Nataša LičenNataša Ličen
Andrej NovljanAndrej Novljan
Alen SalihovićAlen Salihović

Utrinki iz življenja vesoljne Cerkve, od 13. do 18. junija 2011

Cerkev po svetu | 18.06.2011, 06:00 Marta Jerebič

Angela Merkel se bo v Erfurtu udeležila ekumenskega bogoslužja z Benediktom XVI. Ratzingerjevi študenti bodo letos razpravljali o novi evangelizaciji. Uradne sodbe o Medžugorju še ni na vidiku. Svetovni dan mladih v Madridu bo stal 50 milijonov evrov. In še nekaj drugih utrinkov iz življenja vesoljne Cerkve.

Angela Merkel se bo udeležila ekumenskega bogoslužja z Benediktom XVI.

Nemška kanclerka Angela Merkel se bo 23. septembra udeležila ekumenskega bogoslužja s papežem Benediktom XVI. v avguštinskem samostanu v Erfurtu, piše časnik Thüringer Allgemeine. Papež v nekdanjem samostanu Martina Lutra načrtuje srečanje s predstavniki nemške evangeličanske cerkve. Merklova, ki se bo s papežem srečala tudi dan prej v Berlinu, je hči protestantskega pastorja.

Ratzingerjev krog letos o novi evangelizaciji

Papež Benedikt XVI. bo tudi letos konec avgusta v Castel Gandolfu zbral svoje nekdanje študente oziroma doktorande. Tokrat bodo razpravljali o novi evangelizaciji. Med predavatelji bosta tudi dva iz nemško govorečega prostora, in sicer upokojena predavataljica filozofije religije Hanna-BarbaraGerl-Falkovitz iz Dresdna in voditelj dunajske akademije za evangelizacijo Otto Neubauer, je povedal voditelj kroga učencev Josepha Ratzingerja pater Stephan Horn. Drugi dan srečanja 27. in 28. avgusta se bo kot vsako leto pogovorov udeležil tudi papež.

Svetovni dan mladih v Madridu bo stal 50 milijonov evrov

Stroški za Svetovni dan mladih s papežem Benediktom XVI. avgusta v Madridu bodo znašali približno 50 milijonov evrov. To je v nekem radijskem pogovoru potrdil finančni voditelj prireditve Fernando Gimenez Barriocanal, ki je poudaril, da srečanje španskih davkoplačevalcev ne bo stalo niti evra. Nasprotno: versko dogajanje, na katerem v španski prestolnici pričakujejo okrog 2 milijona vernikov, utegne Španiji verjetno prinesti gospodarski dobiček v višini 10 milijonov evrov. Španska škofovska konferenca je te podatke objavila zaradi dramatičnega gospodarskega položaja v državi in da se izogne napačnemu poročanju v medijih.

Podjetnik ne sme biti špekulant, ampak inovator

V Vatikanu je v sredo in četrtek potekal simpozij o etiki v poslovnem svetu. Pripravil ga je Papeški svet za pravičnost in mir. Na srečanju so se zbrali priznani strokovnjaki s področja financ in podjetništva, ki so razpravljali o sedanjih gospodarskih razmerah z vidika okrožnice Benedikta XVI. Ljubezen v resnici. Vatikanski državni tajnik kardinal Tarcisio Bertone, je v uvodnem nagovoru dejal, da je področje gospodarstva in dela v veliki meri podvrženo skušnjavi egoizma in zapiranja vase. Zato je poudaril, da podjetnik ne sme biti špekulant, ampak inovator. Špekulant za cilj svojega dela postavlja čim večji dobiček. Ceste, bolnišnice ali šole, ki jih gradi, zanj niso cilj, ampak le sredstvo, da pride do čim večjega lastnega dobička. Katoliška Cerkev postavlja v ospredje drugačni lik podjetnika. Podjetnik je predvsem inovator, ki pripravlja in izvaja projekte. Podjetniška dejavnost zanj ni nikoli sredstvo ali orodje, ampak je del samega cilja.

