Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar

Benedikt XVI.: Oznanjati Kristusa na nov način današnjemu sekulariziranemu človeku

Papež in Sveti sedež | 31.05.2011, 08:14 Marta Jerebič

Papež Benedikt XVI. je včeraj sprejel udeležence plenarnega zasedanja Papeškega sveta za novo evangelizacijo. Spomnimo, da je sveti oče ta organizem ustanovil junija lani, da bi tako Cerkev odgovorila na potrebe nove evangelizacije v današnjem, predvsem krščanskem svetu.

Papež je za prihodnje leto sklical tudi zasedanje škofovske sinode, ki bo namenjeno ravno novi evangelizaciji in posredovanju krščanske vere novim rodovom. Slovenska škofovska konferenca je za delegata na tej sinodi določila celjskega in murskosoboškega škofa, Stanislava Lipovška in Petra Štumpfa.

Benedikt XVI. je v nagovoru osvetlil pojem 'nova evangelizacija', rekoč da gre za potrebo po obnovljenem načinu oznanjevanja, predvsem v okoljih, kjer je sekularizacija pustila velike posledice, kar se nanaša tudi na države s krščanskim izročilom. To, da je v tem zgodovinskem trenutku Cerkev poklicana k novi evangelizaciji, po papeževih besedah pomeni, okrepiti misijonarsko dejavnost in tako v celoti odgovoriti na Gospodovo naročilo. Že koncilski očetje so na obzorju videli kulturno spremembo. »Ravno te spremenjene razmere, ki so za vernike ustvarile nepričakovano stanje, zahtevajo posebno pozornost do evangelijskega oznanila in do podajanja razlogov lastne vere v razmerah, drugačnih od preteklosti,« je dejal papež. Kriza, ki jo doživljamo, s sabo prinaša izključevanje Boga iz življenja oseb, splošno ravnodušnost do krščanske vere in poskus, da bi se jo odrinilo na rob javnega življenja. V preteklih desetletjih je še bilo mogoče najti splošen krščanski smisel, ki je povezoval celotne generacije, ki so rasle v zavetju vere. Danes smo žal priča pojavu razdrobljenosti, ki ne dopušča več skupne oporne točke, je zatrdil papež in dodal, da pa prihaja tudi do pojava, ko osebe želijo pripadati Cerkvi, a so močno prežete s pogledom na življenje, ki je v nasprotju z vero.

Benedikt XVI. je v nadaljevanju izpostavil, da je oznanjati Jezusa Kristusa, edinega Odrešenik sveta, danes kompleksnejše kot v preteklosti, a naša naloga ostaja enaka kot na začetku naše zgodovine. »Poslanstvo se ni spremeilo, tako kot ni treba, da se spremenita navdušenje in pogum, ki sta gnala apostole in prve učence,« je dejal papež in dodal, da Sveti Duh tudi danes žene Cerkev k obnovljenemu oznanjevanju upanja ljudem našega časa. Vedno je namreč potreba po novih evangelizatorjih, ki bodo spodobni sprejeti milost poslanstva, da v spreminjajočih se zgodovinskih razmerah ne bi nikoli primanjkovalo odrešenjskega oznanila Božje besede. Papež je izpostavil, da skozi stoletja Cerkev ni nikoli prenehala oznanjevati odrešenjsko skrivnost smrti in vstajenja Jezusa Kristusa in da to isto oznanilo danes potrebuje obnovljeno moč, da bi prepričalo sodobnega človeka. »Nova evangelizacija,« je povedal Benedikt XVI., »zato mora prevzeti odgovornost in najti poti za večjo učinkovitost odrešenjskega oznanila, brez katerega osebno bivanje ostane v svojem protislovju in brez bistvenega. Tudi za tistega, ki ostane povezan s krščanskimi koreninami, a živi težaven odnos s sodobnostjo, je pomembno, da razume, da biti kristjan ni vrsta obleke, ki se nosi v zasebnosti ali ob posebnih priložnostih, ampak je nekaj živega in vse obsegajočega, sposobno sprejeti vse, kar je v sodobnosti dobrega.

Papež in Sveti sedež
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...