Štefan IskraŠtefan Iskra
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović

Utrinki iz življenja vesoljne Cerkve, od 4. 7. - 9. 7. 2011

Cerkev po svetu | 10.07.2011, 07:00 Marta Jerebič

Papež pisal združenju italijanskih kmetov. Neveljavna duhovniška posvečenja v bratovščini svetega Pija X. Na Poljskem predlog o prepovedi splava čez prvo oviro. Cerkev v Somaliji izginja.

Papež pisal združenju italijanskih kmetov

Papež Benedikt XVI. je članom Združenja italijanskih kmetijskih proizvajalcev Coldiretti, ki so se minule dni zbrali na zasedanju v Rimu, poslal pismo, v katerem jih je spodbudil, naj še naprej velikodušno pričujejo za vrednote v svetu kmetijstva, ki jih navdihuje dolga in ukoreninjena tradicija vere ter krščanske družbe. Predvsem tiste, ki delujejo neposredno v kmetijstvu, je spodbudil, da na svoj način prispevajo k celostnemu razvoju družbe. Njihov prispevek naj bo utemeljen na središčnem položaju človeške osebe, zaščiti družine in gospodarski rasti, zaznamovani s solidarnostjo in razpoložljivostjo za služenje skupnosti. Pri tem pa naj jih vodi družbeni nauk Cerkve. Združenje italijanskih kmetijskih proizvajalcev Coldiretti je bilo ustanovljeno leta 1944. Danes šteje okoli milijon in pol članov ter tako predstavlja vodilno organizacijo kmetijskih proizvajalcev na nacionalni in evropski ravni. Njeno delovanje izpostavlja kmetijstvo kot gospodarski vir, z namenom, da članom zagotovi priložnosti za razvoj in prihodke, ter da bi bilo kmetijstvo v celoti integrirano z državnimi interesi gospodarstva, okolja in družbe.

Neveljavna duhovniška posvečenja v bratovščini svetega Pija X.

Nedavna duhovniška posvečenja v bratovščini svetega Pija X. so neveljavna, je na vprašanja novinarjev v torek potrdil direktor vatikanskega tiskovnega urada pater Federico Lombardi. Ponovil je, kar je v svojem pismu škofom katoliške Cerkve 10. marca 2009 zapisal Benedikt XVI.: 'Dokler bratovščina svetega Pija X. v Cerkvi nima kanoničnega statusa, njeni člani v Cerkvi ne opravljajo veljavne službe.

Na Poljskem predlog o prepovedi splava čez prvo oviro

Predlog, ki bo na Poljskem prepovedal vse splave, je premagal prvo oviro. Za obravnavanje ukrepa je bilo potrebno v treh mesecih zbrati 100 tisoč podpisov. Podporniki so presegli pričakovanja, saj so v le dveh tednih zbrali 600 tisoč podpisov. Predlog bo moral obravnavati še spodnji dom parlamenta in senat, vendar podporniki ukrepa menijo, da je že prvi korak spodbuden. Po dosedanji zakonodaji lahko žena splavi otroka, če pri nerojenem otroku ugotovijo hudo bolezensko stanje, če ima mati resne težave z zdravjem ali če je vzrok nosečnosti 'nezakonito dejanje'. Pogosto pa se dogaja, da zdravniki najdejo luknjo v zakonu, da se izmuznejo sistemu. Če bo predlog sprejet na naslednjih stopnjah, bodo ti trije pogoji odpravljeni in bodo vsi splavi nezakoniti.

Sporazum med Svetim sedežem in Azerbajdžanom

V sredo je v veljavo stopil sporazum med Svetim sedežem in Azerbajdžanom, ki ureja pravni položaj katoliške Cerkve v tej republiki. Spomnimo, da je papež Janez Pavel II. to državo obiskal leta 2002. S tem se je začelo novo obdobje medsebojnega sodelovanja in tudi medverskega dialoga.

