V Sloveniji od danes le še osem policijskih uprav
Slovenija | 01.06.2011, 11:59
Notranje ministrstvo je skladno s projektom Libra reorganiziralo policijske uprave na regijski ravni. Ukinilo je krško, slovenjgraško in postojnsko. Kritik ne manjka.
Krška se je priključila novomeški, slovenjgraška celjski, medtem ko bodo območja iz postojnske pripadla delno ljubljanski in delno koprski upravi. Poleg omenjenih ostajajo še policijske uprave Kranj, Maribor, Murska Sobota in Nova Gorica.
Zakaj reorganizacija?
Generalni direktor policije Janko Goršek poudarja, da bo s tem manj zaposlenih v pisarnah in več policistov na terenu. "Prav je, da vsak zaposleni v policiji, ki opravlja istovrstne naloge, za enako plačilo opravi tudi enako količino kakovostnega dela. Razmerja med operativnim in neoperativnim delom so bila glede na problematiko in število zaposlenih med nekaterimi policijskimi upravami skoraj neprimerljiva," je pojasnil. Notranje ministrstvo je pri reorganizaciji za 136 zmanjšalo število delovnih mest v upravno-administrativnih službah in za 68 povečalo operativna delovna mesta.
Kako je z varnostjo?
Goršek zagotavlja, da je reorganizacija ne zmanjšuje. "Državljani republike Slovenije sprememb v praksi bistveno ne bodo spremenili," je dejal in dodal, da vsi policisti in kriminalisti ostajajo v dozdajšnjem lokalnem okolju, kjer bodo "zagotavljali vse potrebne varnostne naloge".
Kakšne so kritike nasprotnikov reorganizacije?
Ostri nasprotniki omenjenih potez so sindikalisti in nekateri lokalni veljaki. Anton Vodopivec iz posavskega policijskega sindikata meni, da se bo podaljšal odzivni čas. "Zanima me, kako bi policist iz Novega mesta na Bizeljsko prispel v v istem času kot policist iz Krškega," se je vprašal. Da je že prejšnja reorganizacija pokazala, da se je odzivni čas policije precej podaljšal, je poudaril poslanec SDS-a Miro Petek. Dodal je še, da so "področja, ki jih je izpraznila policija, navadno zavzele določene kriminalne strukture".
Sindikalistom se prav tako zdi, da je prerazporejanje iz pisarn na teren problematično. "Brez prakse tudi policist ne more delati," je pojasnil Vodopivec. Meni, da to lahko prinese precej škode. "Na žalost bodo verjetno te negativne vplive občutili občani," je dodal.
Vprašanje stroškov - bodo manjši ali večji?
Vodstvo policije pravi, da reorganizacija med drugim pomeni približno 440 tisoč evrov prihrankov. A sindikalisti ukinjenih policijskih uprav tega, da bodo stroški manjši, ne verjamejo. Prav tako menijo, da Goršek ni prikazoval pravih podatkov. "Ves projekt Libra je potekal v veliki tajnosti, ljudje o tem niso vedeli nič. Sam sem, takoj ko sem izvedel zanj, postavil poslansko vprašanje. Vse skupaj je potekalo v zelo ozkem krogu," je opozoril tudi Petek.