Kitajska zastava
Novo neveljavno posvečenje na Kitajskem
Cerkev po svetu | 14.07.2011, 10:38 Marta Jerebič
Na Kitajskem je znova prišlo do neveljavnega škofovskega posvečenja. Gre za tretji tak dogodek brez papeževega privoljenja, po novembru lani in 29. juniju letos. Kot je znano, je Vatikan škofa, ki je bil posvečen junija, javno izobčil, enako pa tvegajo tudi škofje, ki se udeležijo takega dogodka. Kot poroča agencija Asianews, se je današnjega dogodka v škofiji Šantu v provinci Guangdong udeležilo 8 škofov, ki so v občestvu s papežem, in 1500 ljudi. Nekateri škofje so za omenjeno agencijo potrdili, da so na posvečenju sodelovali pod prisilo.
Neveljavno posvečeni škofje nimajo pravice voditi škofije in ne smejo opravljati katoliškega obredja, je v nedavnem dokumentu zapisala Kongregacija za evangelizacijo narodov. Tudi škofom, ki se udeležijo takega posvečenja, grozi izobčenje, razen če lahko dokažejo, da so se ga bili prisiljeni udeležiti proti svoji volji.
Tajnik Kongregacije za evangelizacijo narodov nadškof Savij Hon Tai-Fai pravi, da so nekateri teh škofov že pisali v Vatikan o pritisku, pod katerim so bili, ali da so se bili prisiljeni udeležiti posvečenja. Drugi pa so se vrnili v svoje škofije, kot da se ni nič zgodilo, s čimer ustvarjajo med verniki zbeganost. Za oboje je zdaj potrebna pokora. Opravičiti se morajo Božjemu ljudstvu in v svojih škofijah razglasiti dan molitve in pokore, je dejal v pogovoru za torkovo izdajo italijanskega dnevnika La Stampa.
Po njegovem mnenju se s posvečenji brez papeževe odobritve odnosi med Kitajsko in Svetim sedežem vračajo v položaj v 50-ih letih. Prepričan je, da katoliška Cerkev postaja posredna žrtev notranje politike komunistične partije, ki se nahaja pred velikimi spremembami. Čez leto in pol naj bi zamenjali predsednika in generalnega sekretarja centralnega komiteja komunistične partije Hu Jintaa. Da bi se zavarovali, poskušajo biti vsi čimbolj levo usmerjeni in zavzemajo vedno bolj brezkompromisno politiko. To je podtalna oblika predvolilne kampanje, je še dejal nadškof Hon Tai-Fai.