Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Tanja DominkoTanja Dominko

Dan odprtih vrat slovenskih arhivov

Slovenija | 09.06.2011, 12:45

9. junij je mednarodni dan arhivov. V Sloveniji so ob tej priložnosti vrata odprli številni pokrajinski in zgodovinske arhivi, pridružil se jim je tudi osrednji arhiv. Organizirali so vodene oglede in številna predavanja ter predstavili različne razstave.

Zakaj datum 9. junij?

Na ta dan leta 1948 je bil pod okriljem Organizacije Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo (Unesca) ustanovljen Mednarodni arhivski svet.

Kako praznujemo pri nas?

Arhiv Republike Slovenije je na Zvezdarski ulici v Ljubljani med drugim pripravil predstavitev arhivske dejavnosti v naši državi in regionalnih arhivov ter deklaracije Mednarodnega arhivskega sveta. Prav tako je poskrbel za vodene oglede arhivskih prostorov in projekcijo izbora filmov, ki jih hrani Slovenski filmski arhiv. V Zgodovinskem arhivu Ljubljana je na ogled razstava "Špital, hiša na robu družbe".

Vodene oglede arhivskih skladišč so pripravili tudi v večini ostalih pokrajinskih in zgodovinskih arhivov. V Pokrajinskem arhivu Koper si obiskovalci na dan odprtih lahko ogledajo razstavo "Koprska pisna dediščina" in obiščejo kaligrafsko delavnico. Zgodovinski arhiv Celje je med drugim pripravil obsežen program za predšolske in šolske otroke, na katerem spoznavajo poklic restavratorja. V Pokrajinskem arhivu v Novi Gorici medtem predstavljajo razstavo "Slovenska pomlad na Goriškem 1987-1991". Vpogled v arhivska skladišča obiskovalcem omogočajo tudi v Zgodovinskem arhivu Ptuj, kjer med drugim predvajajo kratkometražne filme "Štajerska v filmskih obzornikih".

Dan odprtih vrat tudi v Nadškofijskem arhivu Ljubljana

V Nadškofijskem arhivu v Ljubljani so si obiskovalci danes lahko ogledali skladiščne prostore in razstavo zanimivejših primerkov arhivskega gradiva. Ob tem velja omeniti, da ta hrani dobrih tisoč tekočih metrov arhivskega gradiva, ki je razdeljeno na 6 skupin. Škofijski arhiv zajema gradivo, ki je nastalo v času poslovanja centralnih uradov in najožjih sodelavcev ljubljanske škofije, to je med letoma 1491 in1960. Kapiteljski arhiv vsebuje gradivo, nastalo v času poslovanja ljubljanskega stolnega kapitlja, to je od leta 1394 do leta 1951. Nadškofijski arhiv Ljubljana hrani tudi približno 250 zapuščin škofov, duhovnikov in nekaterih laikov od 16. stoletja do leta 2005. V skupini Društva so gradiva 20 večinoma cerkvenih društev, ki so delovala konec 19. stoletja in v prvi polovici 20. stoletja. Nadškofijskemu arhivu Ljubljana so svoje arhive v hrambo izročile tudi nekatere župnije ljubljanske nadškofije. Znotraj župnijskih arhivov so tudi matične in družinske knjige. Nadškofijski arhiv Ljubljana ima tudi 21 samostojnih zbirk, med drugim zbirke listin, rokopisov, fotografij, načrtov, geografskih kart med letoma 1140 in 2005.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...