Utrinki iz življenja vesoljne Cerkve, 16. 5. - 21. 5. 2011
Cerkev po svetu | 22.05.2011, 07:00 Marta Jerebič
Bo papež leto 2015 razglasil za leto molitve? Predsednik Papeškega sveta Cor Unum je končal obisk na Japonskem. Dan nemških katoličanov. In še nekaj drugih utrinkov iz življenja vesoljne Cerkve.
Predsednik Papeškega sveta Cor Unum na JaponskemPredsednik Papeškega sveta Cor Unum, kardinal Robert Sarah, je v ponedeljek končal obisk na Japonskem. V papeževem imenu je obiskal kraje, ki sta jih pred dobrima dvema mesecema močno prizadela potres in cunami. Po uradnih podatkih je umrlo 15 tisoč ljudi, 10 tisoč jih še vedno pogrešajo. Kardinal je kot predsednik vatikanske ustanove, ki je odgovorna za papeške karitativne dejavnosti, obiskal Sendai, kjer je bil epicenter potresa. v pokrajini Saitama pa več centrov, kjer je katoliška Cerkev pripravila bivališča za vse, ki so v naravni nesreči izgubili domove. Sestal se je tudi s predstavniki večjih dobrodelnih organizacij. V Tokiu je daroval sveto mašo v zahvalo za beatifikacijo Janeza Pavla II.
Papež Benedikt XVI. je v ponedeljek sprejel skupino indijskih škofov, ki jih je spodbudil, naj si potrpežljivo prizadevajo za versko svobodo v državi. Kristjani v Indiji se namreč pogosto srečujejo s preganjanjem in napadi, ponekod jih prikrito vodijo celo vlade. Sicer je v prejšnjem stoletju do največjih spopadov v državi prišlo med muslimani in hindujci, ki jim pripada 80 odstotkov prebivalstva, le 2 odstotka je kristjanov. Papež je ob tem škofe opozoril, da mora njihov dialog z drugimi verami temeljiti na resnici, saj je le tako mogoče gojiti medsebojno spoštovanje. Pri tem jim je za zgled postavil blaženo Mater Terezijo iz Kalkute.
Leto 2015 leto molitve?Papež Benedikt XVI. je v četrtek sprejel predstavnike Papeške teološke fakultete Teresianum, ki praznuje 75-letnico svojega obstoja. Na začetku avdience je svetega očeta nagovoril generalni predstojnik Reda bosonogih karmeličanov Saverio Cannistrà in Benediktu XVI. predlagal, da bi bilo leto 2015, ko se bo obhajala 500-letnica sv. Terezije Avilske, razglašeno za leto molitve. Prošnja več kot štiri tisočih bratov in enajst tisočih sester omenjenega reda sovpada z novim ciklom papeževih sredinih katehez, pri katerih razlaga pomen molitve.
Veliko zanimanje za papežev obisk v NemčijiVstopnice za papežev obisk v Nemčiji so že vroče iskane. Že prvi dan, ko so začeli sprejemati naročila, je bil na spletno stran nemške škofovske konference takšen naval, da se je sesul strežnik in je bilo treba vzpostaviti zasilno stran. Za vstopnice se je potegovalo 28 tisoč ljudi, je potrdila nemška škofovska konferenca. Za obisk se bo mogoče prijaviti tudi neposredno v nadškofijah Berlin in Freiburg ter škofiji Erfurt. Obravnavo vseh prijav naj bi končali do konca junija.
Papež se je povezal z Mednarodno vesoljsko postajo
Benedikt XVI. se je včeraj nekaj po 13. uri povezal z Mednarodno vesoljsko postajo in nagovoril 12 astronavtov. Med njimi je 6 članov posadke raketoplana Endeavour, ki je minuli ponedeljek poletel na zadnjo misijo v vesolju. Z Mednarodno vesoljsko postajo se je združil v sredo. Med posadko je tudi Italijan Roberto Vittori, ki je s seboj prinesel srebrno medaljo - papežev dar za vesoljsko postajo.
