Varnostni pas
Za prometne prekrške v tujini kazni v domovini
Slovenija | 06.07.2011, 17:40
Evropski vozniki, ki bodo storili prometni prekršek v tujini, ne bodo več ostali nekaznovani. Izsledili jih bodo v domovini, kjer bodo tudi odgovarjali. O novih pravilih, ki so jih potrdili evropski poslanci, se mora izreči še Svet povezave.
Evropski parlament je na zasedanju v Strasbourgu potrdil novo zakonodajo glede izterjave kazni za prometne prekrške, ki so bili storjeni v tujini. S tem želijo odpraviti vrzeli, zaradi katerih so evropski vozniki, ki so v tujini prevozili rdečo luč, vozili prehitro ali pod vplivom alkohola, ostali nekaznovani. Nova pravila morajo še soglasno potrditi ministri držav članic Unije, veljati naj bi začela najpozneje v dveh letih po sprejetju. Med drugim predvidevajo izsleditev in kaznovanje kršiteljev v domači državi s sodelovanjem med organi pregona. "Lahko identificiramo voznika in ga obvestimo o kazni. Glede na postopke, ki so še vedno na ravni držav, lahko izvršimo kazen," je za televizijo Evropskega parlamenta povedala poslanka iz skupine naprednega zavezništva socialistov in demokratov.
Kaj to pomeni?
Podatke o vozilu v prekršku bo pristojni državni organ sporočil prek sistema za izmenjavo podatkov Eucaris. Lastnik vozila bo nato pisno ter v svojem jeziku obveščen o prekršku in višini kazni, ki je zagrožena v državi, v kateri je bil storjen prekršek. A država registracije vozila ne bo obvezana izvršiti kazni, ki bi jo naložila država, v kateri je voznik storil prekršek. "Lahko se izvrši pregon, a ni obvezen, kot smo upali. Če, na primer, nekdo pogosto vozi pod vplivom alkohola, kar je resna kršitev, in ogroža ostale udeležence, bi moral biti kaznovan v katerikoli državi," pravi evropski poslanec iz skupine Evropske ljudske stranke.
Preganjali bodo tudi telefoniranje med vožnjo
Med prekrške, ki jih bodo preganjali, sodijo prekoračitev najvišje dovoljene hitrosti, vožnja pod vplivom alkohola in mamil, neuporaba varnostnega pasu, telefoniranje med vožnjo, uporaba voznih pasov za avtobuse ali drugih rezerviranih voznih pasov, neuporaba motoristične čelade in vožnja skozi rdečo luč.
Če pravila ne bodo zadostovala, sledijo nova
Danska, Irska in Velika Britanija za zdaj niso v sistemu okrepljenega policijskega sodelovanja, a lahko vanj vstopijo kadarkoli. Izvajanje pravil bo spremljala in ocenjevala Evropska komisija. Če sistem ne bo dovolj učinkovit, naj bi oblikovala dodatna pravila.