Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar
Medžugorje (foto: ARO)
Medžugorje

VIDEO: 30-obletnica domnevnih Marijinih prikazovanj v Medžugorju

Cerkev po svetu | 30.06.2011, 06:30 Marta Jerebič

Pred dnevi je minilo 30 let od domnevnega prvega prikazovanja Marije v Medžugorju. Vatikan sodbe o tem še ni dal.

Pred tridesetimi leti, 24. junija 1981 naj bi se domnevno začela prikazovati Devica Marija šestim mladim ljudem v vasici Medžugorje v Bosni in Hercegovini. Tako se je začel eden najbolj spornih pojavov novejšega spomina, ki je to vasico spremenil v enega najbolj obiskanih krajev v Evropi. Medžugorje vsako leto obišče več kot milijon ljudi.

Vatikan je zavzel previdno držo in o prikazovanjih še ni izrekel sodbe.

Trije od šestih vidcev Devico Marijo domnevno vidijo vsak dan, drugi trije pa le enkrat na leto.

Za dokončno odločitev je papež marca 2010 ustanovil mednarodno komisijo, ki jo vodi kardinal Camillo Ruini, in je povezana s Kongregacijo za nauk vere. Član komisije je tudi duhovnik Salvatore Perrella, ki je za televizijsko agencijo Romereports povedal: »Cerkev mora preveriti prikazovanja, toda ne zato, ker ne verjame v možnost prikazovanj, ampak samo zaradi zavarovanja vere, da predvsem zaščiti bistvo vere. Kristjan, ki svojo vero opira na prikazovanja, ni odrasel kristjan, ni zrel."

Vatikan ima več kriterijev za to, da izjavi, da je neko prikazovanje pristno. Sporočila na primer ne smejo nasprotovati evangeliju in cerkvenemu učiteljstvu, spreobrnjenja, do katerih pride, morajo biti globoka.

Papež je za to opravilo imenoval 17 izvedencev z različnih področij. En član je psihiater, saj je ena najpomembnejših zadev, da ugotovi duševno zdravje domnevnih vidcev. Še vedno pa ostaja veliko področij za preiskovanje. »Resnost vidcev, njihovo duševno zdravje, področje morale in cerkvenosti. Vidci so normalni ljudje, ki jih Bog kliče k posebnemu življenju žrtve, odpovedi in preganjanja.«

Za Salvatoreja Perrella je vsako prikazovanje način, ki v zgodovini in v življenju ljudi ponavzoči samega Boga. V dvajsetih stoletjih krščanstva je bilo priznanih le dva tisoč primerov.

»Če nam bo Gospod dal, da ugotovimo resnico o prikazovanjih, bo to krasno, vendar se moramo prepričati, da prihajajo od Boga in niso izmišljena, tudi če so imeli dobre namene. In prav to dela papeška komisija. Zato še ne moremo izreči sodbe. Želimo ugotoviti, ali je dogajanje, kakor ga razlagajo vidci, o katerem govorijo mediji in privablja milijone v to mestece, zares od Boga.«

Trideset let po prvem prikazovanju Device Marije v Medžugorju tako še vedno ni jasne sodbe o njegovi pristnosti. 17 izvedencev za prikazovanja v tej komisiji se zato tudi zaradi prisege molčečnosti še ne izrekajo o tem.

 

 

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...