Nova kranjska knjižnica
Prešernovo mesto z novo knjižnico
Slovenija | 29.06.2011, 11:25
Gorenjska prestolnica bo danes zaživela z novo, sodobno knjižnico, ki so jo ne samo občani, temveč celotna Gorenjska čakali več let. Prireditve ob odprtju in tudi v počastitev dvajsetletnice slovenske samostojnosti bodo v Kranju potekale celo popoldne.
Ob številnih zapletih in dolgoletnih obljubah so tako uporabniki kot zaposleni v knjižnici na treh različnih lokacijah po Kranju že obupali, da bi se ta kdaj znašla na novi, združeni lokaciji. Tudi potem, ko se je konec leta 2005 Mestna občina Kranj odločila skupne prostore knjižnice zagotoviti prek javnega razpisa in ko je bila naslednje leto sprejeta odločitev, da bo ta zaživela v prenovljeni stavbi nekdanje veleblagovnice Globus, se zapletov ni manjkalo. Leto kasneje so namreč prvotne načrte spremenili, kar je privedlo do podražitve in časovnega zamika celotnega projekta. „To ni projekt le zadnjih šestih let, temveč več desetletij. Potreba, ideja in želja je bila, da ima Kranj novo in sodobno knjižnico. To zgodbo smo pripeljali do konca in občutki so izvrstni,“ je pred slovesnim odprtjem za Radio Ognjišče povedal direktor knjižnice Viljem Leban.
Program prireditev se bo sicer začel že ob 17. uri z nastopi folklornih in plesnih skupin, osrednji del pa bo ob 18. uri, ko bodo simbolično v novo knjižnico prenesli še zadnje knjige. „To bo potekalo v obliki žive verige. Del posebne Prešernove zbirke, ki jo imenujemo Prešernjiana, bo šel iz rok v roke iz nekdanje Študijske knjižnice na Tavčarjevi ulice do nove Mestne knjižnice na Gregorčičevi ulici.“ Tam bo sledila slovesnost, na kateri bosta zbrane nagovorila župan Mohor Bogataj in direktor Viljem Leban, osrednji govornik bo tržaški pisatelj in Prešernov nagrajenec Boris Pahor. Slavnostni dogodek bo zaključila predstava Županova Micka v izvedbi Prešernovega gledališča Kranj.
Sodobna knjižnica bo zaživela na skoraj 5400 kvadratnih metrih, z novo opremo pa bo 24 ur na dan omogočala v celoti avtomatizirano izposojo in vračilo knjig na avtomatih. V njej bo Kranjčanom in tudi drugim Gorenjcem dostopnih približno 300.000 enot knjižničnega gradiva.
Kakšna je končna vrednost projekta sicer še ni povsem jasno, nedvomno pa bo davkoplačevalce stal precej več, kot je bilo sprva načrtovano. Kupnina je sprva znašala dobrih šest milijonov in pol, nato je prodajalec IC Dom za ureditev knjižnice zahteval dodatnega 1,4 milijona evrov. 2,2 milijona evrov je občina morala dati za notranjo opremo, ki sicer še vedno ni popolna. Do jeseni naj bi delovala brez avdio-vizualne in s staro računalniško opremo, česar naj uporabniki sicer ne bi občutili. Potem so tu še stroški selitve, pri kateri je sicer sodelovalo okoli sto prostovoljcev. Končna cena sodobne knjižnice na eni lokaciji tako lahko preseže 10 milijonov evrov.