Nataša LičenNataša Ličen
Aleš KarbaAleš Karba
Petra StoparPetra Stopar
Bazilika v Lurdu (foto: ARO)
Bazilika v Lurdu

Romanje bolnikov, spremljevalcev in zdravstvenih delavcev v Lurd

Slovenija | 06.07.2011, 07:33

V Lurdu se bo sklenilo romanje za 93 bolnikov, njihovih spremljevalcev in zdravstvenih delavcev. Romanje je v sodelovanju z goriško nadškofijo in škofijo Padova pripravila bolniška župnija iz Ljubljane.

Bolniška župnija pod vodstvom župnika Mira Šlibarja v Ljubljani v sodelovanju z Nadškofijo Gorica in letos prvič tudi s Škofijo Padova so že šesto leto zapored organizirali romanje za bolnike, njihove spremljevalce in zdravstvene delavce v Lurd v Franciji z vlakom in letalom. Romanje se bo sklenilo danes. Romanje, ki je potekalo od prvega julija je nosilo naslov: Izgovoriti Oče naš z Bernardko.

Bolniški župnik Miro Šlibar je za naš radio med drugim poudaril, da je pomen romanja, da bolnik „drugače jemlje svoje življenje in tudi svojo invalidnost, prizadetost. Predvsem pa je tukaj tudi veliko požrtvovalnosti prostovoljcev.“ Romarje spremlja tudi medicinsko osebje. Tako je medicinska sestra Stanka Popovič dejala, da se bolnikom ni treba bati, da za njih ne bo poskrbljeno „saj nas je lepo število zdravstvenih delavcev in pomočnikov, ki smo se odločili iti z vami.“

Lurd (francosko Lourdes) je mesto in romarsko središče v jugozahodni Franciji. Do sredine 19. stoletja je bilo trgovsko mestece ob vznožju Pirenejev z gradom kot glavno znamenitostjo. V letu 1858 se je razširila vest, da se je na njegovem obrobju revni deklici Bernardki Soubirous (1844–1879) prikazala Devica Marija. Tja so posledično začele prihajati množice romarjev in turistov in Lurd je danes eno od glavnih svetovno znanih krščanskih romarskih središč.

Lurd vsako leto obišče okrog 6 milijonov romarjev in turistov. Številni med obiskovalci so bolniki, ki upajo tudi na ozdravitev s pomočjo lurške vode, ki ima zdravilne učinke. Ljudje jo pijejo in se z njo umivajo. Mesto je od leta 1860 obiskalo več kot 200 milijonov obiskovalcev. Znanih je več čudežnih ozdravitev, ki jih je priznala in potrdila tudi uradna Cerkev.

Pročelje Bazilike Rožnega venca je od decembra 2007 opremljeno z mozaikom slovenskega umetnika p. Marka Ivana Rupnika iz Centra Aletti v Rimu.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona) Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona)

Spremljajte dogajanje s Trga svetega Petra

Za zdaj je jasno, da so kardinali včeraj prvič volili in papež ni bil izvoljen. Preseneča, da so glasovnice zažgali razmeroma pozno. Glede na izkušnje minulih konklavov, lahko danes prvi dim iz te ...

Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak) Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak)

Umrl zadnji čedermac

V bolnišnici v Vidmu je včeraj umrl Božo Zuanella, župnik v Tarčmunu in Sovodnji. Čez mesec in pol bi praznoval šestdesetletnico duhovništva, decembra bi dopolnil 84 let. Bil je tudi zbiralec ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...