Ogled uničenih vinogradov
KGZS: škoda po toči je ogromna, pomoč kmetom je nujna
Slovenija | 22.07.2011, 13:39
Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije bo kmetijam, ki so jih prizadela nedavna neurja s točo, odpisala letošnji zbornični prispevek. To je na srečanju z župani prizadetih občin zagotovil predsednik zbornice Ciril Smrkolj ter dodal, da bodo skupaj s Sindikatom kmetov Slovenije poskrbeli za zbiranje krme in žit za najbolj prizadete kmetije.
Tako župani iz prizadetih občin, kot zbornica in Sindikat kmetov so se na nedavnem srečanju strinjali, da sistem zavarovanj v kmetijstvu ne deluje, saj je v Sloveniji zavarovanih le petina kmetijskih površin. „Petino smo imeli še leta 2009, 2010 manj, letos pa je zavarovanj po podatkih s katerimi razpolagamo zelo malo,“ je za Radio Ognjišče povedal Smrkolj.
Med razlogi za ne zavarovanje kmetijskih površin je Smrkolj omenil nizke odkupne cene, ki ne pokrivajo niti stroškov pridelave, kar pa posledično pripelje do tega, da si kmetje ne morejo privoščiti plačila visokih premij za zavarovanje. „Zavarovalne premije so na hektar relativno visoke in so se v zadnjih letih še povečale,“ je dejal Smrkolj, ki se je z župani pogovarjal tudi o možnostih letalske obrambe pred točo. Strinjali so se, da naj se letalska obramba pred točo razširi na vsa območja, kjer so neurja s točo najpogostejša. Sicer pa zbornica prizadete kmetije razume in jim bo pri težavah pomagala. Skupaj s Sindikatom kmetov bo poskrbela za zbiranje krme in žit za najbolj prizadete živinorejske kmetije. Te so namreč po neurju s točo ostale tudi brez hrane za živali. Veliko število prizadetih kmetij ima kmetijska zemljišča najeta od Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov. Kmetijsko gozdarska zbornica je zato predlagala, da naj sklad najbolj prizadetim kmetijam odpiše plačilo najemnine za eno leto, po potrebi in tam, kjer je škoda največja, pa tudi za več let.
Škoda je katastrofalna
Škoda ob nedavnih neurjih je bila sicer največja na Bizeljskem, kjer je bilo po začasnih podatkih uničenih 450 hektarjev vinogradov, 14 hektarjev intenzivnih sadovnjakov, 38 hektarjev travniških sadovnjakov, 240 hektarjev koruze in 105 hektarjev drugih žit. Podobno stanje je tudi v občinah Bistrica ob Sotli, Kozje in Podčetrtek, kjer so jo najbolj skupili vinogradi in koruza. Po prvih podatkih je skupna škoda v vseh štirih občinah ocenjena na več kot 12 milijonov evrov.