Utrinki iz življenja vesoljne Cerkve, od 10. do 16. julija 2011
Cerkev po svetu | 17.07.2011, 07:00 Marta Jerebič
Malezijski premier jutri pri papežu. Maša v Vatikanu ob začetku poljskega predsedovanja EU. Odprta nova cerkev sv. Pavla v Iraku.
Papež bo sprejel malezijskega premierja
Papež Benedikt XVI. bo jutri sprejel malezijskega premierja Najiba Razaka. Sveti oče bo tako tokrat naredil izjemo, saj med dopustom v Castel Gandolfu praviloma ne sprejema politikov na pogovor. Vatikanski tiskovni predstavnik pater Federico Lombardi je pojasnil, da je sveti oče prejel premierjevo prošnjo in izrazil pripravljenost za srečanje. Večinsko muslimanska Malezija sicer nima diplomatskih stikov z Vatikanom. Vladni krogi v Kuala Lumpurju pa v srečanju med papežem in premierjem vidijo možnost za prvi korak v to smer. Malezija ima več kot 27 milijonov prebivalcev, kristjanov je 8 odstotkov, katoličanov 3 odstotke. Že leta 2002 je prišlo do srečanja med tedanjim malezijskim premierjem Mahathirjem Mohamadom in papežem Janezom Pavlom II. Malezija se nagiba k temu, da bi veljala za zgled zmernega islama. Sicer pa je t. i. arabska pomlad prišla tudi v to državo. Demonstranti zahtevajo reformo volilne pravice in ustave.
Maša v Vatikanu ob začetku poljskega predsedovanja EUOb začetku poljskega predsedovanja Evropski uniji je bila minuli teden v vatikanski baziliki sveta maša za veleposlaništva, ki so akreditirana pri Svetem sedežu. Daroval jo je vatikanski tajnik za odnose z državami, msgr. Dominique Mamberti. Nagovoru je navezal na aktualne razmere v Evropi in pozval k spreobrnitvi. Ljudje današnjega časa, ki so zaslepljeni zaradi razvoja in blaginje, se ne zmenijo za Boga in njegovo voljo. Ko človek verjame, da se lahko uresniči sam s svojimi močmi, se začne hraniti z utvarami in na koncu ostane razočaran. Zato Gospod vabi k resnici. Ko gledamo na zgodovino Evrope, lahko vidimo številne milosti, ki smo jih zares prejeli. Mamberti je dejal, da še sedaj prejemamo mnogo darov in znamenj Božje ljubezni. Gospod pa nas vabi k spreobrnjenju. Kot je zatrdil blaženi Janez Pavel II., je čas, da se spreobrnemo k solidarnosti, politiki miru, bratstvu, potrpežljivosti dialoga in predvsem k Bogu, tako da sprejmemo njegov evangelij upanja in miru.
Odprta nova cerkev sv. Pavla v Iraku
V vasi Sikanaya v bližini kraja Kirkuk v Iraku je bila pred nekaj dnevi odprta nova cerkev, posvečena apostolu Pavlu. Beseda 'sikanaya' pomeni 'trije vodnjaki' in spominja na kraj Pavlovega mučeništva v Rimu, ki nosi isto ime (Tre fontane). Prvo sveto mašo v cerkvi je 4. julija daroval nadškof Kirkuka, msgr. Luis Sako. Vernike je spodbudil, naj ne odhajajo iz države, ampak pričujejo za svojo vero z zaupanjem in pogumom. Tri dni zatem pa je sledilo še uradno odprtje cerkve, ki so se ga udeležili tudi predstavniki regije in islamskih vernikov. S skupno molitvijo so želeli dati večji poudarek medverskemu dialogu.
Hindujski radikalni voditelj hoče svoja otroka šolati v katoliških šolah
V Karnataki na jugozahodu Indije je nedavno neka skupina radikalnih hindujcev vdrla v katoliško šolo svetega Jožefa ter hotela od redovnic in učiteljev izsiliti vpis dveh sinov radikalnega hindujskega voditelja. Policija je k sreči posredovala pravočasno. O primeru je poročala agencija Fides, ki dodaja, da nastajajo prava protislovja. Hindujski skrajneži namreč hočejo prisiliti katoliške šole, da bi vzgajale in izobraževale njihove otroke. To je sicer dokaz, da je vzgoja v katoliških šolah odlična, vendar pa kljub temu skrajne skupine kritizirajo in se z vsemi mogočimi sredstvi borijo proti delovanju Cerkve v vzgoji in socialni službi.
Nasilje nad kristjani v Nigeriji
Iz Nigerije poročajo o novem valu nasilja islamskih skrajnežev nad kristjani. 10. julija je eksplodirala bomba v evangeličanski cerkvi v Suleji, pri čemer so umrle tri osebe. Odgovornost za napad še ni prevzela nobena skupina, najverjetneje pa je v ozadju skrajna islamistična skupina Boko Haram, ki opozarja Nigerijce, naj se izogibajo kristjanov, varnostnih agentov ter vladnih ustanov in funkcij, sicer tvegajo smrt. Kristjani oblasti pozivajo k zagotovitvi varnosti med bogoslužji. Najmanj 17 ljudi pa je umrlo v kraju Maiduguri na severozahodu Nigerije, ki so se znašli v spopadu med varnostnimi silami in lokalno skupino islamskih skrajnežev.