Logo DURS
Neplačevanje prispevkov je lahko kaznivo
| 04.08.2011, 15:48
Davčna uprava je v zadnjem času dodatno poostrila nadzor na področju plačevanja prispevkov za socialno varnost. Ugotavlja precej kršitev, zato zaposlene poziva, naj morebitne delodajalčeve nepravilnosti v zvezi s tem sporočijo čim prej. Ob tem velja opozoriti, da je neplačevanje prispevkov lahko kaznivo dejanje.
Obračun in plačilo prispevkov sta zakonsko vezana na izplačilo plač. Durs opozarja, da nepravilnosti velikokrat ugotavlja s časovnim zamikom, saj se lahko zgodi, da plače sploh niso izplačane in da podatke lahko pridobi šele s poizvedovanjem. Zelo pogosti so primeri, ko delodajalec prikazuje, da plač ni izplačal, zaposleni pa plače prejemajo v gotovini. Durs zato vse, ki prejemajo plačo v gotovini ali sumijo, da prihaja do nepravilnosti na področju plačevanja obveznih prispevkov pri svojem ali drugem delodajalcu, poziva, naj mu to čim prej prijavi.
Na Dursu ne morejo povedati, katera podjetja ne plačujejo prispevkov za socialno varnost. "Gre za davčno tajnost, za podatke zavezancev," pojasnjuje Iztok Verdnik. Obenem dodaja, da lahko vsak zaposleni preveri, ali njegov delodajalec izpolnjuje svoje obveznosti. To lahko stori prek sistema eDavki ali s pisnim zahtevkom na pristojni davčni urad. Durs tudi opozarja, da zakon delavcu nalaga, naj najmanj pet let hrani dokumentacijo, ki ima vpliv na njegovo davčno obveznost.
Na ministrstvu za pravosodje medtem pojasnjujejo, da je neplačevanje prispevkov kaznivo dejanje. Kot navajajo, ga stori "tisti, ki zavestno ne ravna po predpisih o plačilu predpisanih prispevkov in tako delavca prikrajša za pravico, ki mu pripada ali mu jo omeji. Predpisana je denarna kazen ali zapor do enega leta". Če zaradi neplačanih prispevkov delavec izgubi svojo pravico, je predpisana kazen zapora do treh let. V tem primeru je kazniva, tako pravosodno ministrstvo, "kršitev pravice, ki izhaja iz zapovedi o zavarovanju in plačevanju prispevkov na podlagi zaposlitve v razmerju do delavca. Prispevki za pokojninsko in invalidsko ter zdravstveno zavarovanje, ki jih plačuje delodajalec, so namreč del plačila za opravljeno delo".
Položaj delavcev z vidika plačevanja prispevkov je posebej urejen in varovan tudi na področju insolvenčne zakonodaje. Tako je v zakonu o finančnem poslovanju in postopkih prisilnega prenehanja določena neizpodbojna domneva, da je dolžnik, torej delodajalec, trajneje nelikviden in s tem plačilno nesposoben, če več kot tri mesece zamuja s plačilom plač do višine minimalnih ali s plačilom davkov in prispevkov, ki jih mora izplačevalec obračunati ali plačati hkrati s plačo. Izjema so primeri, ko je bilo plačilo teh davkov in prispevkov odloženo v skladu z zakonom o davčnem postopku.