Mednarodni simpozij na temo spolnih zlorab in zaščite otrok

Rimska papeška univerza Gregoriana bo februarja prihodnje leto pripravila mednarodni simpozij na temo zlorab, pedofilije in zaščite otrok. Namenjena bo škofom z vsega sveta in odgovornim v redovnih in cerkvenih skupnostih. Vatikan, ki sodeluje pri pripravi simpozija, napoveduje približno 200 udeležencev. Ti bodo razpravljali o izdelavi in izvajanju smernic pri obravnavanju primerov zlorab. Kot je znano, morajo škofovske konference in vrhovni redovni predstojniki take smernice do maja prihodnje leto poslati Kongregaciji za nauk vere.

Uradne sodbe o Medžugorju še ni na vidiku

Uradna sodba o domnevnih Marijinih prikazovanjih v Medžugorju zaenkrat še ni predvidena. Od takšnega koraka smo še zelo daleč, je ob robu neke tiskovne konference v Rimu dejal kardinal Camillo Ruini, ki v tej zadevi vodi vatikansko preiskovalno komisijo. Podrobnejših podatkov ni dal zaradi prisege molčečnosti. Nekdanjega predsednika italijanske škofovske konference so novinarji namreč povprašali, ali je ob skorajšnji 30. obletnici prvega prikazanja, ki je bilo 24. junija 1981, mogoče pričakovati uradno poročilo komisije.

Prenovljena vatikanska spletna stran

Vatikan je prenovil svojo uradno spletno stran vatican.va. Ta obiskovalcem omogoča lažje iskanje. Stran je ohranila svojo svetlo rjavo barvo, spremenila pa velikost pisave in obliko. Vsebuje tudi eno od uradnih fotografij papeža Benedikta XVI. in povezavo do bodoče spletne strani news.va, kjer se bodo zbirale novice uradnih vatikanskih medijev, kot sta Radio Vatikan in vatikanski televizijski center.

Podeljene bodo prve Ratzingerjeve nagrade

Vatikanska fundacija Joseph Ratzinger – Benedikt XVI. je včeraj predstavila prve prejemnike Ratzingerjeve nagrade. 30. junija jih bodo iz rok papeža Benedikta XVI. prejeli en patrolog in dva teologa. Po narodnosti so iz Italije, Španije in Nemčije. Rektor rimske univerze LUMSA Giuseppe Dalla Torre je ob tem povedal, da je teologija potrebna, da bi prišli iz slepe ulice radikalnega potvarjanja verskega vprašanja in iz naraščajoče nesposobnosti doumeti to, kar daje smisel vsemu. Kot je še dejal, je prišel trenutek, da se vprašanje svetih znanosti odločno zastavi v okolju sodobne družbe, za katero se zdi, da ima neko shizofrenično držo pred religijo.

Število duhovnikov po svetu na splošno narašča, v Evropi upada

Število duhovnikov raste: Po vsem svetu je več kot 400 tisoč katoliških duhovnikov. To razberemo iz papeškega letopisa za leto 2011 – in tudi iz sedanjega statističnega letopisa katoliške Cerkve. Po teh podatkih je število katoliških duhovnikov od leta 1999 do 2009 po vsem svetu naraslo za 1,4 odstotka, v Evropi pa se je znižalo za 9 odstotkov. Katoliška Cerkev porast zaznava tudi pri številu kandidatov za duhovništvo: leta 2008 se je na duhovniško službo pripravljalo 117.024 bogoslovcev, leto pozneje pa 950 več. Največje pomanjkanje duhovnikov je v Afriki in Latinski Ameriki. Na teh območjih je delež duhovnikov glede na celotno število katoličanov znatno manjši kot v Evropi, Severni Ameriki in Aziji.

 

 

 

 

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje) Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje)

Z davkom na pse kaznujemo napačno publiko

V preteklih dneh je razburila napoved kmetijskega ministrstva, da naj bi z zakonom o zaščiti živali uvedli novo dajatev za lastnike psov. Včeraj so na ministrstvu pojasnili, da brez soglasja občin ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...