Nataša LičenNataša Ličen
Aleš KarbaAleš Karba
Alen SalihovićAlen Salihović
5. junij; Trikratni referndumski PROTI (foto: DVK)
5. junij; Trikratni referndumski PROTI

Proti noveli zakona o arhivih 71 odstotkov volivcev

Slovenija | 06.06.2011, 08:16

Na včerajšnjem referendumu so volivke in volivci večinsko zavrnili predlagano novelo zakona o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih. Po delnih neuradnih izidih ob 40,19-odstotni volilni udeležbi je novelo zavrnilo 71,01 odstotka volivcev.

Ministrica za kulturo Majda Širca je v odzivu na padec arhivske novele dejala, da bo rezultat referenduma zelo vplival na življenje ljudi in stanje države, saj se "izkazuje, da bomo edina država daleč naokoli, ki bomo lahko dajali na plan dokumente in podatke o ljudeh, ki so delali v prid tej državi, tako pred osamosvojitvijo kot po tem". "In to je precej zaskrbljujoče stanje," je dejala.

Na drugi stranki pa je predsednik SDS Janez Janša poudaril, da zaradi padca novele ni treba storiti nič. "Le veselimo se lahko, da je s slovenskega prizorišča izginila ta evropska sramota". Zanima pa ga, ali bo lahko publicist Igor Omerza, ki mu vlada že od lani preprečuje dostop, lahko prišel do arhivov že jutri.

Arhivski noveli so bili sicer najbolj naklonjeni v volilni enoti Ljubljana - center, kjer je zanjo glasovalo 34,14 odstotka volivcev, proti pa 65,86 odstotka. Najmanj naklonjeni pa so ji bili v volilni enoti Ptuj, kjer je za zakon glasovalo 25,6 odstotka, proti pa 74,4 odstotka volivcev.

Novela zakona je sicer predvidevala, da bi določeno arhivsko gradivo, ki je nastalo pred konstituiranjem Skupščine Republike Slovenije 17. maja 1990 in ki vsebuje podatke s področij obveščevalne ali protiobveščevalne dejavnosti države, postalo nedostopno. Kateri dokumenti bi bilo začasno nedostopni, bi določila posebna strokovna komisija.

Vlada kot predlagateljica je ocenjevala, da gre v tem primeru za "gradivo, katerega razkritje bi lahko škodovalo varnosti države ali njenim zunanjepolitičnim ali gospodarskim interesom, ali bi lahko imelo za posledico poseg v osebno varnost ali osebno dostojanstvo posameznika". Na drugi strani so predlagatelji referenduma - poslanci SDS in SNS - menili, da vlada z zakonom ščiti pripadnike nekdanje politične policije - Službe državne varnosti.

Slovenija, Politika
S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza) S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza)

Papež imenoval prvo prefektinjo

Papež Frančišek je v svojem pontifikatu na pomembna mesta v Vatikanu imenoval že več žensk, ki so postale tajnice ali podtajnice posameznih uradov. Včeraj pa je prvič žensko imenoval tudi na čelo ...

Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje) Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje)

Z davkom na pse kaznujemo napačno publiko

V preteklih dneh je razburila napoved kmetijskega ministrstva, da naj bi z zakonom o zaščiti živali uvedli novo dajatev za lastnike psov. Včeraj so na ministrstvu pojasnili, da brez soglasja občin ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...