Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Tanja DominkoTanja Dominko
Pazite na domače živali (foto: VURS)
Pazite na domače živali

Dobrobit živali v poletnih mesecih

Slovenija | 08.07.2011, 10:25

Poletni čas predstavlja dodatna tveganja z vidika skrbi za dobrobit živali, saj se živali spričo visokih temperatur soočajo s težavami, ki jih je s pravilnim ravnanjem mogoče olajšati ali celo odpraviti.

Veterinarska uprava Republike Slovenije se je zato na lastnike živali obrnila s prošnjo, da so še posebej pred napovedanimi vročimi dnevi pri skrbi za svoje živali še dodatno pozorni ali „kot skrbniki storite dovolj za preprečevanje škodljivega učinka vročine na vaše živali.“

Vurs posebej opozarja na:

Zagotavljanje zadostne količine zdravstveno neoporečne vode; skrbnik mora redno preverjati, ali imajo njegove živali nemoten dostop do vode. K temu sodi redno preverjanje vodovodnih sistemov v hlevih, kakor tudi zagotavljanje vode za pse in mačke.

Ustrezno zračenje; temperatura in kakovost zraka v hlevih z intenzivno rejo lahko v poletnih mesecih resno ogrožata zdravje in dobrobit živali. Skrbnik mora poskrbeti za ustrezno zračenje objektov za rejo živali.

Zaščito pred neposrednim soncem; zagotavljanje sence pomeni zaščito pred vremenskimi vplivi. Ta je še posebej pomembna pri psih, ki so privezani, saj je pri njih omejena možnost umikanja z direktnega sonca. Pri prašičih, ki jih redijo v sistemih z izpustom ali v prostih rejah, lahko pride do sončnih opeklin, kar je prav tako treba preprečiti. Na zagotavljanje zaščite pred neposrednim soncem je treba misliti tudi pri organiziranju paše. Živali morajo imeti na pašniku dostop do vode in možnost umika v senco, bodisi naravno (drevesa) , ali umetno (nadstrešek).

Zaščito živali med prevozomom; tudi v transportnem sredstvu je treba živalim zagotoviti ustrezne pogoje glede temperature in kakovosti zraka. Posebej je treba omeniti transport psov, ki so še posebej občutljivi na visoke temperature. Zato psov ni dovoljeno puščati v avtomobilih, če jim ni zagotovljeno ustrezno zračenje.

Prvo pomoč pri vročinskem udaru; žival moramo nemudoma premakniti v zračen prostor ali senco in ohlajati z vodo (tuš, gumijasta cev, reka, jezero, morje,...), glavo naj ima dvignjeno, ko žival ohladimo, poiščemo najbližjo veterinarsko pomoč.

„Prepričani smo, da lahko s temi preprostimi nasveti preprečite nepotrebno trpljenje živali, kakor tudi gospodarsko škodo, ki lahko nastane zaradi izgub v reji,“ so še zapisali na Vursu.

Slovenija
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...