Sirija
Nuncij: Sirija je bila, in je še vedno, zgled za sožitje med različnimi religijami
Svet | 08.08.2011, 13:44 Marta Jerebič
Iz sveta se vrstijo pozivi sirskemu predsedniku Al Asadu h korenitim reformam oziroma k njegovemu odstopu z oblasti ter končanju nasilja nad civilisti. Doslej je bilo v nemirih ubitih že več kot 1600 ljudi.
A predsednik vztraja, da gre za "dolžnost države" v boju proti "odpadnikom". Za prenehanje prelivanja krvi se je včeraj zavzel tudi papež Benedikt XVI. Na njegove besede pa se je nato odzval apostolski nuncij v Siriji, ki ostaja zaskrbljen glede krščanske manjšine v tej državi.
Kristjanov v Siriji je od 8 do 10 odstotkov. Dejstvo, da je papež že drugič v zadnjem času v nagovoru omenil razmere v tej državi, po besedah tamkajšnjega apostolskega nuncija Maria Zenarija kaže na to, kako mu je blizu ta del sveta. „Sirija je upravičeno označena za 'zibelko krščanstva'. Po Jeruzalemu se je krščanstvo razširilo prav na tem območju.... Sirija je bila, in je še vedno, zgled za sožitje med različnimi veroizpovedmi ter spoštovanje med muslimansko večino in krščansko manjšino. Upamo, da se bo takšno ozračje še nadaljevalo in molimo, da se bo ustavilo prelivanje krvi.“
Strokovnjak za islam p. Samir Khalil Samir pa je v pogovoru za Radio Vatikan dejal, da ljudje niso hoteli revolucije, ampak le več svobode in pravic ter konec zapiranja ljudi brez sojenja. „Tako je kot na Kitajskem - če izraziš nasprotovanje, greš lahko v zapor ali te pretepejo. Takšnega režima ne moremo podpirati.“
Medtem zaradi nasilja nad civilisti potrpljenja zmanjkuje tudi Turčiji, ki si s Sirijo deli skoraj 900 kilometrov dolgo mejo in kamor se že zatekajo begunci. Turški premier Erdogan je Al Asada opozoril, da ga čaka usoda odstavljenega egiptovskega predsednika Hosnija Mubaraka, če ne bo upošteval zahtev ljudstva. V Damasku se bo s takšnim sporočilom jutri mudil tudi turški zunanji minister.