Jure SešekJure Sešek
Mark GazvodaMark Gazvoda
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

VIDEO: Majica, ki jo je Janez Pavel II. nosil na dan atentata, izpostavljena kot relikvija

Cerkev po svetu | 26.07.2011, 13:02 Marta Jerebič

V rimski cerkvi ob provincialni hiši Hčera krščanske ljubezni sv. Vincencija Pavelskega je izpostavljena posebna relikvija – majica, ki jo je Janez Pavel II. nosil na dan atentata, 13. maja 1981.

S. Beatrice Priori, hči krščanske ljubezni sv. Vincencija Pavelskega je za televizijsko agencijo Romereports povedala: “Majica je pomembna zaradit tistega, kar vidimo na njej, pa tudi tistega kar je očem nevidno. Govori o velikem trpljenju papeža, o trpljenju med napadom in tudi trpljenju, ki je sledilo v njegovem življenju.”

Zdravniki so na dan napada prerezali majico, da bi opravili nujno operacijo. Majico so pustili v kotu operacijske sobe. Glavna sestra poliklinike Gemelli, Anna Stanghellini, je majico spravila in jo več let skrivala.

Potem ko se je upokojila, se je preselila v hišo sester krščanske ljubezni. Marca 2000 je svojo skrivnost zaupala s. Beatrice Priori, ki ni mogla verjeti svojim ušesom: “Bila sem zaprepadena, zamišljena in odkrito povedano, nisem vedela, kaj naj naredim. Bolj ko sem premišljevala, bolj sem se zavedala, da gre za nekaj pomembnega, kar je treba ohraniti pred poškodovanjem ali uničenjem. Skupaj s še eno sosestro smo se odločile, da jo ohranimo, kakršna je sedaj.”

Po smrti Janeza Pavla II., se je sestra odločila, da majico odnese v Vatikan, kjer bi potrdili njeno pristnost. S seboj je imela tudi pismo sestre, ki je pojasnjevala, svojo odločitev, ter zapis, ki je nastal potem, ko je majico našla.

“Majica pričuje o zmožnosti Janeza Pavla II. za odpuščanje, njegovi sposobnosti ljubiti druge. Odpustil je moškemu, ki ga je poskušal ubiti in mu dal roko. V ozadju te majice je močna roka, ki je preusmerila kroglo. Če bi vstopila dva milimetra bolj levo ali dva desno, ne bi preživel poti do poliklinike Gemelli. To je bila roka Device Marije.”

Redovna skupnost je majico hranila v sobi z drugimi predmeti večje simbolične vrednosti, po beatifikaciji Janeza Pavla II. pa je relikvija izpostavljena v cerkvi, kjer si jo lahko vsakdo ogleda.

 

 

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc) Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc)

Vigilija pred dnevom, ki ga trenutna oblast ne dovoli

Na Trgu republike v Ljubljani je sinoči slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja Ker smo ljudje. »V resnici je tako, da ni druge možnosti, kot priznati resnico.« Te besede pokojnega ...

Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA) Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA)

Naj prostovoljec tudi naš sodelavec

Naj prostovoljski projekt lanskega leta je projekt Šola s srcem Srednje gradbene, lesarske in vzgojiteljske šole iz Šolskega centra Novo mesto. Mladinski svet Slovenije ga je nagradil, ker je ...

 (photo: Vatican Media)  (photo: Vatican Media)

Kje bo živel Leon XIV.?

Papež Leon XIV. naj bi imel namen živeti v Apostolski palači. Vendar stanovanje prej potrebuje prenovo. Sveti oče si je prostore ogledal po nedeljskem opoldanskem nagovoru, ko so sneli pečat z ...

Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL) Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL)

Matjaž Čadež: Na hitro hočemo preveč

Matjaž Čadež je človek navdiha, ki s svojo življenjsko poklicno potjo še danes, ko je že v pokoju, marsikoga navdušuje. Poslovno se je vrsto let kalil v IBM-u, nato na Švedskem in pozneje ...