Marijino svetišče v Šešanu na Kitajskem
Molitev za Cerkev na Kitajskem
Cerkev po svetu | 24.05.2011, 11:25 Marta Jerebič
V Katoliški Cerkvi danes obhajamo praznik Marije, Pomočnice kristjanov. Ta dan je na povabilo papeža Benedikta XVI. namenjen tudi molitvi za Cerkev na Kitajskem, predvsem za edinost tamkajšnjih katoličanov z vesoljno Cerkvijo in Petrovim naslednikom.
Kitajski verniki se še posebej danes s prošnjami in molitvami na Marijo obračajo v svetišču Šešan pri Šanghaju, ki je največje krščansko svetišče v vzhodni Aziji, danes pa je zaradi političnih razmer edino krščansko romarsko središče na Kitajskem.
Papež Benedikt XVI. je 24. maj za dan molitve za Cerkev na Kitajskem razglasil leta 2007 v Pismu kitajskim katoličanom. „Molitev za Cerkev na Kitajskem mora biti obveza. Tamkajšnji verniki imajo pravico do naše molitve, potrebujejo našo molitev,“ je minulo sredo dejal papež. V zadnjem času so kitajske oblasti pravzaprav razglasile nekakšno vojno proti katoličanom, ki so zvesti papežu. Napovedujejo nov val škofovskih posvečenj, ki jih ni odobril Sveti sedež. Spomnimo pa tudi, da so decembra lani 40 škofov, zvestih papežu, prisilno privedli na zasedanje katoliških predstavnikov. Molitev je zato namenjena predvsem edinosti med uradnimi katoličani in tistimi, ki so zvesti papežu in jih država preganja.
Peking medtem poskuša narediti vse, da se ta cilj edinosti ne bi uresničil. Kot poroča agencija Asianews, je v preteklosti 24. maja v Marijino svetišče v Šešanu poromalo več deset tisoč tako uradno priznanih kot papežu zvestih katoličanov. Sedaj pa le nekaj sto vernikom iz škofije Šanghaj uspe priti skozi vse ovire.
Svetišče v Šešanu namreč postane pravo bojno polje: povsod mrgoli policistov, postavijo številne kontrolne točke, vse nadzorujejo s kamerami, pregledujejo dokumente, romarji morajo skozi detektorje kovin – kot da bi se oblasti bojevale proti neki novi obliki terorizma. „Duhovni terorist“ v tem primeru pa ni nihče drug kot papež in tisti, ki mu sledijo. Kot v članku dodaja direktor agencije Asianews, p. Bernardo Cervellera, pa je jasno, kdo po 60-ih letih zmaguje v tej vojni. Kljub preganjanju in načrtom, da bi vzpostavili Cerkev, neodvisno od Rima, kristjani na Kitajskem ostajajo zvesti papežu tudi in zlasti prek molitve vesoljne Cerkve.