0,0 šofer – Trezna odločitev
Slovenija | 11.06.2011, 08:47 Matjaž Merljak
Agencija za varnost prometa in Zavod Varna pot v sklopu posebne preventivne akcije posebej izvajata aktivnosti v nekaterih gostinskih lokalih v Ljubljani, Mariboru in na Ptuju. Že minulo noč so mlade spodbujali, naj ne pijejo alkohola oz. da se za volan vedno usedejo trezni. Projekt bodo nadaljevali tudi nocoj. Osnovni namen je spodbuditi diskusije, predvsem z mladimi in med mladimi ter skupno iskanje in spodbujanje najprimernejše oblike prevoza, da bi vsi varno prispeli domov.
Vesna Marinko iz Agencije za varnost prometa je na petkovi tiskovni konferenci povedala: „Alkohol, prepovedane droge, življenjski stil mladih, je le nekaj najpogostejših razlogov za najhujše prometne nesreče, v katerih mladi izgubijo svoja življenja oziroma utrpijo hude telesne poškodbe. Za veliko večino ljudi je pitje alkoholnih pijač nepogrešljivi del družabnega življenja, tradicije, obredov ali celo način življenja. Za Slovence tako velja, da smo "mokra družba", saj smo po količini popitega alkohola na prebivalca (9,4 l čistega alkohola/prebivalca oziroma 11 l alkohola na odraslega človeka nad 15 let) v Evropi v vrhu. Eden od ključnih problemov, ki je povezan z uporabo alkohola, je tudi veliko število prometnih nesreč. Statistični podatki kažejo, da približno vsaka tretja smrtna žrtev prometnih nesreč v EU nastane kot posledica uporabe alkohola, kar pomeni približno 12.000 smrtnih žrtev letno. Po statističnih podatkih so mladi vozniki glede na udeležbo v prometu najpogostejši povzročitelji prometnih nesreč in skupaj s potniki v osebnih avtomobilih tudi najpogostejše žrtve - posebej izpostavljeni tveganju za smrt v prometni nesreči so mladostniki v starosti od 18 do 20 let, saj povzročijo dva do štirikrat več prometnih nesreč pod vplivom alkohola kot ljudje starejši od 40 let. Mladi so najpogosteje žrtve prometnih nesreč ob petkih, sobotah in nedeljah med 18.00 uro in 4.00 uro zjutraj.“
Predsednik Zavoda varna pot Robert Štaba je poudaril, da je preventivna aktivnost Agencije za varnost prometa in Zavoda Varna pot znak skupne sinergije delovanja države in nevladnih organizacij in korak naprej k uresničevanju zastavljenih ciljev za večjo varnost na cestah do leta 2020.
Lidija Pečjak iz Zavoda Varna pot je poudarila, da kot ambasadorji zavzemajo stališča mladih in si želijo, da se z akcijo prepreči še kakšna tragedija, ki je povezana z uporabo alkohola v prometu. Mladi ambasadorji Zavoda Varna pot bodo nagovarjali obiskovalce v lokalih in nočnih klubih k odgovornemu ravnanju v prometu. Vsak, ki bo dokazal (z alkotestom za enkratno uporabo), da ni pil alkohola oziroma se bo zavezal, da ta večer ne bo pil alkohola, bo prejel posebno zapestnico za brezplačen mestni potniški prevoz.
Anton Hribar iz Generalne policijske uprave je povedal, da bo policija izvajala poostren nadzor po celi Slovenije, še posebej o okoljih, kjer bodo potekale preventivne aktivnosti.
Maja Zorman iz Združenja DrogArt je dejala, da bodo njihovo mladinski delavci v tem vikendu sodelovali s policijskimi patruljami in po končanem postopku obveščali mlade o nevarnosti vožnje pod vplivom alkohola ter o možnostih alternativnega prevoza z After Taxijem.
Mirjana Ilič iz Ljubljanskega potniškega prometa je povedala, da bodo LPP ta vikend ponoči omogočil vsem mladim, ki bodo prejeli posebne zapestnice brezplačen prevoz z mestnim avtobusom.