Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar
5. junij; Trikratni referndumski PROTI (foto: DVK)
5. junij; Trikratni referndumski PROTI

Proti noveli zakona o arhivih 71 odstotkov volivcev

Slovenija | 06.06.2011, 08:16

Na včerajšnjem referendumu so volivke in volivci večinsko zavrnili predlagano novelo zakona o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih. Po delnih neuradnih izidih ob 40,19-odstotni volilni udeležbi je novelo zavrnilo 71,01 odstotka volivcev.

Ministrica za kulturo Majda Širca je v odzivu na padec arhivske novele dejala, da bo rezultat referenduma zelo vplival na življenje ljudi in stanje države, saj se "izkazuje, da bomo edina država daleč naokoli, ki bomo lahko dajali na plan dokumente in podatke o ljudeh, ki so delali v prid tej državi, tako pred osamosvojitvijo kot po tem". "In to je precej zaskrbljujoče stanje," je dejala.

Na drugi stranki pa je predsednik SDS Janez Janša poudaril, da zaradi padca novele ni treba storiti nič. "Le veselimo se lahko, da je s slovenskega prizorišča izginila ta evropska sramota". Zanima pa ga, ali bo lahko publicist Igor Omerza, ki mu vlada že od lani preprečuje dostop, lahko prišel do arhivov že jutri.

Arhivski noveli so bili sicer najbolj naklonjeni v volilni enoti Ljubljana - center, kjer je zanjo glasovalo 34,14 odstotka volivcev, proti pa 65,86 odstotka. Najmanj naklonjeni pa so ji bili v volilni enoti Ptuj, kjer je za zakon glasovalo 25,6 odstotka, proti pa 74,4 odstotka volivcev.

Novela zakona je sicer predvidevala, da bi določeno arhivsko gradivo, ki je nastalo pred konstituiranjem Skupščine Republike Slovenije 17. maja 1990 in ki vsebuje podatke s področij obveščevalne ali protiobveščevalne dejavnosti države, postalo nedostopno. Kateri dokumenti bi bilo začasno nedostopni, bi določila posebna strokovna komisija.

Vlada kot predlagateljica je ocenjevala, da gre v tem primeru za "gradivo, katerega razkritje bi lahko škodovalo varnosti države ali njenim zunanjepolitičnim ali gospodarskim interesom, ali bi lahko imelo za posledico poseg v osebno varnost ali osebno dostojanstvo posameznika". Na drugi strani so predlagatelji referenduma - poslanci SDS in SNS - menili, da vlada z zakonom ščiti pripadnike nekdanje politične policije - Službe državne varnosti.

Slovenija, Politika
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...