Pogajanja glede vračanja lastnine na ČeškemČeška vlada in tamkajšnje verske skupnosti bodo v torek začele nova pogajanja glede vračanja lastnine. Ministrstvo za kulturo predlaga več možnih rešitev. Najbolj sprejemljiva za Cerkev predlaga vrnitev pretežnega dela zemljišč, gozdov in nepremičnin Cerkvam in verskim skupnostim. Za finančno odškodnino bi se odločili le v primeru, ko iz kakršnihkoli razlogov ne bi bilo mogoče vračilo v posesti. Strokovno komisijo na pogajanjih bodo sestavljali predstavniki različnih teles v katoliški Cerkvi ter predstavniki ekumenskega sveta cerkva ter federacije judovskih skupnosti.
Tiskovni predstavnih francoskih škofov o primeru Strauss-Khan
Primer generalnega direktorja Mednarodnega denarnega sklada Dominiquea Straussa-Kahna, ki je v četrtek zaradi obtožb o spolnem napadu na sobarico hotela v New Yorku odstopil s položaja, je na spletni strani komentiral tudi tiskovni predstavnik francoske škofovske konference, msgr. Bernard Podvin. Zapisal je, da so razočarani. Samega procesa ni želel komentirati, opozoril pa je predvsem na žrtev, ki je za vedno šokirana. Nekaj besed je namenil tudi volilni kampanji, ki se bo kmalu začela pred pred predsedniškimi volitvami prihodnjo pomlad. Navedel je zavetnika politikov svetega Tomaža Mora: „Naj vas ne ujame v past ta privid, ki je slava. Ne razkrajajte iz hudodelske nemarnosti darov, ki ste jih prejeli. Znanost skupaj s krepostjo je vredna več kakor vsi kraljevi zakladi.“ Škofje pozivajo, naj Francozi v svojih držah in razpravljanju nikoli ne pozabijo, da se ne zavarujejo pred seboj drugače kakor s ponižnostjo. Pred drugimi naj se ne zavarujejo drugače kakor s spoštovanjem.
Egipt: novi zakoni za zaščito manjšinEgiptovska vlada pripravlja zakon o gradnji prostorov bogočastja in zakon za preprečevanje diskriminacije in verskega nasilja. Trenutno veljavna zakonodaja je iz leta 1934, predpisuje pa velike omejitve pri gradnji novih cerkva in obnavljanje že obstoječih. Iz vladnega poročila je razvidno, da je v Egiptu 2 tisoč cerkva in več kot 93 tisoč mošej. Kristjani predstavljajo 10 odstotkov večinsko muslimanskega prebivalstva. Da bi se izognili novim medverskim spopadom in napadom, pa vlada razmišlja tudi o prepovedi demonstracij pred prostori bogočastja in uporabe verskih sloganov v volilnih kampanjah.
Dan nemških katoličanovV Mannheimu v Nemčiji je minuli teden potekal 98. srečanje nemških katoličanov pod naslovom Pogum je nov začetek. Vodja urada, ki organizira dogodek, Martin Stauch je dejal, da je to geslo zelo ambiciozno, zlasti zaradi sedanjega stanja katoliške Cerkve. Vendar pa udeleženci niso razpravljali le o notranjih vprašanjih Cerkve, ampak tudi o tem, kako lahko Cerkev prispeva k spremembam v družbi.
Svetopisemski maraton na PoljskemCerkev na Poljskem je pripravila že več zahvalnih slovesnosti za beatifikacijo Janeza Pavla II. Med drugim je minulo soboto v Čenstohovi potekal 24-urni svetopisemski maraton. Svetopisemske odlomke so brali predstavniki krščanskih Cerkva in skupnosti, predstavniki kulture in medijev, učitelji in mladi. Eden od pripravljavcev dogodka, Miroslaw Topolski je dejal, da so s tem želeli spodbuditi ne samo branje Božje besede, ampak da bi se le-ta na neki način dotaknila tudi njihovih src.
Srečanje Evropske komisije s predstavniki CerkvaEvropska komisija konec meseca, 30. maja, pripravlja letno srečanje med predstavniki evropskih ustanov ter Cerkva in verskih skupnosti: krščanskih, judovskih, muslimanskih in budističnih. Udeleženci bodo razpravljali o pomembnosti spodbujanja demokratičnih pravic in svoboščin v Evropi.