Türk predlaga temeljito rekonstrukcijo vlade ali predčasne volitve
| 08.06.2011, 10:36
Popoldne se bosta ločeno sešla sveta strank LDS in Zares. Pri obeh bo v ospredju notranjepolitični položaj. Medtem ko so v prvi z izjavami že nekaj časa bolj skopi, naj bi druga odločala o tem, ali ostati v koaliciji ali jo zapustiti. Medtem se pravzaprav mnogi sprašujejo, katera pot bo prava za rešitev iz krize in tudi za premik naprej pri reševanju pokojninske blagajne. Vladni odgovor bo znan še ta teden, nekaj namigov je že dobila.
Nekaj jih je izrekel predsednik države Danilo Türk, ki je s komentarjem padca nedeljskih referendumov počakal en dan. Po njegovih ocenah vlada ne uživa visoke podpore, meni da je njena kredibilnost resno prizadeta. Še pred mesecem in pol je bilo njegovo stališče jasno - rešitev notranjepolitičnega položaja so predčasne volitve. "Nastaja vtis in ta vtis se ves čas krepi, da bodo predčasne volitve potrebne. Ta vtis podpira kar precejšnje število ljudi. Moram reči, da kot predsednik republike o tem razmišljam. Če bi v našem sistemu obstajala pristojnost predsednika republike, da razpusti parlament, bi verjetno v tem času razmišljal že o tem," so besede, ki jih je Türk izrekel aprila. Kako je slišati zdaj? "Sam vidim dve poti naprej, dve temeljni možnosti. Prva je temeljita rekonstrukcija vlade. Druga možnost, ki jo vidim, je možnost predčasnih volitev," je izjavil včeraj. A hkrati je med vrsticami dal vedeti, da to pravzaprav ne pomeni, da bi bila rešitev v desni vladi. "Samo zamenjava strank na oblasti ni dovolj, saj potrebujemo drugačno politično kulturo, potrebujemo večjo privrženost dialogu in iskanju skupnih stališč, privrženost konsenzu in večjo sposobnost oblikovanja tistih stališč, ki bi jih imenovali nacionalni interes," je poudaril. Politično leporečje se torej nadaljuje.
Kaj pa na področju pokojninske reforme?
"Vselej sem poudarjal pomen pokojninske reforme. V Sloveniji pokojninsko reformo potrebujemo. Potrebujemo dvig starostne meje za upokojitev, to nam narekujejo naša demografija, ekonomske potrebe in socialni razlogi. Zato je taka pokojninska reforma, ki nam bo zagotovila najboljše možne rešitve, nekaj, za kar se moramo truditi še naprej," pravi predsednik države. Veseli ga, da so sindikati vladi ponudili razpravo. Glede interventnega zakona, katerega možnost je napovedal premier Borut Pahor, Türk ni prepričan, da bi bil to pravi korak. Kot pojasnjuje, ne vidi neposredne vzročne povezave med zavrnitvijo pokojninske reforme na referendumu in interventnim zakonom.
Poslanci SD-ja o trenutnem položaju
Včeraj se je sešla tudi poslanska skupina Socialnih demokratov. Predsednik stranke Pahor je po sestanku izrazil zadovoljstvo z odločitvijo, da ne bo prišlo do politične krize z odstopom vlade, ampak bodo šli v pogovore s socialnimi partnerji in pripravili novo pokojninsko reformo. "Najmanj, kar si država zdaj zasluži, bi bila politična kriza brez vedenja, kako jo preseči. Mislim, da je bila po nedeljskem padcu referenduma prava odločitev, da ne sprožimo politične krize z odstopom," je jasen premier.
Za zdaj je položaj Slovenije v mednarodni skupnosti po Pahorjevih besedah dovolj dober, da gredo z upanjem naprej, pridejo do dogovora o pokojninski reformi in da z rebalansom proračuna in "verjetnim interventnim zakonom" ublažijo posledice padca reforme. Kot je še pojasnil premier, se dogovarjajo, da interventni zakon ne bi šel v škodo ljudi, kolikor je to le mogoče - saj bi sicer šel na referendum in padel - temveč, da "popraskamo po zadnjih kotičkih stroškov v državi".
Pahor je očitno prepričan, da bo vlado vodil do konca, in je gluh za vse ostale vse večje namige. Zdi se, kot da z vodjo poslanske skupine Dušanom Kumrom nista bila na istem sestanku. Poslanska skupina SD-ja se sicer strinja, da je treba počakati na odločitve vseh treh koalicijskih strank na pristojnih organih, ali so še pripravljene sodelovati v koaliciji in pod kakšnimi pogoji, je dejal Kumer. Poslanska skupina je sicer še naprej pripravljena peljati politiko te vlade in te koalicije, "seveda v skupnem dogovoru" ter ob predpostavki, da sprejmejo rešitve za blažitev posledic padca pokojninske reforme.
In odločitve ostalih dveh koalicijskih strank?
Ali sta Zares in LDS še pripravljena sodelovati v koaliciji in pod kakšnimi pogoji, bo znano danes. Večjih presenečenj najverjetneje ni pričakovati. V Zaresu naj namreč po novem ne bi dokončno odločali o odhodu iz koalicije, temveč bi lahko od največje koalicijske stranke SD zahtevali rekonstrukcijo vlade, vključno z odstopom premiera, iskanjem novega mandatarja in zmanjšanje števila ministrstev.