Povečevanje izdatkov za vojsko, zmanjševanje mirovnih misij
Svet | 09.06.2011, 11:43 Marta Jerebič
Kljub gospodarski krizi se po svetu povečujejo izdatki za vojsko. Lani je bilo za oboroževanje namenjenih 1600 milijard dolarjev, kar je 1,3 odstotka več kot leto prej. Največ za vojsko namenijo Združene države Amerike, in sicer kar 6-krat več od drugo uvrščene Kitajske. Kot ugotavlja Radio Vatikan, pa se po svetu zmanjšuje število mirovnih misij.
Uradnik Papeškega sveta pravičnost in mir, Tomasso di Ruzza, ugotavlja, da se izdatki za vojsko zelo hitro zvišujejo po letu 2001.
Od 11. septembra se zdi, da se države vračajo k stari varnostni politiki, ki temelji na vojaški moči. Poleg tega izdatke za vojsko množično povečujejo države, ki zgodovinsko v primerjavi z zahodnimi državami, temu področju niso namenjale toliko denarja. Indija je od leta 2001 za več kot polovico zvišala izdatke, Kitajska pa za skoraj 200 odstotkov.
Medtem pa se zmanjšuje število mirovnih misij po svetu. Lani jih je bilo 52, kar je najnižje število po letu 2002.
Di Ruzza pojasnjuje, da se izdatki za vojsko zvišujejo tudi zaradi nezaupanja v mednarodne organizacije, npr. OZN, ki bi morala iti skozi korenito reformo, da bi bila učinkovita. Medtem se tudi grožnja jedrskega orožja ne zmanjšuje, možnosti za jedrsko razorožitev pa praktično ni, v letošnjem poročilu o vojaških izdatkih v svetu še ugotavlja stockholmski inštitut Sipri.