere starše pretežko, da bi obvladovali svoje otroke in zdi se, da nekateri tega niti nočejo“, še pripoveduje. K molitvi za vse prizadete v nasilju pa je pozval westminstrski nadškof Vincent Nichols.

Svet, Cerkev po svetu
Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA) Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA)

Začelo se bo z zvonjenjem zvonov po vsej Sloveniji

Na Trgu republike v Ljubljani bo drevi slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja. Dogodek, ki bo potekal v duhu lani ukinjenega narodnega dneva spomina, pripravljajo Nova Slovenska ...

Lidija je srečno prispela v Santiago de Compostelo (photo: osebni arhiv) Lidija je srečno prispela v Santiago de Compostelo (photo: osebni arhiv)

Lidiji je uspelo. Tu so zbrani vsi njeni zapisi.

Naši radijski sodelavki Lidiji Zupanič je uspelo, srečno je po skoraj mesecu dni romanja prispela na cilj v Santiago de Compostelo. V 28 dneh je prehodila 840 kilometrov. Na trg pred katedralo je ...