Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik

Kustos p. Pizzaballa o mirovnem procesu na Bližnjem vzhodu

Svet | 03.06.2011, 07:41 Marta Jerebič

Kot je znano, je izraelski premier Benjamin Netanjahu odločno zavrnil poziv ameriškega predsednika Baracka Obame, da bi se Izrael vrnil na meje izpred leta 1967, ko je zasedel Vzhodni Jeruzalem, Gazo in Zahodni breg. Obama je dejal, da se bo Izrael znašel sredi mednarodne izolacije, če ne bo vodil verodostojnega mirovnega procesa. Vendar pa se ob tem postavlja vprašanje, ali mirovni proces na Bližnjem vzhodu sploh še obstaja. O tem je za Radio Vatikan spregovoril kustos Svete dežele, frančiškanski pater Pierbatista Pizzaballa.

P. Pizzaballa meni, da mirovnega procesa zadnja leta sploh ni bilo več. „Pogajali se niso sploh o ničemer več, to je bilo del problema. Izraelska vlada je bila znotraj blokirana, Palestinci med seboj razdeljeni. Preobrati v arabskem svetu pa so spremenili položaj tudi v Sveti deželi: prišlo je do notranjega poenotenja med Palestinci (med Fatahom in Hamasom) in to spodbuja ZDA in tudi Izrael, da nekaj storita. Pozitivno je to, da se bodo znova pogovarjali o konkretnih rečeh – po drugi strani pa smo še vedno zelo daleč od sporazumevanja o čisto konkretnih točkah, na primer o mejah, beguncih in Jeruzalemu.“

Kot je znano Obama hoče za izhodišče pogajanj o palestinski državi vzeti meje iz leta 1967, vendar temu Netanjahu silovito nasprotuje. Palestinski begunci želijo po miru na Bližnjem vzhodu nazaj v današnji Izrael, tega pa se Izraelci bojijo. Jeruzalem pa si Izraelci in Palestinci lastijo za glavno mesto svoje države, pri čemer je treba palestinsko državo najprej ustanoviti.

Palestinska avtonomna oblast si prizadeva, da bi že letos jeseni na sedežu OZN dosegla priznanje države Palestine. „Tudi to je poskus, da bi s konkretnimi dejstvi pogajanja tako rekoč izsilili. S tem hočejo znova pritegniti nase pozornost mednarodne skupnosti, ki se je v zadnjem času nekoliko odvrnila od tam. Z vprašanjem palestinske države se bo treba prej ali slej soočiti, in bolje bi se bilo z njim soočiti prej,“ je v pogovoru za Radio Vatikan še dejal kustos v Sveti deželi p. Pierbattista Pizzaballa.

Svet, Cerkev po svetu
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«