Janez Dovč
Sozvočja Slovenije
Slovenija | 23.07.2011, 18:00
V sobotni oddaji iz cikla Pevci zapojte, godci zagod'te smo predstavili projekt Sozvočja Slovenije. Janez Dovč, idejni vodja projekta, je bil gost redne tedenske oddaje o slovenski ljudski glasbi.
Projekt je dokumentiral podobo ljudske glasbe Slovencev, ki živi danes. Njegov pobudnik Janez Dovč, ki sodi med vodilne etno-glasbenike na Slovenskem, muzikologinja Jasna Vidakovič in fotografinja Ana Kus so se sistematičnega snemanja lotili med decembrom 2010 in marcem 2011. V tem času so prevozili več kot 3000 kilometrov, obšli vse slovenske etnične pokrajine ter posneli, zapisali in slikovito ujeli utrip današnjega življenja ljudske glasbe; t.i. prave ljudske pevce in godce in tudi nekaj poustvarjalcev, ki so »zrasli« iz korenin lastne dediščine.
Projekt Sozvočja Slovenije je temeljil na raziskovalnem delu in vključuje poglobljeno poznavanje glasbenikov in njihovega repertoarja, razumevanje kontekstov, v katerih glasba živi, in pridobivanje zvočnih in fotografskih posnetkov.
Rezultat projekta je dvojna zgoščenka z 32 nastopajočimi in sklepna prireditev s predstavitvijo vseh sodelujočih, ki je bila 7. maja v Stari Elektrarni v Ljubljani. Dvojni zgoščenki, na kateri je zabeleženih 63 pesmi in viž, je priložena še obsežna knjižica z opisi skupin, s fotografijami in spremnimi besedami prof. dr. Svaniborja Pettana, izr.prof.dr. Marjetke Golež Kaučič, doc.dr. Mateja Šeklija, Jasne Vidakovič in Janeza Dovča. Knjižico z dvojno zgoščenko lahko dobite pri Založbi Celinka.
Zbirka Sozvočja Slovenije sestavljajo Smledniški pritrkovalci, Palmiro in Rozalija Krmac iz Čenturja pri Marezigah v Istri, tamburaši iz Črešnjevcev,
Ljudski pevci Globoko, Doroteja Feguš in Katja Kojc iz Podlehnika, Fantje s Preske, France Roban iz Robanovega kota v Zgornjesavinjski dolini, Kresnice iz Adlešičev, Sodevski tamburaši, Ljudski pevci KUD Kebelj, Jože Režek iz Nerapelj pri Žetalah, Pevke Trstenke iz Podlehnika, Družina Erčulj iz Zagorice na Dolenjskem, Paridolske korenine s Paridola na Kozjanskem, Alpski godčevski sestav pri AFS Ozara s Primskovega pri Kranju, Pevci in pevke KD Karavanke iz Tržiča in KUD Triglav s Slovenskega Javornika, Ljudske pevke iz Žižkov, Marko banda iz Beltincev, Bistrške škuorke iz Ilirske Bistrice in skupina Vruja iz Bertokov.
Nadalje tudi ljudski pevci iz Luč ob Savinji, Andrej Eržen in Peter Vendramin iz Ljubljane, Rože Majave iz Rezije, Andi Sobočan iz Beltincev, pevci iz Sel na avstrijskem Koroškem, Nediški puobi iz Beneške Slovenije, Micka in France Anzeljc s Hudega vrha na Blokah, pevci iz Lokovca, Ančka Lazar iz Zagorice na Dolenjskem, Veronika Zajec z Vidma, Zdovčeve dečve iz Črne na Koroškem in družinski trio Volk Folk iz Ilirske Bistrice, ki smo jih poslušali v oddaji.