Poziv k novi generaciji politikov, ki bi spodbujali katoliške ideale
Svet | 09.08.2011, 07:00 Marta Jerebič
Eden največjih katoliških političnih mislecev v Evropi poziva k novi generaciji politikov, ki bi varovali in spodbujali katoliške ideale.
„V politiki potrebujemo ljudi, ki imajo vest,“ je za katoliško agencijo CNA dejal podpredsednik italijanske poslanske zbornice Rocco Buttiglione. Meni, da je danes velika zaloga vrednot v kristjanih, ki so dolžni delovati v politiki in s svojimi rokami oblikovati prihodnost države.
Buttiglione se je v političnih naslovih časnikov pojavil leta 2004, ko je bilo njegovo imenovanje za italijanskega predstavnika v komisijo Evropske unije blokirano zaradi njegovega katoliškega prepričanja o vprašanjih, kot je homoseksualnost. Ta dogodek pa ni zagrenil njegovega gledanja na politično življenje. „Če hočeš biti v politiki katoličan, se moraš včasih žrtvovati in svojo vest ceniti bolj kakor svoj sedež v politiki,“ je dejal v pogovoru.
V Italiji že kar nekaj mladih politikov odgovarja na izziv, ki ga postavljajo Buttiglione in drugi. Eden od teh je soustanovitelj politične stranke Mladi, svobodni in močni (Giovani Liberi e Forti), ki je osnovana na katoliškem družbenem nauku. 24-letni Simone Budini pravi: „Junaki so ljudje, ki so v politiki zato, ker ljubijo svoje mesto in so za svoje mesto pripravljeni dati življenje. Danes pa imamo ravno obrnjen primer. Imamo ljudi, ki so svoje mesto pripravljeni prodati, da bi imeli užitke za svoje življenje.“
Poleg tega, da je pomemben politik, je Rocco Buttiglione tudi priznan akademik. Je profesor politologije na univerzi svetega Pija V. v Rimu ter član vatikanske Papeške akademije za družbene vede. In prav s tega stališča podaja zaskrbljujoče zgodovinske vzporednice za sodobno politiko. „Menim, da pogosto pozabljamo, da je demokracija zelo rahlo bitje,“ je dejal glede prvega razcveta demokracije v antični Grčiji, ki je propadla po 171 letih.
„Kaj pa je razlog za to, da je umrla grška demokracija? Zaradi moralnega relativizma, korupcije,“ je dejal ter dodal, da so „današnji moralni relativisti pravzaprav intelektualni potomci sofistov v antični Grčiji. Zahodne demokracije so v nevarnosti, da umrejo, ker politično delovanje ne temelji na načelih."
Kljub zaskrbljujočim napovedim pa 63-letni akademik in politik ni brez upanja za prihodnost. Ključ do uspeha, pravi, je v besedi s 7 črkami – RESNICA. „V politiko moramo znova vnesti resnico. Ljudem moramo biti sposobni povedati resnico. Politiki zelo pogosto ne govorijo resnice. Politiki zelo pogosto govorijo ljudem tisto, kar si želijo slišati. In ljudje pogosto resnice nočejo slišati.“