Počitnice
Kam na počitnice?
Slovenija | 27.06.2011, 12:56
Za večino učencev in dijakov so se začele najdaljše počitnice v letu. V šolske klopi se bodo znova vrnili 1. septembra, do takrat bodo prosti čas različno izkoristili. Počitniške dejavnosti zanje pripravljajo različne organizacije.
Zveza prijateljev mladine pripravlja letovanja, eno ali večdnevne izlete, različne delavnice, športne dejavnosti in dnevno varstvo. Generalna sekretarka zveze Majda Struc je povedala, da so najbolj zaželena letovanja. Na voljo je 15 počitniških domov, od tega jih je devet na morski obali, večina na Hrvaškem. Večina zmogljivosti je za to poletje že zasedenih. "Letovanja že dolgo niso več le kopanje, ampak pomenijo bogate in zanimive prostočasne programe, v katerih vsakdo najde nekaj zase," je pojasnila Strucova.
V Zvezi prijateljev mladine na leto pripravijo približno 300 tisoč dejavnosti, nekatere trajajo po nekaj ur, druge tudi deset ali več dni. Ker opažajo, da vse več otrok preživlja prosti čas pred računalniškimi in televizijskimi zasloni, se trudijo, da bi jih privabili predvsem na prosto. Večina programov je brezplačna, plačljiva ali deloma plačljiva so le letovanja, potovanja, izleti ali varstva, predvsem, če je vključena tudi hrana.
V vse več župnijah poleti pripravljajo tako imenovane oratorije. Gre za počitniški teden, v katerega so vključene igre, kateheze in petje na podlagi zgodbe. Oratorij ima štiri stebre: dom, ki sprejema vse, šolo, ki izobražuje, dvorišče, kjer poteka igra, in župnijo, ki evangelizira.
V Združenju slovenskih katoliških skavtinj in skavtov po besedah tiskovnega predstavnika Mateja Balantiča skrbijo za vzgojo mladih prek življenja v naravi, stika s sovrstniki, učenja od starejših in predajanja znanja na mlajše. Njihove dejavnosti se vrstijo skozi vse leto, poleti vsaka lokalna enota za svoje skavte pripravi skavtski tabor. "Organizirani so ločeno po starostnih skupinah, zato se v Sloveniji vsako poletje odvije okoli 200 skavtskih taborov," je pojasnil Balantič.
V 71-ih lokalnih enota je več kot 4tisoč 200 skavtov, ki jih vzgaja in usmerja 800 voditeljev - prostovoljcev. Balantič poudarja, da kot prostovoljna organizacija svoje dejavnosti pripravljajo neprofitno. Temu primerna je tudi cena taborov, ki je postavljena tako, da pokrije sprotne stroške.
Mladi se lahko v času poletnih počitnic udeležijo tudi taborjenj , ki jih pripravljajo v Zvezi tabornikov Slovenije. Dejavnih članov je več kot 8 tisoč, vsega skupaj zveza združuje približno 10 tisoč tabornikov in tabornic, ki delujejo v približno 80 taborniških rodovih. Ana Britovšek je dejala, da ne more zagotoviti, da so njihova taborjenja finančno dosegljiva prav vsem otrokom, a so po njenem mnenju v primerjavi s številnimi ostalimi dejavnostmi cenovno ugodnejša.
Za to, da ne bi povsem brez lepih počitniških dni ostali tudi socialno najšibkejši, že leta skrbijo človekoljubne organizacije, ki prav tako pripravljajo različne poletne tabore.