Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Petra StoparPetra Stopar

Nagovarjanje volivcev pred nedeljskim referendumom mogoče le še danes

Slovenija | 03.06.2011, 07:05

Kampanja pred nedeljskim referendumskim trojčkom se izteka. Vlada, stranke in sindikati bodo še zadnji dan kampanje izkoristili za prepričevanje volivcev. Opolnoči je začel veljati volilni molk, ko bo prepovedana vsakršna referendumska propaganda.

Zadnji dan referendumske kampanje se bo v okviru referendumske kampanje zvrstilo več dogodkov. Svoje stališče do zakonov, o katerih bodo volivci odločali v nedeljo, bo predstavil predsednik republike volivce pa bodo še zadnjič nagovorili v Zvezi svobodnih sindikatov, ministrstvu za delo ter strankah SD in SDS. Urad vlade za komuniciranje pripravlja interaktivni spletni pogovor, v katerem bodo državljani lahko dobili informacije o pokojninski reformi. Ker je po novem dovoljena objava raziskava javnega mnenja vse do začetka molka, bodo danes objavljen še zadnje ankete, ki bodo pokazale razpoloženje volivcev.

Že v četrtek pa je predčasno glasovanje opravil tudi prvak SDS-a Janez Janša. Povedal je, da je glasoval proti vsem trem zakonom, pokojninska reforma pa po njegovem ne bi bila potrebna, če bi bilo še vedno toliko zaposlenih kot leta 2008. Negativno stališče do pokojninske reforme sta izrazila tudi Desus in Ženski lobi Slovenije. Da se referendumskemu trojčku ne piše dobro, prav tako kaže anketa dnevnika Večer.

Verjetnost, da bodo v nedeljo na referendumih zmagali zagovorniki zakonov, je majhna, kažejo rezultati ankete, ki jih je objavil časnik Večer. Proti uveljavitvi zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju bo glasovalo več kot 41 odstotkov vprašanih, za pa dobrih 15 odstotkov. Neopredeljena je še dobra četrtina vprašanih. Tudi proti zakonu o preprečevanju dela na črno bo glasovalo več kot 40 odstotkov vprašanih, za uveljavitev pa 18 odstotkov. Še najmanjša razlika je glede zakona o arhivih; proti se je opredelilo dobrih 28 odstotkov anketiranih, za uveljavitev pa petina.

Nekateri so v teh dneh že predčasno glasovali, tako tudi Janez Janša. „Glasoval sem trikrat proti in proti trem slabim zakonom, pa tudi proti slabi vladi, ki nadaljujejo delo, ki Slovenijo vodi proti propadu,“ je dejal Janez Janša. Meni, da je skrajni čas, da se ta agonija konča in da Slovenija ponovno zadiha. „Skrajni čas je, da dokažemo, da Slovenija zmore bistveno več,“ je še zatrdil predsednik SDS.

Tudi Desus je prepričan, da nas pokojninska reforma ne bo potegnila iz krize. Problematična pa se jim zdi lanska zamrznitev pokojnin. Po besedah predsednika Karla Erjavca je sicer „reforma potrebna, a ne taka“. Po njihovem mnenju ni pravična in nas ne bo potegnila iz gospodarske krize. Pridržujejo se tudi mnenju sindikatov, da s podaljšanjem delovne dobe v tem trenutku ne bomo rešili finančne situacije.

Predsednica Ženskega lobija Slovenije Metka Roksandič je pojasnila, da se ženskam od današnje dejanske starosti 58 let, ki jo dosegajo ob upokojevanju, starost za upokojitev po novem zakonu dvigne za sedem let, na 65 let, za moške pa samo za tri leta.

Predsednik vlade Borut Pahor in minister za delo Ivan Svetlik sta pred nedeljskim referendumom državljanke in državljane še enkrat pozvala k podpori pokojninski reformi. Pahor je državljanke in državljane zaprosil, da zaupajo njegovi presoji, da je sprejetje pokojninske reforme koristno za vse, zlasti pa za tiste, ki živijo v težkih pogojih. Drugačna odločitev bi po njegovih besedah pomenila, da se rešitev problema, ki se bo iz dneva v dan povečeval, odlaša.

Volilni upravičenec lahko v nedeljo odboru izrecno pove, na katerem oziroma na katerih izmed treh referendumov želi glasovati in na katerem ne.

Kampanja se bo uradno zaključila opolnoči, ko bo nastopil volilni molk. Tega bo treba spoštovati do nedelje do 19. ure, ko se bodo zaprla volišča po državi. V tem času je prepovedana vsakršna dejavnost, ki bi volivce navajala k takšnemu ali drugačnemu glasovanju.

Na ministrstvu za notranje zadeve bo v času volilnega molka delovala dežurna služba, kamor bodo lahko državljani sporočali podatke o domnevnih kršitvah.

Slovenija, Politika
S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza) S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza)

Papež imenoval prvo prefektinjo

Papež Frančišek je v svojem pontifikatu na pomembna mesta v Vatikanu imenoval že več žensk, ki so postale tajnice ali podtajnice posameznih uradov. Včeraj pa je prvič žensko imenoval tudi na čelo ...

Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje) Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje)

Z davkom na pse kaznujemo napačno publiko

V preteklih dneh je razburila napoved kmetijskega ministrstva, da naj bi z zakonom o zaščiti živali uvedli novo dajatev za lastnike psov. Včeraj so na ministrstvu pojasnili, da brez soglasja občin ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...