Nova prometna zakonodaja: omejuje, da varuje
Slovenija | 27.06.2011, 13:44
Slovenske ceste so letos zahtevale že 68 življenj, 11 več kot v enakem obdobju lani. Glavni vzrok je daleč najbolj škodljiva droga – alkohol. Poleg prevelike hitrosti in nepravilne strani vožnje se med vzroke prometnih nesreč prišteva tudi mila zima, ki je na ceste zvabila ogromno pešcev in kolesarjev. V prvi polovici leta je letos življenje izgubilo še enkrat več kolesarjev kot v lanskem prvem polletju.
Število smrtnih žrtev v prometu se v zadnjih letih res zmanjšuje, je pa vse več poškodovanih. Medicina je namreč tako napredovala, da tisti, ki bi še včeraj umrli, danes preživijo, a njihova kakovost življenja je enaka nič, poudarja predsednik Zavoda varna pot Robert Štaba. Da bi se situacija obrnila na bolje, ceste zahtevajo višjo raven prometne kulture. Eden od ukrepov je zagotovo nova prometna zakonodaja. Prometni minister Patrick Vlačič trdi, da "ne gre samo za višanje kazni, temveč poglobljene odnose štirih ministrstev do problematike, do katere nismo ravnodušni".
V sodelovanju ministrstva za promet, notranjo politiko, pravosodje in zdravje je nastal sklop treh zakonov, nekdaj določil pa prinaša tudi novela kazenskega zakonika.
Zakon o voznikih naj bi tako poskrbel za boljšo vzgojo in usposabljanje kandidatov in voznikov, predvsem pa resocializacijo povratnikov prometnih kršitev. Pri slednjem se uvajajo novi rehabilitacijski programi in prenovljen program usposabljanja za varno vožnjo. Kot pojasnjuje zdravstveni minister Dorjan Marušič, bodo na voljo trije programi: edukacijske delavnice namenjene osebam, ki ne pijejo tvegano, psihosocialne delavnice za tiste, ki škodljivo pijejo in redno uporabljajo psihoaktivne snovi, ter programi zdravljenja za odvisnost. "Tovrstni programi, ki so v tujini preizkušeni, vplivajo na odnos do vožnje in alkohola ter dolgoročno spremenijo voznikovo vedenje."
Takojšnjih rezultatov nove prometne zakonodaje, ki bo v veljavo stopila 1. julija 20111, tako ne gre takoj pričakovati. Direktor javne agencije za varnost prometa Ljubo Zajc pojasnjuje, da se bodo učinki pokazali kasneje, saj gre za sistemske novosti, kot je rehabilitacija za voznike, ki so vozili pod vplivom alkohola, denarne kazni pa se večajo le za najhujše prekrške.
Tudi do 1200 evrov globe
Novi zakon o pravilih cestnega prometa uvaja spremembe, ki so usmerjene k zmanjšanju števila hudih prometnih nesreč, povečanju varnosti šibkejših udeležencev v prometu, znižanju povprečnih hitrosti in zmanjšanju števila voznikov, ki vozijo pod vplivom alkohola.
Med najhujšimi kršitvami pravil cestnega prometa so vožnjo v nasprotni smeri, prekoračitev hitrosti v območju za pešce za več kot 30 km/h, prekoračitev hitrosti v naselju za 50 km/h, alkoholiziranost s stopnjo več kot 0,52 miligramov alkohola (oz. 1,1 promila) in vožnjo pod vplivom drugih psihoaktivnih snovi. Za katerokoli od teh nas doleti 1200 evrov globe in 18 kazenskih točk ter s tem odvzem vozniškega dovoljenja.
Voznika, ki bo imel več od 0,24 do vključno 0,38 miligrama alkohola v litru izdihanega zraka, čaka 600 evrov globe, 900 evrov pa, če alkotest nameri več od 0,38 do vključno 0,52 mg/l.
Višajo se tudi kazni za prehitro vožnjo.
|
Kaznovana je tudi uporaba mask, slušal in telefonov med vožnjo ter preglasen radio. Za to grozi 120 evrov kazni (kolesarjem za 40 evrov). Prav toliko boste morali odšteti, če ne boste uporabljali varnostnega pasu. V primeru, da vas policisti ustavijo in pri sebi ne boste imeli veljavnega vozniškega in prometnega dovoljenja, boste dobili položnico za 40 evrov.
Kaznovani bodo tudi kolesarji: za nenakazovanje spremembe smeri in za vožnjo v napačno smer s 40 evrov globe, vožnjo zunaj kolesarske steze za 80 evrov in prav toliko za neuporabo luči. Če boste kot kolesar izsilili pešca boste morali odšteti 120 evrov, vozniku avtomobila za to grozi kar 300 evrov in 5 kazenskih točk.
Možen izbris oz. preložitev kazni
Zakon o voznikih uvaja tudi možnost izbrisa štirih kazenskih točk enkrat v treh letih, če se voznik prostovoljno udeleži programa usposabljanja za varno vožnjo, zdravstvenega pregleda ali rehabilitacijskega programa. Možna je tudi odložitev izvršitve prenehanja veljavnosti dovoljenja, če storilec za to zaprosi sam. Sodišče sme namreč storilcu prekrška, kateremu je izreklo prenehanje veljavnosti vozniškega dovoljenja, izvršitev te sankcije odložiti pod pogojem, da storilec v preizkusni dobi, ne stori hujšega prekrška in izpolni obveznosti – torej se udeleži programa dodatnega usposabljanja za varno vožnjo ali rehabilitacijskega programa. To določilo bo začelo veljati s 1. oktobrom 2011.