Predsednik vatikanske banke: Doživljamo posledice prejšnje krize, ki ni gospodarska, ampak ima gospodarske posledice
Svet | 08.08.2011, 11:36 Marta Jerebič
Na dvig meje javnega dolga v ZDA pa se je prejšnji teden odzval tudi predsednik vatikanske banke Ettore Gotti Tedeschi. V članku za vatikanski dnevnik L'Osservatore Romano je spregovoril tudi o etičnih vzrokih sedanje krize.
Po mnenju predsednika vatikanske banke so ZDA z dvigom meje javnega dolga znova potrdile liberalistično, vendar odgovorno dušo te dežele. Medtem pa v evropskih državah ni soglasja o tem, kako privatizirati javni dolg. A na koncu za obe gospodarski področji ne bo druge rešitve kot pomembnejša vloga države, kar bo imelo za posledico višje davke in razvrednotenje denarja.
Po nekaterih državah načrtujejo celo nekakšne davke na dediščino, da bi si zagotovili sredstva, ki jih še kar naprej zapravljajo, brez resnega načrtovanja. To je tako, kot da bi narod prepovedal rojevanje otrok, da bi začasno povečal bruto domači proizvod na prebivalca.
Gospodarstvo je v rokah ljudi, ki imajo na voljo prefinjena sredstva, nimajo pa dovolj modrosti in zrelosti, da bi mislili na skupno dobro, poudarja Tedeschi in dodaja, da bi reševanje gospodarskih težav zahtevalo dolgoročno politiko varčevanja. Ta taktika pa ni priljubljena. Vsakdo, ki bi jo skušal udejanjiti, tvega volilni poraz.
Predsednik vatikanske banke ob koncu še poudarja, da doživljamo posledice prejšnje krize, ki ni gospodarska, ampak ima gospodarske posledice. V resnici pravo krizo ustvarja, živi in hrani zahodni svet, ko sprejema idejo o človeku, ki potrebuje le gmotno potešitev, ki ga sili k potrošništvu.