Poklicanost kot srce nove evangelizacije
Cerkev na Slovenskem | 11.07.2011, 14:37 Marta Jerebič
V Hornu v Avstriji je konec junija in v začetku julija potekal mednarodni kongres Evropske službe za duhovne poklice. Narodni voditelji centrov za duhovne poklice so razpravljali o poklicanosti kot srcu nove evangelizacije.
Med 17 državami, ki so sodelovale na kongresu, je bila tudi Slovenija. Zastopal jo je voditelj Centra za duhovne poklice Stanislav Slatinek, ki v svojem poročilu dogodka med drugim povzema tudi predavanje avstrijskega profesorja Paula Zulehnerja z naslovom Izzivi za oznanjevanje evangelija.
Prof. Zulehner je v svojem predavanju opozoril, da smo v Evropi kristjani še vedno prepričani, da smo najštevilnejša Cerkev. V resnici pa je vedno manj praktičnih kristjanov. To opažamo iz dneva v dan. Kljub temu se še vedno tolažimo, da se ni nič spremenilo. Poglejmo si primer Avstrije, ki šteje 8 milijonov ljudi. Vsako nedeljo jih 750.000 obišče sveto mašo in prejme zakramente. To spremembo lahko kljub vsemu sprejmemo kot binkoštni čudež, ki ga pogosto spregledamo. Kristusova Cerkev je kot sol, ki je v testu sodobnega sveta ni veliko. To je resničnost Cerkve. Ostali bomo podobni soli. Cerkev prihodnosti bo majhna skupnost. Tudi če jih bo samo še 10 hodilo k nedeljski sveti maši in bodo resnični kristjani, bo svet boljši, lepši in pravičnejši. Ob sklepu svojega predavanja je prof. Zulehner orisal tri značilnosti sodobne družbe: Agresivni ateizem je pojav, ki spremlja Cerkev od apostolske dobe do danes. So ljudje, ki si na vso moč prizadevajo, da bi dokazali, da ni Boga. Preko medijev rušijo ugled Cerkve. Moderni panteizem je pojav, ki je zaslepil predvsem bogate množice. Vse več je ljudi, ki si želijo nebesa narediti na zemlji. Iščoči spiritualizem pa je pojav, ki zaznamuje predvsem mladi rod. Mladi po vsem svetu radovedno iščejo duhovnost. Pojavljajo se najrazličnejše duhovne ponudbe. Ljudje so postali duhovni romarji. Kaj lahko sodobni družbi ponudijo krščanske Cerkve? Po besedah prof. Zulehnerja lahko ponudijo molitev, simbole in obrede. To je bogastvo, ki lahko tudi sodobnega človeka reši in ga znova pripelje do Kristusa.
Predsednik Papeškega sveta za novo evangelizacijo, nadškof Rino Fisichella, pa je med drugim spregovoril o katekizmu za mlade, ki ga bodo dobili vsi udeleženci Svetovnega dneva mladih v Madridu. Kot je dejal, mladi potrebujejo kratke in jasne odgovore na svoja vprašanja. To jim Cerkev ponuja v katekizmu in si želi, da bi ga vsi mladi sprejeli za svoje najbolj priljubljeno čtivo.
Predstavniki iz Španije pa so udeležencem predstavili svojo spletno stran za duhovne poklice, ki je izdelana v treh jezikih, vsak dan pa jo obišče na tisoče obiskovalcev. Na njihovo stran jim pošiljajo svoja vprašanja in iščejo odgovore. Tudi to so nove poti in novi izzivi pri delu za nove duhovne poklice, svoje poročilo končuje voditelj Centra za duhovne poklice Stanislav Slatinek.