Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko

Utrinki iz življenja vesoljne Cerkve od 1. do 7. 8. 2011

Svet | 07.08.2011, 07:00 Marta Jerebič

Stroški septembrskega papeževega obiska 25 milijonov evrov. Papežev brat msgr. Georg Ratzinger se pripravlja na izid nove knjige. Naslov je Moj brat papež. V Rimu oktobra mednarodno srečanje o novi evangelizaciji. 500-letnica prvih treh cerkvenih pokrajin na ameriški celini.

Stroški septembrskega papeževega obiska 25 milijonov evrov

Stroški septembrskega papeževega obiska v Nemčiji naj bi znašali 25 milijonov evrov, kar ni veliko, je dejal tiskovni predstavnik nemške škofovske konference Matthias Kopp. Papež bo namreč obiskal Berlin, Erfurt, grofijo Eichsfeld in Freiburg. Stroški zajemajo pripravo prostorov za pet bogoslužij in številčne množice ljudi, postavitev oltarjev in tudi za prilagojen prometni režim. Potrebna bo namreč tudi delna zapora avtoceste v bližini Etzelsbacha v Turingiji, kjer bodo za bogoslužje s papežem Benediktom XVI. uredili parkirišče za avtobuse.

Moj brat papež

Papežev brat msgr. Georg Ratzinger se pripravlja na izid nove knjige. Naslov je Moj brat papež in bo predvidoma izšla 12. septembra, torej le nekaj dni pred obiskom Benedikta XVI. v domovini. Knjiga na 256 straneh osvetljuje močno vez med bratoma Ratzinger, ki se začenja z njunim otroštvom. Duhovniško posvečenje sta prejela 29. junija 1951 v rodni Nemčiji, nedavno pa sta v vatikanski baziliki skupaj praznovala 60. obletnico tega dogodka.

V Rimu oktobra mednarodno srečanje o novi evangelizaciji

Papeški svet za novo evangelizacijo sredi oktobra v Rimu pripravlja mednarodno srečanje o novi evangelizaciji. Srečanja se bodo udeležili predstavniki škofij, redovnih skupnosti, župnij, gibanj in drugih organizacij, ki si v Cerkvi po vsem svetu prizadevajo delati na tem področju. Udeležence srečanja bo nagovoril predsednik omenjenega papeškega sveta, načrtovana pa so tudi pričevanja. 15. oktobra zvečer bodo različne skupine na več krajih v Rimu pripravile molitvena srečanja. V nedeljo, 16. oktobra, pa je predvidena sveta maša, ki jo bo daroval papež Benedikt XVI.

Priprave na Mednarodni evharistični kongres na Irskem po načrtih

Priprave na Mednarodni evharistični kongres, ki bo junija prihodnje leto na Irskem, se nadaljujejo po načrtih, kljub pozivom nekaterih, da bi ga preložili zaradi nedavno objavljenega poročila o zlorabah duhovnikov v škofiji Cloyne. Odložitev je med drugim predlagal tudi član irske stranke Fine Gael senator Cait Keane. 27. julija je v parlamentu dejal, da bo ob izsledkih tega poročila bolje za vse, če bo kongres nekoliko pozneje.

Generalni tajnik evharističnega kongresa Kevin Doran pa meni, da je za ljudi zlasti v časih izzivov ali krize pomembno, da se lahko združijo v solidarnosti in znova odkrivajo bistvene resnice. Za katoliško agencijo CNA je povedal, da doma in po svetu vlada navdušenje za kongres, ter pripomnil, da Cerkev dogajanje načrtuje že od junija 2008. Dodal je, da kongres ni le dogajanje enega tedna, ampak je romanje prenove, ko se udeleženci zberejo, da bi raziskovali pomen evharistije v vseh njenih razsežnostih skupaj z izzivom, da bi delovali v pravičnosti in ponižno hodili z Bogom.

Obletnica ameriškega napada z atomsko bombo na Japonsko

Papež Benedikt XVI. je po sredini katehezi med drugim pozdravil tudi skupino romarjev iz Nagasakija, ki v torek obeležuje 66. obletnico ameriškega napada z atomsko bombo nad tem japonskim mestom. Nad Hirošimo so Američani atomsko bombo odvrgli 6. avgusta 1945. Katoliška Cerkev na Japonskem vsako leto od 6. do 15. avgusta obeležuje '10 dni za mir'. V tem času pripravi razmišljanja o vojnah v preteklosti, pohod za mir in razna druga srečanja. V ta sklop se uvršča tudi včerajšnja sveta maša, ki jo je v hirošimski katedrali daroval tamkajšnji škof Joseph Atsumi Misue, in koncert za mir. Slovesnost se vsako leto sicer začne z medverskim molitvenim srečanjem, temu pa sledi civilna prireditev v spominskem parku miru, ki se nahaja blizu območja, kamor je padla atomska bomba.

500-letnica prvih treh cerkvenih pokrajin na ameriški celini

Prve tri cerkvene pokrajine na ameriški celini so bile ustanovljene na območju današnje Dominikanske Republike in Portorika. Jutri bo minilo 500 let od tega dogodka. Tridnevne sklepne slovesnosti, ki jih tam pripravljajo ob koncu jubilejnega leta, bo vodil posebni papežev odposlanec, nekdanji seviljski nadškof, kardinal Carlos Amigo Vallejo. Svoje sporočilo ob tej obletnici je že pred dnevi poslal tudi papež Benedikt XVI. V njem poudarja, da se mora na ameriški celini vneto nadaljevati evangelizacija, da bodo tako zasijali sadovi vere.

450-letnica Cerkve v Santiagu v Čilu

Čilska nadškofija Santiago pa je prejšnji mesec praznovala 450-letnico ustanovitve. Ob tej priložnosti so se zvrstili številni dogodki. Tamkajšnji nadškof Ricardo Ezzati je poudaril, da je Cerkev v Čilu več kot 250 let starejša kot neodvisnost dežele in je veliko pripomogla k izgradnji države: vedno je bila navzoča pri ustvarjanju kulturnih središč, zdravstva, vzgoje, bogoslovij in na številnih drugih področjih.

Svet, Cerkev po svetu
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...