O družinskem zakoniku zelo verjetno na referendumu
Slovenija | 23.06.2011, 16:53
Državni svetniki niso ustavili družinskega zakonika. Zelo verjetno nas torej čaka še en referendum, saj je civilna iniciativa za družino in pravico otrok ta teden že vložila podpise za začetek postopkov. Pred tem bi dokument lahko romal tudi v roke ustavnih sodnikov. Nanje naj bi se vlada obrnila, da bi preprečila glasovanje ljudstva.
V državnem svetu je šlo za las: 17 za in 17 proti. Veto na družinski zakonik je tako zavrnjen. V razpravi je predlagatelj Rastislav Jože Reven menil, da so nekateri členi družinskega zakonika "kukavičja jajca", saj so nejasni in lahko postanejo v določeni situaciji problematični. Reven nasprotuje spremembi definicije družine, saj je spreminjanje starih pojmov po njegovem mnenju "enostavno neproduktivno". Poudaril je tudi, da ima prednost korist otroka. Državna sekretarka na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve Anja Kopač Mrak je medtem prepričana, da nova definicija družine nima posledic. Zakon gre po njenih besedah v korak s spremembami. Branimir Štrukelj pa meni, da družinski zakonik prinaša večje spoštovanje človekovih pravic.
Tudi sicer se je razprava vrtela predvsem okoli definicije družine in možnostih, da istospolni pari posvojijo otroka. Zagovorniki zakonika so med drugim navajali raziskave, ki kažejo, da razvoj otrok, ki odraščajo v drugačnih socialnih okoljih, ni prikrajšan. Nasprotno so podporniki veta povzemali raziskave, ki kažejo, da imajo otroci v heteroseksualnih družinah boljši razvojni potencial.
Zoltan Jan je pojasnil, da bi državni svetniki z vetom dali oblasti še enkrat možnost, naj premisli, ali bo vztrajala pri predlogu, ki ga državljani ne podpirajo. Svetniki so v razpravah omenjali tudi referendum, ki ga zahteva civilna družba. "V tej državi ima še vedno oblast ljudstvo," je poudaril Jan.
Državni zbor, ki je družinski zakonik podprl s 43-imi glasovi, torej o dokumentu ne bo še enkrat odločal. A njegova usoda je negotova, saj je civilna iniciativa za družino in pravice otrok v parlament že dostavila 32.168 podpisov za začetek postopka za razpis referenduma. "Otrok je velik dar, ki mu mama in oče podarita življenje. Ampak otrok mame in očeta ne potrebuje le, da pride na svet. Otrok potrebuje tudi mamino in očetovo ljubezen, mamin in očetov objem, toplino, zgled, razmišljanje, čutenje," je v enem od pogovorov za naš radio dejal vodja iniciative Aleš Primc. Ali je referendumsko glasovanje o tej temi sploh mogoče, bo sicer zelo verjetno presojalo ustavno sodišče, saj naj bi se vlada obrnila nanj.