Cerkev v Somaliji izginja

V kenijski prestolnici je od 29. junija do 6. julija potekalo plenarno zasedanje Združenja škofovskih konferenc vzhodne Afrike. Na zasedanju so razpravljali tudi o razmerah v Somaliji. Tamkajšnja katoliška Cerkev zadnjih 20 let počasi, a zanesljivo izginja, vsaj v svojih strukturah. Porušene so vse cerkve in druge cerkvene stavbe. V deželi ostaja le približno 100 somalijskih katoličanov, ki so razkropljeni med sunitskimi muslimani. So brez pravic, prepovedano je tudi kakršnokoli njihovo zbiranje. Dramatičen položaj katoličanov in katoliške Cerkve v Somaliji je opisal frančiškan Giorgio Bertin, ki je zadnjih 10 let škof v Džibutiju in obenem apostolski administrator škofije Mogadiš. Ta škofija od leta 1989, ko je bil v tamkajšnji stolnici ubit njen zadnji škof, zajema celotno ozemlje Somalije. Škof Bertin je za Radio Vatikan povedal, da ima stik s somalijskimi katoličani zadnji dve leti samo prek telefona, saj ne more potovati v osrednjo Somalijo, kjer jih živi večina od njih. Država že 21 let nima prave vlade. Zato poziva k podpori za prenovo v Somaliji, saj bi bila tako zagotovljena učinkovita vlada in s tem bi morda tudi Cerkev dobila možnost za bolj neposredno in odkrito javno delovanje. Škof Bertin pravi, da v teh temnih letih ni bilo nič manj kot 15 mednarodnih konferenc za spravo in mir. Žal pa doslej ni bilo sadu, kakršnega je pričakoval. Po njegovem je eden izmed razlogov to, da pri Somalcih manjka zavzetega vodstva. Opozoril je, da se žal večina tako imenovanih somalijskih voditeljev zanima le za lastne posle in zadeve. Namesto da bi nesebično mislili na dobro ljudstva, mislijo zgolj na lasten dobiček ali dobiček lastnega klana. Dokler pa Somalci ne bodo izrazili želje po resnem vodstvu, ki bo hotelo obnoviti državo in blagor lastnih ljudi, ne bodo prišli daleč.

Kardinal Piacenza o dokumentu, ki govori o spovedi in prejemanju obhajila

Spoved in duhovno spremljanje imata tudi danes bistven pomen v življenju Cerkve, zlasti pri reformi Cerkve, je v pogovoru za Radio Vatikan dejal prefekt Kongregacije za duhovnike kardinal Mauro Piacenza. Omenjena kongregacija je namreč pred štirimi meseci objavila dokument o teh vprašanjih, kardinal pa že dela prvo bilanco. „Vidimo, da gredo pri maši k obhajilu skoraj vsi ljudje. To je seveda razlog za veselje, obenem pa tudi za nekaj zaskrbljenosti. Seveda ni potrebno za vsak prejem obhajila k spovedi, vendar morajo biti tudi tukaj določena pravila. Vsi smo poklicani k svetosti, kakor pravi koncil. Govori o splošni poklicanosti k svetosti celotnega Kristusovega telesa, in spoved je za to velika spodbuda, velika pomoč, da lahko svoje življenje živimo kot duhovnik, redovnik, redovnica, oče, mati, mlad človek, otrok in tako dalje.“ Dokument daje temeljne smernice, kakšen naj bo danes zakrament sprave in duhovno spremljanje. Gre za pripravljenost duhovnikov, da so na voljo za to služenje, in za to, da se znova naučimo izpraševanja lastne vesti. Kakor tudi pri novi evangelizaciji gre tudi tu slednjič za nenehno lastno prenavljanje Cerkve, meni kardinal Piacenza. „S tradicijo po pravici pravimo, da se mora Cerkev vedno znova reformirati. Resnična reforma Cerkve pa ni v tem, da bi gradili nekaj novega in spet nekaj novega in še in še, ampak jo premikajo ljudje, ki sami iščejo prenovo. Zmorejo dinamiko svetosti in znova vžigajo celoto. Zato sta spoved in duhovno spremljanje nenadomestljivo sredstvo za pristno pot reforme,“ je še povedal kardinal.

 

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje) Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje)

Z davkom na pse kaznujemo napačno publiko

V preteklih dneh je razburila napoved kmetijskega ministrstva, da naj bi z zakonom o zaščiti živali uvedli novo dajatev za lastnike psov. Včeraj so na ministrstvu pojasnili, da brez soglasja občin ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...