Janez Janša
Janša: Ali bomo sposobni vzpostaviti družbo, v kateri se bo vedelo, kaj je prav in kaj ni?
Slovenija | 23.06.2011, 08:35
Obrambni minister v času osamosvajanja Janez Janša se je v pogovoru za Radio Ognjišče ob 20. obletnici slovenske samostojnosti vprašal, ali bomo sposobni vzpostaviti družbo, v kateri se bo vedelo, kaj je prav in kaj ni. Janša, ki je širši javnosti postal znan leta 1988 ob aferi JBTZ in procesu proti četverici še dejal, da je ob priznanju Slovenije odigrala ključno vlogo takratna evropska krščanska demokracija.
Pred 20. leti so bile sanje o tem, kakšna bo Slovenija čez dve desetletji, najbrž precej drugačne od tega, kar je danes realnost, je ob 20. obletnici slovenske samostojnosti za Radio Ognjišče povedal obrambni minister v času osamosvajanja Janez Janša. „Verjetno si pred dvajsetimi leti ni nihče predstavljal, da bo Slovenija po osamosvojitvi gospodarsko relativno dobro napredovala, da bo postala članica Evropske unije, Zveze NATO, OECD-ja, Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi, da bo celo vodila ti dve organizaciji, da bo postala tudi enkrat nestalna članica Varnostnega sveta. Skratka, da bo 2-milijonski narod, s komaj pridobljeno državo, postal formalno enakopraven narodom, ki imajo države že stoletja, ki so krojili usodo Evrope v vsej moderni zgodovini. Vendar se je vse to zgodilo bolj optimistično, kot je večina pričakovala. S prehojeno potjo, če pogledamo statistiko, rezultate in uspehe, bi bili težko nezadovoljni. Če pa pogledamo, kako smo notranje izkoristili teh 20. let, pa je slika popolnoma drugačna,“ je prepričan takratni obrambni minister, ki je spomnil tudi na to, da je Slovenija v času napad ostala sama.
„V tistih dneh, 26., 27. in 28. junija 1991, nas ni priznala nobena država, noben svetovni politik nas ni podprl, vsi so govorili, da je to notranja stvar Jugoslavije, naj to Jugoslovani rešijo med sabo. Vsi so pričakovali, da bo jugoslovanska vojska hitro opravila z "operetnim" poskusom in da bo Jugoslavija ostala taka, kot je bila. Takrat smo se počutili izdani,“ je opozoril Janša in dodal, da se je stanje spremenilo potem, ko smo se ubranili in prišlo je tudi do mednarodnega priznanja.„Pri tem je zelo veliko vlogo odigrala takratna evropska krščanska demokracija, evropska ljudska stranka, takratni nemški kancler Kohl, ki je bil verjetno ključna evropska osebnost za spremembo teh stališč, in seveda Vatikan, ki je bila država ali pa entiteta z velikansko moralno avtoriteto, ki je Slovenijo priznala med prvimi.“
Janez Janša je v pogovoru za Radio Ognjišče še dejal, da ostaja po 20. letih najbolj temeljno vprašanje: Kam bomo šli v naslednjih 20-ih letih. „Vprašanje je, ali bomo sposobni vzpostaviti družbo oziroma skupnost, v kateri se bo jasno vedelo, kaj je prav in kaj ni. Družbo, v kateri bodo zakoni - pravila veljala za vse enako. Že to, da začnemo vzpostavljati tako družbo in takšno skupnost, bo postavilo vse drugo na svoje mesto.“