Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Tanja DominkoTanja Dominko

Varno v gore

Slovenija | 19.07.2011, 15:25

Mnogi se poleti namesto na morju odločijo prosti čas preživljati v gorah. Planinstvo je namreč med ljudmi nadvse priljubljeno, saj je tesno povezano z rekreacijo, sprostitvijo ter uživanjem v naravi. Vendar pa je lahko tudi nevarno, še zlasti, če ne upoštevamo osnovnih gorniških pravil.

Vsakoletni, skorajda milijonski obisk slovenskih gora pri ljudeh prinaša varljiv občutek varnosti, zato se povečuje število nesreč. Vzroki so največkrat telesna in duševna nepripravljenost, pomanjkljiva in neustrezna oprema, neusposobljenost in pomanjkanje znanja o gibanju in pravilni uporabi opreme, nepoznavanje poti ter podcenjevanje trenutnih vremenskih razmer v gorah. Statistika gorskih nesreč kaže, da sta zdrs in padajoče kamenje že vrsto let na prvih mestih med vzroki nesreč v naših gorah.

Da bi se tovrstnim nevšečnostim med preživljanjem prostega časa izognili, v Gorski enoti policije svetujejo, da so pohodniki kar se da previdni. Na policiji so ukrepe razdelili med tiste, ki jih moramo opraviti pred samim odhodom, in tiste, ki jih moramo izvesti med hojo. Pred odhodom je tako potrebno preveriti vremenske razmere, opozorila pred nevarnostmi, domače obvestiti o načrtovani poti, če želimo nekje prespati, je potrebno rezervirati prenočišče, pot začrtati po označenih planinskih poteh, pohod je potrebno začeti dovolj zgodaj, za cilj pa je potrebno postaviti tudi varno vrnitev v dolino, ne samo osvojitev vrha.

Prav tako v gore ni pametno hoditi samostojno, potrebna pa je tudi ustrezna oprema. Sestavni del osebne opreme so planinski čevlji, saj je mehka obutev nevarna. V nahrbtniku naj bodo poleg malice, pijače in osebnih dokumentov tudi rokavice, kapa, vetrovka, zaščitna krema, sončna očala, rezervna oblačila, kompas, ustrezen planinski zemljevid, zavitek prve pomoči z zaščitno folijo, piščalka, bivak - spalna vreča, vžigalice, sveča in baterijska svetilka, mobilni telefon. Seveda je treba temu glede na izbrano pot pristaviti tudi dodatne, specializirane pripomočke (plezalna vrv, cepin, včasih tudi dereze in čelada).

Glede ukrepov med potjo pa na policiji svetujejo, da krenemo počasi in hodimo z enakomernim tempom, prav tako pa mora biti hoja varna, udobna in ekonomična. Tempo moramo prilagajati najšibkejšemu členu skupine, vsako uro pa si je potrebno privoščiti tudi nekajminutni počitek. Če gredo v gore tudi otroci, jim je potrebno nameniti posebno pozornost in jih opozarjati na nevarnosti. Po gorah je potrebno hoditi z odprtimi očmi in opazovati morebitne nevarnosti, med drugim tudi spremembe vremena. Prav tako pa se je potrebno vpisovati v vpisno knjigo. Med planinarjenjem je potrebno zaužiti primerno količino hrane in ves čas uživati pijačo, najbolje vodo, saj tako preprečimo izčrpanost in dehidracijo. Če čutimo utrujenost ali izčrpanost, pa se je potrebno ustaviti za daljši počitek. Če pa nam kljub vsemu v gorah grozi nesreča, moramo poiskati zavetje ter hraniti z močmi. Prav tako smo pri nesrečah drugih planincev dolžni pomagati po svojih močeh in zmožnostih ter o nesreči obvestiti gorsko reševalno službo na telefonsko številko 112 ali policijo na številko 113.

Slovenija
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...